A rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés díjazása

Horváth-Farkas Zsuzsa Dátum Legutoljára frissítve: 2024.10.02

Olvasási idő: 6 perc


A rendkívüli munkavégzés ellenértéke a munkavállalót a rendes munkaidőre járó munkabérén felül illeti meg. Összege – elsősorban – attól függ, hogy a munkavállaló milyen napokon köteles túlmunkát végezni.

A kifizetett munkabér elszámolásáról a munkavállaló részére részletes írásbeli elszámolást kell adni [Mt. 155. § (2) bekezdés]. Az elszámolásnak olyannak kell lennie, hogy a munkavállaló a kiszámítás helyességét, valamint a munkabérből való levonások jogcímét és összegét ellenőrizni tudja. Az írásbeli elszámolásnak így tartalmaznia kell a rendkívüli munkaidőben végzett munka jogcímén kifizetett díjazást is.

Beosztás szerinti munkanapon teljesített rendkívüli munkavégzés

A munkavállalót a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként 50% pótlék illeti meg
a) a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben végzett munkáért,
b) a munkaidőkeretben beosztható rendes munkaórák mértékét meghaladó munkáért,
c) az elszámolási időszakban beosztható rendes munkaórák mértékét meghaladó munkáért.

A munkaidőkeretben beosztható óraszámok elszámolása során ugyanakkor figyelemmel kell lenni a törvényben meghatározott különös elszámolási szabályokra is, ha a munkaidőkeret végét megelőzően szűnik meg a munkaviszony (Mt. 95. §).

Munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján a pótlék helyett szabadidő is kiadható,

  • amely nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál és
  • amelyre az alapbér arányos része jár.

Figyelem! A pótlékra jogosító időszakra szabadidő biztosítása esetén is megilleti a munkavállalót a rendes munkabére, azt megváltani a szabadidővel nem lehet.

A szabadidőt

  • legkésőbb az elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követő hónapban,
  • egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén legkésőbb a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak végéig
  • munkaidőkereten felül végzett munka esetén legkésőbb a következő munkaidőkeret végéig,
  • a felek megállapodása alapján legkésőbb a tárgyévet követő év december 31. napjáig

kell kiadni.

Beosztás szerinti heti pihenőnapon (pihenőidőben) teljesített rendkívüli munkavégzés

A munkavállalót a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként 100% pótlék illeti meg

  • a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra, illetve
  • a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőidőre

elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén.

A munkáltató egyoldalú döntése alapján a bérpótlék mértéke 50%, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít, amelyet

  • legkésőbb az elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzést követő hónapban,
  • egyenlőtlen munkaidő-beosztás alkalmazása esetén legkésőbb a munkaidőkeret vagy az elszámolási időszak végéig

kell kiadni.
Az így biztosított heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) a törvény nem ír elő munkabér-fizetési kötelezettséget. A pótlékra jogosító időszakra ugyanakkor pihenőnap (pihenőidő) biztosítása esetén is megilleti a munkavállalót a rendes munkabére, azt megváltani pihenőnap (pihenőidő) biztosításával nem lehet.

Munkaszüneti napon teljesített rendkívüli munkavégzés

Munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót 100% bérpótlék illeti meg, amely szabadidővel vagy pihenőidővel nem váltható meg.

Készenlét és ügyelet

A készenlét és az ügyelet fogalmát az Mt. 110. §-a határozza meg, amely kimondja, hogy a munkavállaló a beosztás szerinti napi munkaidején kívül rendelkezésre állásra kötelezhető.

Ahogyan arról korábban már szó volt az ügyelet teljes tartama, illetve a készenlét alatti tényleges munkavégzés rendkívüli munkaidőnek minősül.

Készenlét esetén az Mt. 144. § (1) bekezdése szerint húsz, ügyelet esetén negyven százalék ügyeleti pótlék (bérpótlék) jár. Ha a készenlét, illetve az ügyelet alatt tényleges munkavégzés is történik, úgy a tényleges munkáért az általános szabályok szerint jár a rendkívüli munkavégzésre vonatkozó szabályok szerinti pótlék a készenléti, illetve ügyeleti pótlék helyett. Ügyelet esetén, ha a munkavégzés tartama nem mérhető – az előzőektől eltérően –, ötven százalék bérpótlék jár.

A munkáltató, illetve a munkavállaló a készenlét vagy ügyelet esetén a munkavégzés díjazását és a bérpótlékot magában foglaló havi átalány fizetésében is megállapodhatnak.

Kapcsolódó videók


Munkavégzés helye: jogi bizonytalanságok - mit mond a legfrissebb szabályozás?

Bár nem teljesen új az erre vonatkozó szabályozás, még mindig vannak, akik nem tudják, miként kell feltüntetni jogszerűen az alkalmazottak munkavégzési helyét a munkaszerződésben. A Menedzser Praxis szakmai napján részletes előadást hallhattak erről és a témát érintő egyéb érdekfeszítő kérdésekről a tudásra szomjas érdeklődők.

Munkaidőkeret, túlmunka - így változtak a szabályok

Mit szükséges közölnie a munkáltatónak a munkaidőkerettel összefüggésben és mikor, miként kell ezt megtennie? Milyen esetben és milyen módon kell megindokolnia a szabadság kiadásának elhalasztását? Ezekre a kérdésekre is választ kaphattunk Dr. Dudás Katalin munkajogász munkaidőkeret és túlmunka szabályairól tartott előadásában.

Kapcsolódó cikkek


Hogyan kezeljük a rendkívüli munkaidőt? – Jogszabályok és gyakorlati tanácsok

A rendkívüli munkaidő fogalma számos munkahelyi kihívást rejthet magában, hiszen nemcsak a munkavállalók, hanem a munkáltatók számára is komoly felelősséget jelent. De mit is takar pontosan a rendkívüli munkaidő, és hogyan befolyásolja a munkahelyi rendet? Milyen jogi és gyakorlati szempontokat kell figyelembe venni, ha a munkáltató az előzetesen meghatározott munkaidőtől eltérően rendel el munkát?

Mi számít rendkívüli munkavégzésnek?

A rendkívüli munkaidő általában eltér a rendes munkaidőtől és többnyire nem tervezett. A foglalkoztatás-felügyeleti hatósági ellenőrzések során nagy hangsúly helyeződik a rendkívüli munkavégzés elrendelésével és elszámolásával kapcsolatos munkáltatói gyakorlat vizsgálatára, ezért fontos részletesen megismerni az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket.