Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl A munka világa
A rendkívüli munkavégzés ellenértéke a munkavállalót a rendes munkaidőre járó munkabérén felül illeti meg. Összege – elsősorban – attól függ, hogy a munkavállaló milyen napokon köteles túlmunkát végezni.
A munkáltató többféle módon tud segíteni munkavállalójának, ha az pénzügyi nehézségekkel küzd. Az egyik ilyen lehetőség a munkáltatói kölcsön, amely múltból fakadó vagy jövőben felmerülő kiadásokra nyújthat fedezetet. Ez a lehetőség akkor is fennáll, ha a munkavállaló egyidőben több munkáltatóval létesít munkaviszonyt.
Az atipikus munkaviszony ezen típusában a munkavállaló egy munkakörbe tartozó feladatait több munkáltató részére teljesíti, de egy munkaviszony keretében. Ebből következően eleve több jogalany kerül a munkáltatói pozícióba, akiket a munkáltatói jogok és kötelezettségek teljessége megillet, illetve terhel, a munkáltatói jogkör gyakorlásában csak egymást korlátozzák.
A rendkívüli munkaidő fogalma számos munkahelyi kihívást rejthet magában, hiszen nemcsak a munkavállalók, hanem a munkáltatók számára is komoly felelősséget jelent. De mit is takar pontosan a rendkívüli munkaidő, és hogyan befolyásolja a munkahelyi rendet? Milyen jogi és gyakorlati szempontokat kell figyelembe venni, ha a munkáltató az előzetesen meghatározott munkaidőtől eltérően rendel el munkát?
A munkaidő-beosztás és nyilvántartás szabályainak megértése és helyes alkalmazása kulcsfontosságú a jogszabályi megfelelés és a munkavállalói elégedettség biztosításában. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan segíthet a munkáltatóknak a precíz nyilvántartás és a szabályok helyes értelmezése a jogi problémák elkerülése érdekében.
A nyár legfontosabb adóváltozásainak keretében módosították a foglalkoztatottak bejelentésére vonatkozó szabályokat. A kérdéskör fontosságát az adja, hogy a bejelentés nélküli foglalkoztatás továbbra is az ellenőrzések egyik fő irányát jelenti.
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) körében felmerülő problémák közül az alábbiakban a munkaviszony megszűnésével összefüggő kérdéseket járjuk körül a joggyakorlat segítségével.
Az egészségügyi alkalmasság munkajogi aspektusai hosszú idő óta központi szerepet játszanak a munka világában. Miért van szükség a munkajogi szabályozás újragondolására ezen a területen? Hogyan befolyásolják az utóbbi évek jogalkotói lépései és a pandémia hatásai az egészségügyi alkalmasságra vonatkozó előírásokat?
A munkavédelmi hatóságok ellenőrei számos munkahelyen akár előzetes értesítés nélkül is megjelenhetnek. Ezért is kiemelten fontos a munkáltatónak, hogy munkavédelmi előírásai és dokumentációja naprakészek legyenek és pontosan tisztában legyünk az aktuális jogszabályváltozásokkal.
A munkavállalói érdekképviselet hatékony működése elengedhetetlen a vállalatok hosszú távú sikeréhez.