Főoldal Nyíl Cikkek Nyíl Őstermelők
Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény legújabb módosítási tervezete lehetővé tenné a mezőgazdasági idénymunka naptári évi százhúsz napos időtartamának további, legfeljebb kilencven nappal történő meghosszabbítását. Ezzel összefüggésben módosulnának más törvényi szabályok is.
Az egyszerűsített foglalkoztatás körében felmerülő „120 napos szabály” és az alkalmi munka fogalmának összefüggéseit elemeztük.
Több időponthoz kötődően módosulnak az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai, részben az idei minimálbér emelkedésnek, részben a vonatkozó közteher fizetési kötelezettség emelkedésnek folyományaként. A január 1-jei minimálbér-emeléshez kapcsolódó változásokon túl két lépcsőben történik a módosítás: van, ami február 1-jétől hatályos, és van, amely 2025. július 1-jétől alkalmazandó.
Több változást is tartalmaznak az egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó jogszabálymódosítások, melyek a késleltetett hatálybalépés miatt 2025-ben folyamatosan fognak érvényesülni, mégis lényeges elemeket tartalmaznak a 120 napos korlát és a közteher megnövelt összegei vonatkozásában.
A gazdaságátadás a magyar jogrendszerben új szerződéstípusként jelent meg, amely alapján lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tulajdonos még életében átadhassa gazdaságát, akár részlegesen is. Milyen kihívásokat rejt magában az új rendszer? Mik az előnyei és milyen problémákat kerülhetnek el ennek alkalmazásával a gazdálkodók?
A napelempark létesítéséhez számos jogi és adójogi természetű kérdés kapcsolódhat. Az egyik leggyakrabban felmerülő felvetés, hogy ha a magánszemély bérbe kívánja adni a termőföldjét egy vállalkozásnak említett célból, ez a bérbeadás milyen adókötelezettséget keletkeztet, azaz: lehet-e alkalmazni a termőföld bérbeadásra vonatkozó kedvező szabályt?
Nyugdíjas őstermelő egyetemi hallgató unokája az ő nevében árulná az általa termesztett gyümölcsökből előállított készítményeket. Megoldható-e ez megbízással, illetve mit jelent ebben az esetben a megfelelő adóoptimalizálás?
A 2024. január 1-től bevezetésre kerülő kötelező visszaváltási díjas termékek visszaváltási rendszere (DRS) mellett talán kevésbé volt a figyelem középpontjában, ugyanakkor legalább olyan nagy jelentőségű az a jogszabály is, amely a zöld hulladék elkülönített közösségi gyűjtésére és komposztálására, valamint a biogáz-előállításra vonatkozó szabályokat határozza meg.
Március 14-től rendelte el az országos tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára. Az ellenőrök, többek között, fokozottan vizsgálják majd a tojás és az édesipari termékek forgalmazását, míg a Nébih laboratóriumában sonkákat, hidegkonyhai készítményeket, valamint tojásfestékeket vizsgálnak.
2023. január 1-től módosult a helyben lakó és a helyben lakó szomszéd földforgalmi törvény szerinti fogalma. A „helyben lakás” igazolásának módjával kapcsolatban utóbb a Kúria is tett megállapításokat.