Megjelent a kiterjesztett gyártói felelősségről szóló kormányrendelet

Jogkövető szerkesztőség Dátum Legutoljára frissítve: 2023.03.25

Olvasási idő: 8 perc


Ez a tartalom 393 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A hulladékgazdálkodással összefüggő idei fontos jogszabályváltozások újabb állomásaként megjelent a 80/2023. (III. 14.) Korm. rendelet a kiterjesztett gyártói felelősségről, mely napokon belül hatályossá is válik. Április elsejétől már lesznek új kötelezettségek. Mire számíthatnak a szabály hatálya alá eső vállalkozások és melyek a legközelebbi határidők?

A körforgásos termék gyártója a kiterjesztett gyártói felelősségi kötelezettségét a koncessziós társaság útján teljesíti, ezt nevezzük kollektív teljesítésnek. Ilyenkor a kiterjesztett gyártói felelősségi díj megfizetésével ellensúlyozzák az általuk forgalomba hozott, vagy saját célra felhasznált körforgásos termékekből keletkezett hulladékok hulladékkezelési feladatainak elvégzését. Ettől eltérni csak elektromos és elektronikai berendezések esetén, gépjárművek, ipari vagy gépjárműelemek és akkumulátorok esetén lehet. Betétdíjas termék gyártója a kiterjesztett gyártói felelősségi kötelezettségeit egyénileg teljesítheti.

A körforgásos termékeket és azonosító kódjaikat az 1. számú melléklet tartalmazza. A NAK tagjait főként a csomagolások, egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek, sütőolaj és zsír kategóriák érinthetik. A kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék gyártó általi forgalomba hozatalával keletkezik. Kiemeljük, hogy nem minősül forgalomba hozatalnak, ha az adott terméket áfa adóraktárba vagy termékdíj raktárba történő betárolás keretében, azon belül ruházzák át, továbbá nem keletkezik fizetési kötelezettség - többek között - addig sem, amíg vámjogi értelemben történő szabadforgalomba bocsátást megelőzően történik az átruházás.

Nem kell díjat fizetni, ha a gyártó vevője nyilatkozik arról, hogy a megvásárolt körforgásos termék legalább hatvan százalékát önállóan vagy más termék alkotórészeként, tartozékaként igazoltan külföldre kiszállítja.

Mint ahogyan azt előre lehetett látni, a kódolási rendszer is bővült, a környezetvédelmi termékdíj kapcsán alkalmazott KT és CsK kódok mellé nyolc jegyű KF kód is bevezetésre kerül, így ezt is át kell ültetni az ügyviteli rendszerekbe.
A sok kötelezettség keletkezése mellett meg kell azt is említeni, hogy lesz összeköttetés a kiterjesztett gyártói felelősségi díj, valamint a környezetvédelmi termékdíj között, ugyanis július 1-től a kiterjesztett gyártói felelősségi díjat levonandó a környezetvédelmi termékdíjból, amit a már ismert módon a NAV felé kell megfizetni azoknak, akik mindkét díjat kötelesek fizetni. Ezt a Termékdíjtörvény 2023. július 1-től hatályos állapota szerinti 2. mellékletében található számításból lehet kiolvasni.

Fontosabb határidők:

  • 2023.    április 1. Kollektív teljesítés esetén a kormányrendelet hatályba lépésével a nyilvántartásba vételi kérelem előterjesztését megelőzően a koncessziós társaság elektronikus felületén meg kell adni a 3. melléklet 1. pont szerinti adatokat.
  • 2024.    április 15. A gyártóknak egyéni teljesítés választása esetén eddig kell koncesszori alvállalkozói szerződés megkötésére irányuló szerződési szándékát jelezni, a szerződéskötést kezdeményezni.

Távolabbi határidők:

  • 2025.    május 1. Ekkor lép hatályba az a rendelkezés, miszerint a gyártónak kérelmeznie kell az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál a nyilvántartásba vételét (itt kell nyilatkozni, hogy kollektív vagy egyéni teljesítést választ)
  • 2026.    május 20. Az egyéni teljesítőknek eddig a napig kell megkötni a koncesszori társasággal a szerződést.
  • 2027.    május 31. A rendelet hatálya alá eső termékeket forgalomba hozó gyártóknak eddig kell a nyilvántartásba vételi kérelmet előterjeszteni