Külföldiek foglalkoztatása jogszerűen: adóügyi kihívások és megoldások
Olvasási idő: 4 perc
Magyarországon folyamatos emelkedés tapasztalható a külföldi munkaerő iránti kereslet terén. A gazdasági fejlődés lassulása és a multinacionális cégek jelenlétének fokozódása ellenére a külföldi munkavállalók alkalmazása továbbra is jelentős előrelépést jelent a munkaerőhiány problémájának kezelésében, ugyanakkor komoly adóügyi kihívásokat is felvet.
Magyarországon jelenleg több tízezer külföldi dolgozik, a nagyberuházások és a multinacionális cégek növekvő jelenléte miatt. Emellett a hazai nagyvállalatok is egyre inkább felismerik a külföldi munkaerő alkalmazásának előnyeit, és egyre több kisebb vállalkozás is igénybe veszi a külföldi szakembereket a munkaerőhiány kezelése érdekében.
A külföldi munkavállalók foglalkoztatása folyamatosan napirenden van és marad is sokáig, nem meglepő tehát, hogy a Menedzser Tudás- és Válaszközpont aktuális tematikus különszáma ezt a kérdéskört járja körül. A „Külföldi munkavállalók biztosítási kötelezettsége és közterhei” című kiadvány kiemelt terjedelmet szentel az adózási kötelezettségek kérdéskörére is.
Társadalombiztosítás és adózás: ne keverjük!
A gyakorlatban gyakran tapasztalható, hogy az ügyintézők összekeverik a külföldi állampolgárok társadalombiztosítási jogállására és a személyi jövedelemadóval kapcsolatos illetékességre vonatkozó szabályokat – hívta fel a figyelmet Horváth-Farkas Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő. Mint ahogy az a Külföldi munkavállalók biztosítási kötelezettsége és közterhei című különszámunkban olvasható: fontos megjegyezni, hogy ezek a két szabályozás teljes mértékben elkülönül egymástól.
Egy külföldi állampolgár alkalmazásakor külön kell megállapítani a társadalombiztosítási és külön az adózási illetékességet.
Adóügyi illetékesség: ismerjük jól a szabályozást!
Egy külföldi magánszemély – alapesetben – abban az országban rendelkezik adóügyi illetékességgel, amelynek állampolgára, illetve ahol az állandó lakóhelye, vagy létérdekének központja van. Adózási szempontból azonban nem ilyen egyszerű a helyzet. A külföldi állampolgárok magyarországi foglalkoztatása esetén gyakran előfordul, hogy a magyar szabályok szerint hazánkban, illetve a munkavállaló lakhelyén is fennáll az illetékesség.
A külföldön fennálló illetékesség a helyi szabályok alapján, a külföldi adóhatóság által kiállított illetőségigazolás alapján fogadható el.
A különszámban szakértőnk a többi között bemutatja azokat a megoldásokat, amik segítenek a vállalkozásoknak megfelelően kezelni a külföldi munkavállalók foglalkoztatásából eredő adóügyi kötelezettségeket. A szakmai anyagból megismerheti, mik a külföldi munkavállalók foglalkoztatásával összefüggő adókötelezettség elbírálásának lépései, hogyan alakul a külföldi munkavállaló adóügyi illetékessége, mik az illetőségre vonatkozó magyar előírások, mit tartalmaznak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények, illetve a külföldi személyek egyes jövedelmi adózásának speciális szabályairól is értesülhet.
Kiadványunk támogatja Önt abban, hogy lépést tartson a változó jogszabályi környezettel és hatékonyan kezelje a külföldi dolgozók foglalkoztatását érintő adóügyi kérdéseket. Iratkozzon fel most, hogy ne maradjon le az értékes információkról, amelyek segítenek vállalkozásának külföldi munkavállalói jogszerű és sikeres alkalmazásában!