Várható munkajogi változások 2025-től

dr. Radics Zsuzsanna Dátum Legutoljára frissítve: 2024.11.28

Olvasási idő: 6 perc


Egy Parlament előtt álló törvényjavaslat több törvényt, köztük a Munka Törvénykönyvét is módosítja és számos munkajogi változás tartalmaz a 2025-ös év vonatkozásában.

A Parlamenthez benyújtásra került „A munkaügyet érintő rendelkezésekről szóló T/9718-a” törvényjavaslat. A törvényjavaslat több törvényt, többek között a munka törvénykönyvét is módosítja. Az Mt. módosítások a következőket tartalmazzák:

Apasági szabadságra vonatkozó változások

A hatályos szabály alapján az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a gyermeke születését követő, vagy gyermek örökbefogadása esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig tíz munkanap szabadságra jogosult, amelyet kérésének megfelelő időpontban adnak ki.
A benyújtott módosító javaslat alapján, a fenti 2 hónap 4 hónapra bővülne. Erre tekintettel az apa gyermeke születése esetén legkésőbb a gyermeke születését követő, vagy gyermek örökbefogadása esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő negyedik hónap végéig tíz munkanap szabadságra lesz jogosult, amelyet kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben kell kiadni.
Az indokolás alapján „Az apasági szabadság igénybevételére vonatkozó időtartam – figyelemmel annak jogvesztő jellegére – kibővül négy hónapra, mivel egyes esetekben a két hónapos időtartam nem volt elegendő.”
Az apasági szabadsághoz kapcsolódó további módosítás a vezető állású munkavállalókra vonatkozik. A hatályos szabály alapján a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt az apasági szabadság ideje alatt. Ezt a szabályt 2025. január 1-jétől a vezető állású munkavállaló esetén is alkalmazni kell.

Változás a pótlékban

A hatályos szabály úgy határozza meg a munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a pótlékot, hogy visszautal az előző bekezdésre, azaz „a munkavállalót a (4) bekezdés szerinti bérpótlék illeti meg.”
A (4) bekezdés pedig azt tartalmazza, hogy „A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.”
Azért, hogy egyértelmű legyen munkaszüneti napon a pótlék mértéke, így a munka törvénykönyve módosítása rögzíti, hogy a munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót 100 százalék bérpótlék illeti meg.

Mentesülés a rendelkezésre állás és munkavégzés alól

Tovább bővül az a kör, amikor a munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól. Erre tekintettel a munkavállalónak nem kell rendelkezésre állni, illetve munkát végezni választási, népszavazási jogának gyakorlásakor, ha ezen a napon 8 órát meghaladja beosztott munkaideje.
Azaz, a benyújtott törvénytervezet alapján a munkavállaló mentesül rendelkezésre állás és a munkavégzés alól legfeljebb 2 óra időtartamra

  • az országgyűlési képviselők választásán, az Európai Parlament tagjainak választásán,
  • a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán, valamint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választásán, továbbá
  • a helyi vagy országos népszavazáson való részvétel céljából,

amennyiben e napra beosztott rendes vagy elrendelt rendkívüli munkaidő tartama meghaladja a nyolc órát.

Rendelkezésre állás és a munkavégzés alóli maximum 2 órás mentesítés idejére a munkavállaló távolléti díjra jogosult, és ez az időtartam szabadság számításakor is figyelembevételre kerül.

Módosítás a munkaidőkeretben

A munkaidőkeretben történő foglalkoztatás módosítása azokra terjed ki, akik foglalkoztatására készenléti jellegű munkakörben, vagy a munkáltató/ tulajdonos hozzátartozójaként kerül sor.
Esetükben az a szabály érvényesül, hogy az, „aki készenléti jellegű munkakört lát el, vagy a munkáltató, vagy a tulajdonos hozzátartozója – a felek írásbeli megállapodása alapján – a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje legfeljebb 24 óra, heti munkaideje legfeljebb 72 óra lehet.

