Távmunkavégzés külföldről
Olvasási idő: 6 perc
Egy cég két, távmunkában foglalkoztatott munkavállalója előzetes jelzés nélkül külföldre költözött. Egyikük teljesen megszüntette a magyarországi állandó lakóhelyét és Romániából látja el a munkáját. A másik dolgozónak van magyarországi állandó lakhelye, de Angliából látja el a feladatait. Milyen teendői és fizetési kötelezettségei vannak a munkáltatónak, munkavállalónak?
A távmunka végzésről a 2012 évi I. törvény (Mt.) 196. § rendelkezik, mely szerint: (1) Távmunka végzés esetén a munkavállaló a munkát a munkaidő egy részében vagy egészében a munkáltató telephelyétől elkülönült helyen végzi. A jogszabály nem tiltja a külföldön történő távmunka végzést, de a munkavégzés során számos probléma adódhat. Ilyen probléma lehet a munkáltató utasítási, és ellenőrzési jogának a gyakorlása. Vagy a helyi jogszabályokból adódó adózási, járulék fizetési kötelezettség teljesítése. Pl. egy baleset esetén. Problémát okozhat még a bérezés, hogy a magyar, vagy az ottani rendszert kell alkalmazni. Az egyik legfontosabb, a munkavédelmi szabályoknak való megfelelés ilyen pl. a képernyő előtti munkavégzés, vagy a munkaterületnek való megfelelés.
A feleknek (munkáltató, munkavállaló) egymással szemben tájékoztatási kötelezettségük van, így többek között a távmunka szerződésben fel kell tüntetni a távmunka végzés helyét.
Javasoljuk, hogy a munkáltató egy szabályzatban szabályozza a távmunka végzést így, a külföldön történő távmunka végzést is, ami minden munkavállalóra vonatkozik.
Az egyszerű megoldás az, hogy ha nem engedélyezzük a külföldön vagy külföldről történő távmunkát.
Ez a fenti problémáktól garantáltan megóvja a munkáltatót. Ha ez nem lehetséges, akkor az adott országban történő távmunka végzés engedélyezése előtt tájékozódni arról, hogy mivel járhat a munkáltató számára az adott országban történő távmunka engedélyezése.