Munkaszüneti napok elszámolása
Olvasási idő: 3 perc
Hogyan kell kezelni a bérprogramban a munkaszüneti nap elszámolását?
A megválaszolt esetben szereplő cégnél a munkavállalók havibér elszámolással vannak foglalkoztatva. Több esetben számolnak túlóra pótlékot, műszakpótlékot, éjszakai pótlékot, stb. Ebben az esetben óra alapján történik az elszámolás a pótlékok alapjaként. A bérprogramban alapbeállításként a munkaszüneti nap elszámolása "díjazás nélküli nap és havi osztószámból kivétel az Mt. 93. § (2) és 146. § (3) d) alapján" szerepel.
Helyes eljárás, ha a számfejtést ezzel a beállítással végzik? Ha a munkavállalók nyomására a munkáltató úgy dönt, hogy szeretné fizetni a munkaszüneti napot is a dolgozónak, akkor ezt megteheti minden további nélkül úgy, hogy továbbra is havibéresként foglalkoztatja a munkavállalókat, vagy szükséges lenne esetleg órabéres elszámolásra áttérni? Ez munkáltatói döntés lehet, vagy törvényileg kell alkalmazni a munkaszüneti napra vonatkozó díjazás vagy nem díjazás kérdését?
A kérdésekre a következő válaszok adhatóak:
A pótlék számítás alapja a munkavállaló egy órára eső alapbére. Havi béres munkavállaló esetén, az órabér kiszámításakor a havi bért osztani kell 174-el, részmunkaidő esetén pedig az arányos részével [2012. évi I. törvény (Mt.) 139. § (3) bek.]
A munkaszüneti nap nem része a munkaidőkeret ledolgozandó óraszámának [Mt. 93.§ (2)].
Ugyanakkor, ha munkaszüneti napon munkavégzés történik, akkor a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár az [Mt. 143. § (4)]. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.
Mt. 143. § (5) Munkaszüneti napra elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén a munkavállalót a (4) bekezdés szerinti bérpótlék illeti meg.