2025. július 1. és 31. között nyújthatják be a munkaadók a szociális hozzájárulási adóra vonatkozó vissza nem térítendő támogatás iránti igényüket a minimálbéren foglalkoztatott munkavállalók után. A benyújtási határidő meglehetősen rövid, ezért érdemes tisztában lenni a jogosultság és az igénylés feltételeivel a hatékony igénylés érdekében.
Jól ismert, hogy az idei évben a béren kívüli jutatások köre kiegészült úgy, hogy a SZÉP kártya számlán lévő összeg felhasználható a 35 év alatti fiatal részére adható lakhatási támogatásként is. Az alábbiakban a bérleti díjhoz adható támogatás kérdéses pontjait elemezzük.
2025. január 1-jétől a munkáltató lakhatási támogatást adhat a 35 év alatti munkavállalójának. Mivel ez az állandóan változó munkaerőpiacon egy komoly vonzerőt jelentő juttatás lehet, így érdemes áttekinteni annak alapvető szabályait, illetve a jogalkalmazás során már felmerült problémáit.
A SZÉP Kártya felhasználhatósága olyan széles körű, hogy minden munkavállalói csoport megtalálhatja a számára kedvező lehetőségeket. Ráadásul a béren kívüli juttatások köre jelentősen bővült is 2025. január 1-től. A juttatások közé bekerült három új elem, amelyek jelentősen kiszélesítik a felhasználók körét, és az adható juttatások összege is megemelkedett.
Megszokott, hogy a már működő cafeteria rendszer esetén általában a tárgyévi nyilatkozatokat is az év elején kéri be a munkáltató. Mivel 2025. január 1-től több elemmel is kiegészült az adómentes juttatások és béren kívüli juttatások köre, érdemes mind a foglalkoztatói, mind a munkáltatói oldalon áttekintenünk az új lehetőségeket.
Hogyan történik jogkövető módon és szabályszerűen egy szlovák állampolgárságú munkavállalót felvétele és foglalkoztatása? Milyen iratokkal kellene rendelkeznie?
Év végéhez közeledve a foglalkoztatók már figyelik a minimálbér és a garantált bérminimum változását, mivel lényegesen befolyásolják a jövő évi költségek alakulását, és az éves tervezést. A 2025. évre vonatkozó összegek már november végén nyilvánosságra kerültek, de a valódi tervezés csak a végleges számokat jelentő kormányrendelet megjelenése után kezdődhetett.
Milyen sorrendben kell beszámítani egy tartozásból eredő tőkét, késedelmi kamatot és a behajtási költségátalányt ha részben, majd később egészben megtörténik a tartozás kifizetése?
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) körében felmerülő problémák közül az alábbiakban a munkaviszony megszűnésével összefüggő kérdéseket járjuk körül a joggyakorlat segítségével.
A rendkívüli munkaidő általában eltér a rendes munkaidőtől és többnyire nem tervezett. A foglalkoztatás-felügyeleti hatósági ellenőrzések során nagy hangsúly helyeződik a rendkívüli munkavégzés elrendelésével és elszámolásával kapcsolatos munkáltatói gyakorlat vizsgálatára, ezért fontos részletesen megismerni az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket.