Kötetlen munkaidő és készenlét

Vasas János Dátum Legutoljára frissítve: 2023.10.28

Olvasási idő: 2 perc


Ez a tartalom 185 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Kötetlen munkaidőben foglalkoztatott, magasabb vezető beosztású munkavállalónak hogyan rendelhető el készenlét? Járhat-e erre külön díjazás? Egészségügyi szolgálati jogviszonyról van szó, vezetői készenlétet kell biztosítani minden munkanapon jellemzően 16-08 óra között, valamint hétvégén és munkaszüneti napokon 24 órában.

Készenléti szolgálat (a továbbiakban: készenlét) esetén a foglalkoztatott a munkavégzés helyszínén kívül munkára készen rendelkezésre áll a napi munkaidőn kívül az esetlegesen felmerülő feladatok ellátására. A foglalkoztatott a készenlét teljes tartama alatt munkára képes állapotban áll az egészségügyi szolgáltató rendelkezésére, és az ügyeletvezető értesítése alapján – az egészségügyi szolgáltatóval előzetesen egyeztetett módon – 40 percen belül köteles munkavégzésre meg jelenni. Az Eszjtv. készenléttel kapcsolatos szabályokat nem tartalmaz, így a munkaidő szerinti megítélésénél ismét az Eütev. rendelkezéseit szükséges alkalmazni: készenlét alatti munkavégzés esetén munkaidőnek minősül a munkavégzésre való behívás időpontjától a munkavégzés befejezéséig terjedő idő. A készenlét alatt elrendelt munkavégzés tehát munkaidőnek minősül, ráadásul kiemelt díjazás jár érte.

Az Eütev. 12/C. § (2) bekezdése rögzíti továbbá azt a szabályt, hogy készenlétre és ügyeletre összesen havonta legfeljebb 14 alkalommal oszthatja be az egészségügyi szolgáltató az egészségügyi dolgozót.

Az 1/2021. OKFŐ utasítás 3.2. alpontja szerint az orvos, gyógyszerész munkakörben foglalkoztatott egészségügyi dolgozót a készenlét ellátásáért készenléti díj illeti meg. A készenléti díj mértéke a készenlét minden órájára az illetmény egy órára eső összegének 30%-a.

A fenti jogszabályhelyek nem zárják ki a készenléti díjjuttatásból, a magasabb beosztási munkavállalót.