Egyetemi hallgató foglalkoztatása

Vasas János Dátum Legutoljára frissítve: 2024.11.11

Olvasási idő: 5


Az érintett cég (kft.) egyetemi hallgatót foglalkoztat együttműködési megállapodással. Milyen jogviszonya lesz a diáknak a cégben, mekkora kell legyen a bruttó bére, és kell-e jelenteni 1041-esen?

A hallgatói munkaszerződés megkötését megelőzően maga a felsőoktatási intézmény köt egy együttműködési megállapodást a duális képzést vállaló szervezettel, melynek részleteit a hallgatói munkaszerződés kötelező tartalmi elemivel együtt a 230/2012. Korm. rendelet tartalmazza. Valamint a hallgatói munkavégzés szabályait a 2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról (Nftv.) is szabályozza.

A hallgatói munkaszerződés alapján munkajogi jogviszony jön létre a hallgató és a partnerszervezet között.

A duális képzésre vonatkozó hallgatói munkaszerződést szeptember 30-ig, keresztféléves képzés esetén február 28-ig kell megkötni.
A duális képzésben részt vevő hallgatót díjazás illeti meg egész évben, a duális képzés teljes időtartama alatt. Ez azt jelenti, hogy a legalább a minimálbér 65%-ában megállapított munkabér egyaránt megilleti a hallgatót a duális képzőhelyen és a felsőoktatási intézményben eltöltött időszakra is.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 1. számú melléklet 4.12. pontja alapján a hallgatói munkaszerződés alapján kifizetett munkabér adómentes a havonta a hónap első napján érvényes havi minimálbért meg nem haladó részéig, a fölött adóköteles. Az adóköteles jövedelem nem önálló tevékenységből származó jövedelemként az összevont adóalap része.

Mit nem lehet hallgatói munkaszerződés esetén?

A hallgatói munkaszerződés alapján munkát végző hallgatók foglalkoztatása során rendkívüli munkaidő nem rendelhető el, a napi munkaidő nem haladhatja meg a 8 órát, munkaidőkeret alkalmazása esetén legfeljebb 1 heti munkaidőkeretet lehet elrendelni.
A hallgatók számára legalább 12 óra napi pihenőidőt kell biztosítani.
Próbaidő nem köthető ki, valamint a Mt. szerinti egyenlőtlen munkaidő-beosztás sem alkalmazható.

A hallgatói munkavégzés a felsőoktatási intézmény és a partnerszervezet által közösen összeállított Egyeztetett Duális Képzési Program alapján történik.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 17. § (2) bekezdésének b) pontja értelmében a hallgatói munkaszerződés alapján a hallgatók nem válnak biztosítottá. Mivel ez a foglalkoztatás nem hoz létre biztosítási jogviszonyt, így nem kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon, és ezáltal társadalombiztosítási járulékot sem kell fizetni. A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 5. § eb) pontja értelmében nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni az Nftv. szerinti hallgatói munkaszerződés alapján létrejött jogviszony után.

Kapcsolódó iratminták


Kapcsolódó cikkek


Mikor nem elég a szakképzési munkaszerződés?

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara iránymutatása szerint a hagyományos szakképzési munkaszerződés mellett a tanulóval külön kell kötni „hagyományos” munkaszerződést is. Ez egy valóban hagyományos, általános munkaszerződés, vagy a tanulókra speciális munkaszerződést kell kötnie a vállalkozóknak?

A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás korlátai

A rugalmas foglalkoztatás egyik lehetősége, hogy a munkáltató egyoldalú döntése alapján, átmenetileg, a munkaszerződéstől eltérően foglalkoztatható a munkavállaló. Az ilyen jellegű foglalkoztatásnak ugyanakkor vannak időbeli, munkahelyet érintő és bérezési korlátai is.

A munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás részletei

A munkaszerződés egyik meghatározó jellemzője, hogy a munkáltató egyoldalú döntése alapján, átmenetileg, a munkaszerződéstől eltérően foglalkoztatható a munkavállaló. Ez a lehetőség a megbízás vagy vállalkozás esetén a törvény erejénél fogva kizárt, hiszen a szerződéstől eltéréshez szerződést kell módosítani. A rugalmas foglalkoztatási lehetőség törvényi szabályai számos sajátosságot tartalmaznak és összefüggésben állnak a munkaszerződés módosításának kérdéskörével is.