Elektronikus igazolás kiállítása a gyermekek betegsége esetén

dr. Radics Zsuzsanna Dátum Legutoljára frissítve: 2024.06.20

Olvasási idő: 4 perc


Ez a tartalom 137 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

2024. május 10-én jelent meg 2024. évi XXV. törvény, amely többek között rendelkezik a gyermekek betegsége esetén kiállítható elektronikus igazolásról és annak továbbításáról. Az új szabályt 2024. szeptember 1-jétől kell alkalmazni.

Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 2024. szeptember 1-jétől kiegészül a következő szabályokkal:
Ha betegség vagy annak gyanúja miatt orvosi igazolás szükséges az óvodai foglalkozásról, vagy tanuló esetében a tanítási óráról és egyéb foglalkozásról, illetve kollégiumi foglalkozásról történő távolmaradás igazolásához, akkor a szülő – míg 14. életévet betöltött tanuló esetében a tanuló szülője vagy a tanuló – kérésére ezen orvosi igazolás kiállítása és annak továbbítása az alábbiak szerint történik:

Az orvos elektronikus igazolást állít ki. Az elektronikus igazolás a következő adatokat tartalmazza:
a)    a beteg társadalombiztosítási azonosító jelét,
b)    a beteg születési dátumát,
c)    az igazolt időszak kezdő és befejező dátumát,
d)    a testnevelésórára vonatkozó felmentés időszakát,
e)    az elektronikus igazolás kiállításának időpontját,
f)    az elektronikus igazolást kiállító egészségügyi szolgáltató azonosító adatait,
g)    az elektronikus igazolást kiállító orvos azonosítóját (pecsétszámát és nevét), kapcsolattartási adatait,
h)    az egészségügyi ellátás Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) –naplósorszámát.
Tehát az elektronikus igazolás nem csak a gyermek jogszerű távolmaradását, hanem adott esetben a testnevelési óráról való felmentést is igazolja.
Az elektronikus igazolást a távolmaradás – beleértve a testnevelési óra esetén a felmentést is – hiteles igazolásának kell tekinteni.
Az igazolás kiállítására köteles orvos az elektronikus igazolást az EESZT útján soron kívül továbbítja a köznevelési vagy szakképző intézmény számára.

Adatok megismerhetősége

Az EESZT működtetője biztosítja, hogy az elektronikus igazolást az igazolás kiállítására köteles orvos úgy továbbítsa, hogy a c)–h) pontokban foglalt adatokat kizárólag a következők ismerhetik meg:

  • az igazolást kiállító egészségügyi szolgáltató és
  • a gyermek vagy tanuló nevelési, oktatási feladatait ellátó köznevelési, vagy szakképző intézmény.

Továbbá az EESZT működtetője azt is biztosítja, hogy az adott köznevelési vagy szakképző intézmény tanulmányi rendszeréhez hozzáféréssel rendelkező gyerek, tanuló, szülő a fenti elektronikus igazolást megismerhesse.

Adatkezelés

Rendezte a jogszabály azt is, hogy az óvoda, iskola, illetve a tanulmányi rendszer üzemeltetője milyen adatot és meddig kezelhet. Ennek keretében

  • a beteg társadalombiztosítási azonosító jelét és születési dátumát a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerinti tanulmányi rendszer üzemeltetője, valamint a szakképzésről szóló törvény szerinti regisztrációs és tanulmányi alaprendszer üzemeltetője csak a gyermek vagy tanuló köznevelési vagy szakképző intézményének beazonosítása céljából, és az elektronikus igazolásnak a köznevelési vagy szakképző intézménybe történő továbbításáig kezelheti;
  • a gyermek vagy tanuló nevelési, nevelési-oktatási feladatait ellátó köznevelési vagy szakképző intézmény a fenti a)–h) pontokban foglalt adatokat az adott nevelési év, illetve tanév végéig kezelheti.

Kapcsolódó cikkek


A járóbeteg-szakellátási digitális időpontfoglaló rendszer

2024. február 29-én jelent meg a 42/2024. (II. 29.) kormányrendelet, amely már másnaptól hatályba léptette a járóbeteg-szakellátásnál a digitális időpontfoglaló rendszer bevezetésére vonatkozó szabályokat. Hogyan használjuk az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) digitális időpont-foglalási rendszerét?