Külföldiek foglalkoztatása jogszerűen: a kiküldetés legfontosabb szabályai

Jogkövető szerkesztőség Dátum Legutoljára frissítve: 2023.11.16

Olvasási idő: 4 perc


Ez a tartalom 374 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A globalizáció és a nemzetközi üzleti kapcsolatok térnyerésével egyre gyakoribbá válnak a munkavállalók kiküldetései, így számos jogi és adminisztratív kérdést vetnek fel a munkáltatók részéről. A „Külföldi munkavállalók biztosítási kötelezettsége és közterhei” című különszámunkban választ kaphat a kiküldetéssel összefüggő, legtöbbször érintett kérdésekre is. Melyek pontosan a kiküldetés feltételei? Mikor szükséges alkalmazni a munkáltató székhelye szerinti ország jogát?

Mint ahogy az az érintettek számára köztudott, a kiküldetésnek mind a munkáltatóhoz, mint a munkavállalóhoz kapcsolódó feltételeknek meg kell felelnie. Ahogyan azt tematikus kiadványunk is részletezi, a kiküldetésnél a kiküldő székhelye szerinti ország joga alkalmazandó jogként való meghatározásának feltétele, hogy a kiküldő munkáltató jelentős gazdasági tevékenységet folytasson belföldön.

Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a munkáltatónak kell teljesítenie ezeket a feltételeket, és nem a gazdasági társaság tagjának vagy ügyvezetőjének. Például, ha egy lengyel vállalat tervezi munkavállalóit Magyarországra küldeni és a vállalatnak Lengyelországban nincs számottevő gazdasági tevékenysége – de a cég! (és nem valamelyik tulajdonosa) egy másik vállalkozásban 40 százalékos részesedéssel bír, ami jelentős gazdasági tevékenységet végez Lengyelországban – akkor ezt a feltételt teljesítettnek kell tekinteni. Ilyen esetben a kiküldött munkavállalók továbbra is a lengyel joghatóság alá tartoznak, és a lengyel vállalatnál fogják a biztosításukat rendezni.

 
 

Bizonyos esetekben nem állapítható meg a belföldi jog alkalmazandó jogként. Például, ha:

a foglalkoztató Magyarországon a belföldi tevékenységéhez képest más nemzetgazdasági ágazatba tartozó tevékenységet folytat.

Egy élelmiszeripari vállalkozás tehát nem küldhet munkavállalókat kiküldetés keretében Magyarországra - tegyük fel - egy mezőgazdasági gépeket gyártó vállalkozáshoz, de élelmiszeripari vállalkozáshoz természetesen igen.
Mint ahogy az jól ismert, a kiküldetés egy meghatározott időtartamra szól és általában egy konkrét cél elérése érdekében történik. Ez lehet üzleti tárgyalás, egy projekt megvalósítása vagy más specifikus feladat. A kezdeti időszakban kérdéses lehet, hogy mely ország társadalombiztosítási rendelkezéseit szükséges figyelembe venni. Az erre vonatkozó szabály a következő:

amennyiben egy munkavállalót az EGT tagállamokból, illetve Svájcból magyarországi munkavégzésre küldi ki a munkáltatója, akkor legfeljebb 24 hónapig a kiküldő tagállam társadalombiztosítási szabályainak hatálya alatt marad, feltéve, hogy a szóban forgó személy kiküldetése nem egy másik kiküldött személy felváltása céljából történik.

Kiküldetés esetén a munkáltatónak az egészségbiztosítási szerv meghatározott nyomtatványával kell igazolnia a kiküldött részére a társadalombiztosítási jogviszonyt. Az igazolás legfeljebb 24 hónapra adható ki, de egyedi esetben meghosszabbítható. Hogy ez a különböző helyzetekben miképp történhet, arról a különszámunkban részletesen olvashat. Mint ahogy arról is, hogy párhuzamos tevékenység során hol lesz a munkavállaló biztosított, hogy történik a harmadik ország munkavállalóinak biztosítása, mi a jogkövető teendő, amikor egy magyar vagy akár egy külföldi munkavállaló Magyarország területén kívül végzi a munkáját egy külföldi foglalkoztató részére vagy éppenséggel miként alakul a külföldi állampolgárok szja-fizetése.

 

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Külföldi munkavállaló gyermekétkeztetés kedvezménye

Gyermekétkeztetés során külföldön dolgozó szülő Ausztriából kapja a családi pótlékot, 3 gyermek után. Figyelembe vehető-e az iskolai étkeztetésben az 50%-os kedvezmény? Igazolást a szülő német nyelven küldte.

Finn állampolgár munkavállalása

Finn állampolgár egy hétre Magyarországon munkaviszony keretében lenne foglalkoztatva, Finnországban biztosított. Taj számot kell neki igényelni? T1041 hibára fut taj szám nélkül nálam jelenleg. Van egyéb bejelentési kötelezettség Magyarországon?

Török munkavállaló családtagjai biztosítása

Munkavállalási engedéllyel rendelkező török állampolgár hozzátartozói (gyermek és feleség) szerezhetnek-e jogosultságot taj számra és biztosítotti jogviszonyra itt Magyarországon?

Külföldi munkavállaló biztosításának szünetelése

Ha külföldi (mongol) munkavállalót foglalkoztat a cég és kéri a fizetés nélküli szabadságát egy hónapra, megtörténik a kijelentés. Kell-e újra bejelenteni a teljes jogviszonyát, vagy úgy, ahogyan a "normál" magyar munkavállaló esetében, csak a szünetelés végét jelenteni a T1041-en?