Július 1-jén indul az online árfigyelő rendszer. Annak érdekében, hogy az élelmiszerárak tovább csökkenjenek, és még inkább fokozódjon a verseny a kiskereskedelemben, a júniustól bevezetett kötelező akciózás mellett döntöttek az online árfigyelő adatbázis bevezetéséről is.
A veszélyes áruk szállítása mindig sok kérdést vet fel, főként akkor, ha valaki ritkán találkozik ezzel a feladattal. Ezen típusú áruk szállítási feltételeiről nemzetközi megállapodás rendelkezik, valamint hazánkban a 387/2021. (VI. 30.) Kormányrendelet, melynek mellékleteként megtalálhatjuk a hatályos európai joganyagot.
2021. augusztus 31-től már csak az új címkés világítástechnikai termékek kerülhetnek a kereskedőkhöz. Az uniós szabályok ugyanakkor adtak egy 18 hónapos türelmi időt a világítástechnikai termékek tekintetében, ami segítette a kereskedőket az alkalmazkodásban. Ez a türelmi idő az új energiacímkézés kapcsán járt le 2023. február 28-án, márciustól tehát a vállalkozások ezen a téren is ellenőrzésekre számíthatnak.
Március 14-től rendelte el az országos tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára. Az ellenőrök, többek között, fokozottan vizsgálják majd a tojás és az édesipari termékek forgalmazását, míg a Nébih laboratóriumában sonkákat, hidegkonyhai készítményeket, valamint tojásfestékeket vizsgálnak.
A hulladékszabályok idei változásainak legfontosabb elemét a 2023. július 1-jén induló koncessziós rendszer bevezetése és a környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos szabályok változása fogja jelenteni. Tavaszi aktualitás a hulladékkezelési regisztráció 2023. március 1-jétől megnyíló kötelezettsége.
2022. október 19-én az Európai Unió hivatalos lapjában megjelent a (EU) 2022/1999 irányelv, ami a veszélyes áruk közúti szállításának ellenőrzésére vonatkozó egységes eljárásról rendelkezik.
Idén december 5-18. között rendelte el a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést az Agrárminisztérium. Az egész országra kiterjedő kéthetes ellenőrzéssorozat idején a szakemberek fokozott jelenléte várható az élelmiszerlánc minden területén.
Az év végi időszak sürgés-forgása a legtöbb vállalkozást érinti, megfigyelhető, hogy a fogyasztók élénkebben vásárolnak ebben az időszakban. Az alábbiakban sorra veszünk néhány olyan fogyasztóvédelmi szempontot, amelyet érdemes ilyenkor is szem előtt tartani.
Az egyszerűsített foglalkoztatás célja az átmeneti, idényjellegű és alkalomszerű foglalkoztatás elősegítése, illetve az, hogy a munka esedékességéhez és a szezonális igényekhez igazítva kerülhessen sor a munkaviszony létesítésére. Az egyszerűsített foglalkoztatás rugalmas szabályai ellenére ugyanakkor számos visszaélés tapasztalható.
Az ún. adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatás célja tulajdonképpen az, hogy ha valaki magánszemélyként munkalehetőséget biztosít másnak és a már adózott jövedelméből fizet, ezután a jövedelem után ne kelljen újra adót fizetni, de a bejelentés azért megvalósuljon. A háztartási munka ennek megfelelően adó- és járulékmentes, az adórendszeren kívüli keresettel összefüggésben bevallási kötelezettség sem a foglalkoztatót, sem a foglalkoztatottat nem terheli. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a háztartási munkával kapcsolatban semmilyen kötelezettségünk ne lenne.