Költségtérítés székhely és telephely között?
Olvasási idő: 2 perc
Köznevelési foglalkoztatott lakóhelye az iskola székhelyétől 50 km távolságra van. A székhelyiskolától a telephely 13 km-re helyezkedik el. A munkavégzés helyét jelentő telephelyre saját gépkocsival utazik úgy, hogy azon a településen keresztül halad át, ahol a székhelyiskola is található. Hogyan alakulnak ebben az esetben a munkába járás költségtérítésének kérdései?
A munkába járás költségtérítését (30 Ft/km) a lakóhely és az adott telephely közötti útvonalra kell kifizetni a munkáltatónak, vagy a székhelyiskoláig munkába járást kell fizetni, majd a székhelyiskola és a telephely közötti útvonalra kiküldetést kell elszámolni (üzemanyagköltség + 18 Ft/km)? A telephely egy másik OM azonosító iskola, mint az az iskola, melyre a köznevelési foglalkoztatott kinevezése szól.
A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet alapján járó költségtérítés a lakóhely és a munkavégzés helye közötti utazásra jár. Amennyiben a kinevezés szerinti munkavégzési hely a székhely és a telephely, úgy azokon a napokon, amikor a lakóhelyről a székhelyre utazik, ez a távolság számolható el, amikor a lakóhelyről a telephelyre utazik, hogy aznapi első órája ott van, a lakóhely és a telephely közötti útvonalra vonatkozik a fenti rendelet szerinti költségtérítés.
Az adható, az Szja-ban szabályozott adómentes határ a 30 Ft/km, amelynek legalább a 60%-át, azaz 18 Ft/km-t kell megtéríteni a fenti rendelet 4. §-a alapján. Ugyanez vonatkozik a hazautazásra is.
A nap további részében a székhely és a telephely közötti utazás egyrészt beszámít a munkaidőbe, másrészt az utazás költségét útnyilvántartás (más néven útiköltség-rendelvény) alapján kell kifizetni, a megtett távolság, a NAV-üzemanyagár, a gépjármű típusa, rendszáma, a hengerűrtartalom (köbcenti) és a fogyasztási norma alapján.