A munkáshitel bevezetése és részletei

Slabéczi Ivett Dátum Legutoljára frissítve: 2025.01.01

Olvasási idő: 5 perc


A közéleti híradásokban is számos említést kiérdemlő munkáshitel egy állami segítséggel megtámasztott, rendkívül kedvező hitelkonstrukciót jelent, elsősorban azon fiatalok számára, akik nem kívánnak felsőoktatási intézményben továbbtanulni.

A Magyar Közlöny 119. számában megjelent 2024. évi LVII. törvény a munkaügyet érintő rendelkezésekről és a Magyar Közlöny 120. számában megjelent 372/2024. (XI. 29.) Korm. rendelet a  fiatal pályakezdő munkavállalók élet- és pályakezdésének elősegítése érdekében, lehetővé teszi a „munkáshitel” felvételét.

Mi is a munkáshitel?

Az  állami kezességvállalás mértéke a  munkáshitel tőkeösszegének és az  erre felszámított ügyleti kamatnak a 100%-a. A munkáshitel biztosítékaként az állami készfizető kezességvállaláson túl a hitelintézet további biztosíték előírására nem köteles. A munkáshitel azon fiatalok számára nyújthat komoly segítséget, akik nem kívánnak felsőoktatási intézményben továbbtanulni.

A legfeljebb 4 millió forint összegű hitel kamatmentes, nők esetében a futamidő alatt született gyermekek után tartozáselengedés is járhat.

A munkáshitel kondíciói

A kölcsön összege legfeljebb 4 millió forint, a hitel futamideje maximum 10 év lehet. A kölcsön alapvetően kamatmentes, az állami kezességvállalás után szükséges 0,5%-os éves díjat fizetni. A kölcsön 2025 januárjától vehető fel a hazai bankoknál, pénzintézeteknél.
A maximális 4 millió forintra 10 éves futamidő esetén havi 33 333 forintot kell fizetni, illetve kezességvállalási díjat, amely kezdetben havi 1666,67 forint.

Ki részesülhet a munkáshitelben?

A kölcsönt azok a természetes személyek kaphatják meg, akik magyar állampolgárok. Emellett megfelelő lehet az is, ha az igénylő a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát Magyarország területén gyakorolja. Illetve jogosult lehet az a harmadik országbeli állampolgár is, aki a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényben foglaltak szerint huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkezik. Végezetül a hontalan is jogosult a hitelre, amennyiben a harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról szóló törvényben foglaltak alapján ilyen jogállásúnak ismerték el.

Az igénylőnek a kölcsön felvételekor be kell töltenie a 17 éves életkort, de nem töltheti be 26. életévét.

Az igénylőnek magyar lakcímmel kell rendelkeznie, legalább 3 hónapos folyamatos TB jogviszonnyal kell rendelkeznie. Megfelelő munkaviszonynak minősül az egyéni vállalkozói jogviszony, társas vállalkozói jogviszony, megbízási szerződéses jogviszony, egyházi szolgálati jogviszony, mezőgazdasági őstermelői jogviszony, kata adózású vállalkozói jogviszony. Illetve megfelelő a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezetének nem nagyszülőként gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozást segítő ellátásban részesülő tagja is. Ha az érdeklődő munkaviszonyt igazol, akkor elvárás, hogy legalább heti 20 órában foglalkoztatva legyen. Vállalkozói jogviszony igazolása esetén elvárás, hogy az érdeklődőnek a jövedelme elérje a heti 20 órás átlagbért.

Az igénylőnek büntetlen előéletűnek kell lennie. Az érdeklődőnek nem lehet 5 ezer forintot meghaladó köztartozása, az igénylő nem szerepelhet a rossz adósok listáján (KHR lista) még fennálló elmaradással, illetve az sem megfelelő, ha a KHR kerülés okaként szereplő elmaradását egy éven belül rendezte.

Az igénylő nem lehet felsőoktatási intézmény tanulója és nem rendelkezhet felsőfokú diplomával.

Az érdeklődőnek meg kell felelnie a banki feltételeknek (megfelelő jövedelemmel, munkaviszonnyal kell rendelkeznie). A kölcsönfelvételkor az adósnak vállalnia kell, hogy a hitel folyósítását követően legalább 5 éven keresztül Magyarországon fog élni és dolgozni. A hitelt csak egy alkalommal lehet igényelni.

A munkáshitelhez kapcsolódó kedvezmények

A hitel alapvetően kamatmentes és az is marad, amennyiben az utólagos feltételt nem sérti meg az adós. A hitel után az állam kamattámogatást fizet a bank részére, ennek mértéke az 5 éves futamidejű államkötvények aukciós átlaghozam 110 százalékának egy százalékponttal növelt értéke. Idén decemberben ez a kamat 7,51%.

A hölgy adósok a futamidő alatt született, örökbefogadott gyermekeik után további kedvezményekben részesülhetnek.

Az első gyermek érkezésekor kérhető a törlesztési kötelezettség 2 éves szüneteltetése. A második gyermek után újra lehet kérni a moratóriumot, illetve elengedik a fennálló tartozás felét, a harmadik gyermek érkezésekor pedig elengedik a teljes fennálló tartozást. Ikergyermekek születése esetén az eredetileg megkapott 2 éves szüneteltetés annak lejárata előtt egy évvel meghosszabbítható arra való tekintettel, hogy két baba érkezett.

Mi történik, ha az adós megsérti az utólagos feltételeket?

Amennyiben az adós megsérti az utólagos feltételt, akkor az addig kapott kamattámogatást vissza kell fizetnie (jelenlegi feltételek mellett ennek mértéke 7,51%). A kamat, törlesztőrészlet a jövőben emelkedni fog. Az új kamatszint az 5 éves futamidejű államkötvények aukciós átlaghozam 130 százalékának 4 százalékponttal növelt értéke lesz. Jelenleg ez 11,70%-os kamatot jelentene. Vagyis egy egyösszegű – 120 napon belül rendezendő – büntetés várna a szabálysértőkre, illetve a jövőbeni törlesztőrészlet is megnőne.

Melyek az utólagos feltételek?

Az igénylőnek a kölcsön folyósítását követő 5 évben Magyarországon kell élnie és dolgoznia.