Végrehajtás alóli mentességek változása júliustól
Olvasási idő: 3 perc
2025. július 01-én változtak a munkabérből és a pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt összegből levonás alól mentes értékhatárok. Munkáltatók, bérszámfejtéssel foglalkozó vállalkozások, valamint végrehajtási ügyekben elsősorban természetes személy adósok jogi képviseletét végzők száma egyaránt lényegesek lehetnek a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) változásai.
2025. június 30-ig a nettó munkabér összegéből 60.000 Ft (hatvanezer forint) volt mentes a levonás alól. Ugyanez a szabály volt érvényes a pénzforgalmi szolgáltatóknál kezelt, természetes személyek adósokat megillető összegekre.
2025. július 01-től kezdődően ez az összeg a minimálbér 60%-a.
Ennek megfelelően a levonás alóli mentesség ebben az évben 116.029 Ft-ra (száztizenhatezer-huszonkilenc forintra) változott, amely mentesség - immár a korábbi állandó összeg helyett a mindenkori minimálbér változásához igazodva - évről évre emelkedhet.
A levonás alóli kivétel – munkabér és pénzforgalmi szolgáltatóknál kezelt, természetes személyek adóst megillető összeg esetében – változatlan marad, amennyiben a mentesség nem vonatkozik gyermektartásdíj és a szüléssel járó költség (a továbbiakban: gyermektartásdíj) végrehajtására. Azaz a gyermektartásdíj a munkabérből és természetes személy adós folyószámlájáról korlátlanul levonható.
A levonás után fennmaradó összegből korlátozás nélkül végrehajtás alá vonható a havonta kifizetett munkabérnek, valamint természetes személyek adóst megillető pénzforgalmi szolgáltatóknál kezelt összegnek az a része, amely a 200.000 Ft-ot (kettőszázezer forintot). meghaladja.
Ezeket az előírásokat a folyamatban levő - tehát július 01. előtt indult - végrehajtási eljárásokban is alkalmazni kell.
Jó hír a természetes személy adósoknak, hogy 2025. július 01-től bővül a letiltás alóli mentességek köre, amennyiben a személyi jövedelemadóról szóló törvény (1995. évi CXVII. törvény) szerinti családi adókedvezmény nettó összege mentes a letiltás alól.
Ez a mentesség csak a 2025. július 01-én, vagy azt követően indult végrehajtási eljárásokra vonatkozik, a korábban indult ügyekben a családi adókedvezményre vonatkozó törvényi mentesség nem alkalmazható.