Ha az egyéni vállalkozónak alkalmazottja is van
Olvasási idő: 5 perc
Amennyiben egy vállalkozó EFO-ban, vagyis egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmaz dolgozót, érdemes tudnia, hogy annak közterhe 2024-től szociális hozzájárulási adónak minősül, de ez a gyakorlatban nem jelent adónem összevonást.
Az erről szóló külön törvényünk megmaradt (2010. évi LXXV. törvény), a befizetési számlaszám sem változott, és egyébként a szociális hozzájárulási adómentességek és kedvezmények sem alkalmazhatóak rá.
Mivel ezen atipikus foglalkoztatási forma közterhei már egy ideje a minimálbérhez vannak kötve, ezért azok 2023. decemberétől az alábbiak szerint emelkedtek:
- Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka: 1.300 Ft/nap/fő
- Alkalmi munka: 2.700 Ft/nap/fő
- Filmipari statiszta: 8.000 Ft/nap/fő
Az EFO-soknál ezzel együtt azonnal megváltozott a minimálisan fizetendő órabér összege is (minimálbéreseknél: 1.304 Ft; szakképzett munkakörökben: 1.630 Ft).
Viszont a napi mentesített keretösszegek (amely alatt nem terheli a magánszemélyt év végén SZJA fizetés) csak 2024. január 1-jétől emelkedtek (szakképzetlen munkakörökben: 15 951 Ft; szakképzett munkakörökben: 19 487 Ft).
Ha pedig valakinek nem csak EFO-s, hanem normál munkaviszonyos alkalmazottja is van, akkor érdemes néhány szót ejtenünk a különféle juttatások változásairól is, amely összefüggésben lehet a munkáltatói juttatásokkal.
A borászati termékek adómentességét még 2023. novemberében vezették be.
Azonban fontosnak tartjuk kiemelni, hogy nem mindenféle bor vásárlása adómentes, hanem csak az alábbi feltételek teljesülése esetén válik azzá:
- közvetlenül a borászati engedélyestől vásárolt
- palackozott kiszerelésben vásárolt
- oltalom alatt álló, eredetmegjelöléssel ellátott
- csak reprezentáció, vendéglátás keretében, vagy üzleti ajándékként felhasznált
2024-től évente már háromszor lehet adni csekély értékű ajándékot. Ez nem adómentes, hanem egyes meghatározott juttatás, amit maximum a minimálbér 10%-áig lehet adni. Egyéni vállalkozóknál a csekély értékű ajándékot 33,04% adó terheli.
Elviekben idéntől a különféle juttatások utáni (mondjuk akár a telefonszámla magáncélú használata is ilyen) SZJA-t már csak negyedévente kell bevallani és megfizetni. Viszont a másik oldalról a szociális hozzájárulási adóról szóló törvény ezt egyelőre még nem támasztja alá, tehát ezzel a témával kapcsolatban még vannak tisztázandó kérdések.