Fontos szabály változott a céges munkavédelmi szakember foglalkoztatása terén

dr. Jónás Tünde Dátum Legutoljára frissítve: 2025.03.18

Olvasási idő: 3 perc


Gyakori, hogy a munkáltató külön szakember foglalkoztatása helyett kijelölt munkavállalójával oldja meg vagy természetes személy munkaadóként maga látja el az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatait. Ezen a téren hoz változást a februári módosítás.

A Magyar Közlöny 18. számában jelent meg, és kihirdetését követő napon, 2025. február 26-án már hatályba is lépett a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet (MüM rend.) módosítása, amely a munkavédelmi szakmai képesítéssel rendelkező személy foglalkoztatásának feltételeit változtatta meg.

A MüM rendelet módosítással érintett 1. sz. melléklet 4. pontja azon esetkörről rendelkezik, amikor a munkáltató külön szakember kijelölése (foglalkoztatása) helyett kijelölt munkavállalójával vagy természetes személy munkaadóként maga is elláthatja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatait, amennyiben a kijelölt személy vagy ő maga rendelkezik az azok ellátásához a munkáltató tényleges szakmai tevékenységére tekintettel szükséges ismeretekkel, készséggel és jártassággal. 

A régi szabály: 2025. február 25-ig erre az alábbi esetekben kerülhetett sor: 

  • legfeljebb 9 fő munkavállalót foglalkoztató munkáltató (mikrovállalkozás) esetén, vagy
  • ha a munkáltató a tevékenysége alapján a II. vagy III. veszélyességi osztályba tartozik, és 50 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztat (kisvállalkozás).

Az új szabály: 2025. február 26-tól erre az alábbi esetekben kerülhet sor: 

  • legfeljebb 9 fő munkavállalót foglalkoztató munkáltató (mikrovállalkozás) esetén, vagy
  • ha a munkáltató a tevékenysége alapján a II. veszélyességi osztályba tartozik, és 50 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztat (kisvállalkozás), vagy 
  • ha a munkáltató a tevékenysége alapján a III. veszélyességi osztályba tartozik, és 100 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztat.

Tehát a módosítás eredményeképp a III. veszélyességi osztályba tartozás esetén nem 49, hanem 99 főig van arra lehetőség, hogy a munkáltató kijelölt munkavállalójával, vagy saját maga lássa el az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés munkáltatói feladatait.

Változatlan követelmény, hogy valamennyi esetben (kijelölés, foglalkoztatás vagy a munkavédelmi feladatok személyes ellátása) a munkáltató kötelessége, hogy a munkavédelemre vonatkozó szabályokban előírt munkabiztonsági szaktevékenység elvégzésére munkavédelmi (bányászati) szakmai képesítéssel rendelkező személyt vegyen igénybe. Ez a személy lehet a kijelölt (foglalkoztatott) szakember vagy – a szakképzettségi feltétel fennállása esetén – a természetes személy munkáltató is.

Kapcsolódó iratminták


Kapcsolódó cikkek


Munkavédelmi szabályzatok frissítése a 2025-ös évre

Nem kötelező, de több szempontból is célszerű egységes szabályzatban rendezni a foglalkoztatással összefüggő munkavédelmi kérdéseket. A 2025-ös év vonatkozásában is több ponton változtak a munkavédelmi szabályok, valamennyi vonatkozó szabályzatot érintve. Tudástárunkban már megtalálható mind a 11 változással érintett munkavédelmi dokumentum.

Részletfizetési lehetőség a munkavédelmi bírságnál

2025. január 1-étől is több ponton módosultak a munkavédelmi szabályok, a változások pedig érintik a vonatkozó szabályzatok aktualizálását is. Pontosításra került a munkabaleset fogalma, és a tavalyi évben jelentősen emelkedett munkavédelmi bírságok részletfizetésére is lehetőség nyílik 2025-től.

A munkavédelmi dokumentumokra vonatkozó új szabályok 2025-től

Megszokhattuk már, hogy az év vége számos jogszabályváltozást hoz munkavédelem területén. Ezúttal is jó néhány ponton módosul a munkavédelmi törvény 2025. január 1-jétől: az újdonságok közül elsőként a munkavédelmi dokumentáció szabályait tekintjük át.