Főoldal Nyíl Kérdések és válaszok Nyíl Osztalék felvételének lehetősége

Osztalék felvételének lehetősége

Leipán Tibor Dátum Megválaszolva: 2026.06.02

Kérdés:

Az év végi zárógyűlés előtti állapot szerint egymillió forint alatti eredményt ért el a Kft. A tulajdonosok nagyobb része (55%) ennek ellenére az eredménytartalékból nagyobb összegű osztalékot kívánnak kivenni. Kötelezhetik-e az ügyvezetőt hitelfelvételre, hogy osztalékot tudjon fizetni? Az eredménytartalék nagyobb mennyiségű alap és segédanyagban van lekötve.


Válasz:
figyelem

Ez a tartalom csak Prémium előfizetőink számára elérhető!

Ha érdekli az alábbi tartalom, akkor kattintson az előfizetés gombra!

OLVASS BŐVEBBEN ERRŐL A TÉMÁRÓL
A modern gazdasági társaságok rendszerváltás idején történő megjelenésével együtt vetődtek fel a társaságok vezetőinek társadalombiztosításával kapcsolatos problémái is, melyek sok tekintetben azóta is fennállnak. A vezető tisztségviselők, az ügyvezetők jogviszonyának, közterheinek és biztosításának kérdései napjainkban is számos variációban kerülnek elő.
Egyéni vállalkozó átalakul egyszemélyes Kft-vé. Az egyéni vállalkozó bankszámláján található pénz lehet az induló vállalkozás pénzbeli vagyoni hozzájárulása (jegyzett tőke)? Terheli-e az egyéni vállalkozót az összeg után szja-fizetési kötelezettség, mint akkor, ha tárgyi eszközt apportál nem vagyoni hozzájárulásként?
A társaság tagjaként eljáró ügyvezető közteherfizetési kötelezettségét a jogviszony típusa, a díjazás mértéke és az egyéb biztosítási jogviszonyok megléte együttesen határozza meg. A munkaviszonyban eljáró tag esetében a tb járulék és a szocho alapja legalább a járulékfizetési alsó határ, míg megbízási jogviszony esetén társas vállalkozói státusz keletkezik, amely magasabb közteher alapot von maga után.