Kovács Zita

Kovács Zita

szakújságíró


Álláspiaci szakújságíró, a Menedzser Praxis szerkesztője, állandó szerzője.

Rendszeresen és kiemelt terjedelemben publikál a Menedzser Praxis havi megjelenésű nyomtatott és online kiadványaiban, termékeiben. Főbb szakterületei: humánerőforrás-menedzsment (HR), munkahelyi digitalizáció, toborzás - munkaerő-megtartás, employer branding,  céges pénzügyek.

Írásaiban mélyebb betekintést kíván nyújtani a gyorsan változó humánerőforrás-gazdálkodás világába, így segítve az olvasókat a legújabb irányzatok, elvárások és módszerek megértésében.

  • Cikkeket és magyarázatokat ír
  • Irat- és szabályzatmintákat készít

Válogatott cikkei

A gazdaságátadás a magyar jogrendszerben új szerződéstípusként jelent meg, amely alapján lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tulajdonos még életében átadhassa gazdaságát, akár részlegesen is. Milyen kihívásokat rejt magában az új rendszer? Mik az előnyei és milyen problémákat kerülhetnek el ennek alkalmazásával a gazdálkodók?
A középvezetők gyakran nagyobb kihívással szembesülnek, mint a felső vezetők, mivel legtöbbször szakértői pozícióból lépnek elő. Ez azt jelenti, hogy bár szakmai tudásuk kiváló lehet, a vezetői szerephez szükséges készségek és ismeretek sok esetben hiányoznak. Milyen kihívásokkal szembesülnek a középvezetők, és milyen új készségeket kell elsajátítaniuk ahhoz, hogy hatékonyan irányítsák csapataikat és támogassák a vállalat céljait? Ezekre a kérdésekre is válaszoltak szakértők az online eseményen.
A gyakran emlegetett, de mélységében ritkán tárgyalt ESG rendszerről beszélgettek szakemberek, akik az üzleti életre vonatkozó fenntarthatósági szempontokat járták körül, különösképpen a HR ezzel kapcsolatos feladataira koncentrálva. Az ESG három pillére a vállalkozások környezeti hatásait, társadalmi felelősségvállalását és irányítási gyakorlatát foglalja magában. A podcast rávilágított arra, hogy bár az ESG elvei könnyen érthetők, gyakorlati alkalmazásuk sok cég számára még kihívást jelent.
A vállalatok sikeréhez elengedhetetlen az emberi erőforrás fejlesztése és a képzési lehetőségek kiaknázása. 2024 tavaszán több foglalkoztatási és képzési forrás is elérhető, ráadásul egyszerűsödő adminisztráció mellett. Erről Dr. Zsuffa Ákos beszélt az OHE (Országos Humánmenedzsment Egyesület) online eseményén.
A digitalizáció és mesterséges intelligencia (MI) térhódítása nemcsak technológiai változásokat jelent, hanem teljes kultúraváltást hoz és mindenki életére előbb-utóbb hatást gyakorol. Bár az MI veszélyeket is rejt magában, mégis számos előnyt kínál, például a minőségbiztosítás vagy a munkafolyamatok hatékonyabbá és egyszerűbbé tételében. Az emberi tényezőt nem hagyhatjuk figyelmen kívül és kiemelten kell foglalkoznunk azzal, hogy az MI életünkbe való integrálása felelősségteljes és etikus módon történjen.
Magyarországon folyamatos emelkedés tapasztalható a külföldi munkaerő iránti kereslet terén. A gazdasági fejlődés lassulása és a multinacionális cégek jelenlétének fokozódása ellenére a külföldi munkavállalók alkalmazása továbbra is jelentős előrelépést jelent a munkaerőhiány problémájának kezelésében, ugyanakkor komoly adóügyi kihívásokat is felvet.