A megállapodást a munkavállaló a naptári hónap utolsó napjára, munkaidőkeret elrendelése esetén a munkaidőkeret utolsó napjára tizenöt napos határidővel felmondhatja. A munkavállalót hátrány nem érheti, ha nem járul hozzá az e bekezdés szerinti megállapodás megkötéséhez, illetve a megállapodás felmondása esetén.”
A módosítás alapján a fenti szabály kiegészülne hat hónapnál hosszabb munkaidőkeretre vonatkozóan. A törvénytervezet indokolása alapján a módosítás célja, hogy „biztosítsa a munkavállaló számára a megállapodás felmondásának gyakorlását a munkaidőkeret lejárta előtt is, a hat hónapnál hosszabb tartamú munkaidőkeret esetén.” Mindezek alapján a hatályos szabály kiegészülne a következőkkel:
A megállapodást a munkavállaló hat hónapnál hosszabb tartamú munkaidőkeret esetén – hat hónap elteltét követően – a naptári hónap utolsó napjára, tizenöt napos felmondási idővel felmondhatja. A felek a munkaidőkeret megszűnésekor – az Mt. 95. § (4) bekezdés a) pontjának megfelelően – elszámolnak, ha a munkavállaló a megállapodást a munkaidőkeret lejártát megelőzően mondja fel. A munkavállalót ez esetben sem érheti hátrány, ha nem járul hozzá a megállapodás megkötéséhez, vagy a megállapodást felmondja.
További módosítás kitér arra, hogy a megállapodás fentiekben foglalt 15 napos felmondási ideje helyett a kollektív szerződés 30 napos felmondási időt is megállapíthat.

Köztulajdonban álló munkáltatóra vonatkozó változás

Végezetül a köztulajdonban álló munkáltatóra vonatkozó módosítást ismertetjük. A hatályos szabály alapján a köztulajdonban álló munkáltató esetén a felmondási időre, valamint a végkielégítésre való jogosultság megállapításánál a korábbi munkáltatónál munkaviszonyban töltött időt is figyelembe kell venni, ha a jogviszony megszüntetésére például közös megegyezéssel került sor. A közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetéskor a felek szabadon állapodnak meg többek között a munkaviszony megszüntetésének idejéről és a munkavállalót megillető juttatásokról. Erre tekintettel a fenti szabály úgy módosulna, hogy

a közös megegyezés esetén akkor lehet a felmondási időre, valamint a végkielégítésre való jogosultság megállapításánál a korábbi munkáltatónál munkaviszonyban töltött időt is figyelembe kell venni, ha a munkavállaló a közös megegyezés alapján a munkaviszony megszüntetésére tekintettel kizárólag olyan munkabérben vagy egyéb juttatásban részesült, amely jogszabály alapján megilleti.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Munkakör módosítása, "lefokozás"

Amennyiben a munkáltató „lefokozná” a munkavállalót, erre milyen lehetőségei vannak? Például üzletvezetői pozícióból eladóvá minősítenék a dolgozót. Ez alapvetően a munkakör módosításával járna, ami a munkaszerződés kötelező eleme, így ahhoz mindenképpen kellene a munkavállaló is, azonban nagy valószínűséggel nem menne bele a módosításba.

Távmunka-home office jelölése

Amennyiben egy munkavállaló távmunkában dolgozik, a munkaszerződésben a távmunkavégzés konkrét helyét meg kell jelölni, vagy elegendő pl. a város? Illetve: ha a munkavállaló a távmunka-szerződésében foglalt két munkavégzési helytől (munkáltató székhelye, munkavállaló lakcíme) eltérő helyen kíván dolgozni, az munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásnak minősülne, a 44 munkanapos évi korláttal?

Munkaviszony jogfolytonossága

Az egyik cégünkben a tevékenység megszűnése miatt a dolgozókat ki kell léptetni, és egy másik cégben tovább foglalkoztatjuk őket. A tulajdonosi szerkezet ugyanaz. Hogyan lehet megoldani, hogy a munkaviszonyuk jogfolytonos legyeni?

Szabadság változása munkaidő változása nyomán

A munkavállaló heti 40 órás, havibéres munkaszerződéssel dolgozott. A heti munkaideje 34 órára változott egyenlőtlen munkaidő-beosztásban, a szabadság nyilvántartása órában történik. A heti 40 órás jogviszonyában időarányosan 7 nap kivehető szabadsága maradt. A heti 34 órás jogviszonyában a ki nem vett szabadság órára való átszámítása hogyan helyes? 7x8 óra vagy 7x6,8 óra?

Kapcsolódó videók


Hamarosan megszűnik az Ügyfélkapu – kötelező-e KAÜ-re váltani?

A Digitális Állampolgárság (DÁP) jogszabályi rendelkezése számos változást indít el 2025 januárjától. A Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) azonosítási szolgáltatása már csak Ügyfélkapu+ vagy DÁP mobilalkalmazással lesz használható, a sima jelszavas bejelentkezés pedig nem szerepel a felsorolásban. Már most érdemes tehát megértenünk az Ügyfélkapu+ emelt szintű kétfaktoros azonosítását, azt, hogy mely eszközökre és milyen módon kerülhet telepítésre a hitelesítő alkalmazás, és hogy ez miként érinti a könyvelőirodai folyamatokat 2025. január 16-tól.

Hétvégi munka és munkaidőkeret: mit tehet a munkavállaló?

Vajon megtagadhatja-e a munkavállaló a hétvégi munkavégzést, ha a szerződése általános munkarendet ír elő? Mi a helyzet a munkaidőkeret alkalmazásával, ha a napi órák eltérően alakulnak, de a heti átlag nem haladja meg a 40 órát? Munkarend, munkaidő-beosztás, munkaidő-nyilvántartás – a témákkal kapcsolatos gyakori kérdésekre válaszolt a munkajogász.

Munkaidőkeret, túlmunka - így változtak a szabályok

Mit szükséges közölnie a munkáltatónak a munkaidőkerettel összefüggésben és mikor, miként kell ezt megtennie? Milyen esetben és milyen módon kell megindokolnia a szabadság kiadásának elhalasztását? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattunk Dr. Dudás Katalin munkajogász munkaidőkeret és túlmunka szabályairól tartott előadásában.

Kapcsolódó cikkek


Kiknél marad továbbra is kötelező a munkahelyi orvosi vizsgálat?

2024. szeptember 1-től általános jelleggel megszűnt a kötelező orvosi alkalmassági vizsgálat. A jogszabály ugyanakkor a jövőben is meghatározhat olyan munkaköröket és foglalkozásokat, amelyek betöltésekor marad a kötelezettség, és az új belépők esetén is felmerülhet ennek teljesítése.

7 kérdés a szakképzési munkaszerződés köréből

A szakképzési hozzájárulás megszűnését követően 2022. január 1-től a szakirányú oktatás és a duális képzés adókedvezménye a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető, mellyel kapcsolatban számos kérdés merül fel a gyakorlatban.

Munkaidő kedvezmény és duális képzés

A teljes munkaidős munkaviszony munkaidő kedvezménnyel való biztosítása a duális képzésben való részvétel céljából létrejövő szakképzési munkaszerződés. A kérdésben érintett munkavállaló 8 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva egy cégnél, ahol duális képzés keretében oktatni kívánják a munkavállalót 4 órában, amelyre szakképzési munkaszerződést kötnek. Milyen megoldások vannak a két jogviszony párhuzamos meglétére ebben az esetben?

A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum 2025-ben

Uniós jogi kötelezettségünk teljesítése érdekében szükséges megalkotnunk a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum meghatározott szabályait 2024. november 15-ig.

A rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés díjazása

A rendkívüli munkavégzés ellenértéke a munkavállalót a rendes munkaidőre járó munkabérén felül illeti meg. Összege – elsősorban – attól függ, hogy a munkavállaló milyen napokon köteles túlmunkát végezni.