Betéti társaság ügyvezetője megbízási jogviszonyban

dr. Radics Zsuzsanna Dátum Legutoljára frissítve: 2023.07.31

Olvasási idő: 5 perc


Ez a tartalom 657 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Egy Bt. beltagja egyben ügyvezetője is a betéti társaságnak megbízási jogviszonyban, emellett személyesen is dolgozik a cégben. Ebben az esetben kötelező-e mindkét jogviszonyban megfizetni a járulékokat?

További felmerülő kérdések: Szabályos-e az a megoldás, hogy a cégben a 8 órás munkaviszonya után megfizeti a járulékokat és az ügyvezetésért nem vesz ki jövedelmet? Ezt az esetet lehet-e úgy kezelni, hogy mellékállású tagként jelentjük be az ügyvezetésre és nullás bevallás megy be a járulékokról és mellette a 8 órás munkaviszonyban is bejelentjük és így megfizeti a járulékokat? Van-e lehetőség arra, hogy mindkettőt társas vállalkozóként végezze? Ha igen, akkor hogyan kell bejelenteni a NAV felé a T1041-es nyomtatványon és hogyan kell bevallani a 08-as bevallásban?

Ha a betéti társaság beltagja a társaságban munkaviszony keretében dolgozik, amely eléri legalább heti 36 órás foglalkoztatást, és emellett az ügyvezetést társas vállalkozói jogviszonyban látja el (ahogy az Ön által leírt esetben is történik), akkor az alábbi szabály érvényesül:
Ha az ügyvezető az ügyvezetés díjazás nélkül látja el társas vállalkozói jogviszonyban, akkor nem kell az ügyvezetés kapcsán közterheket fizetni. Ez mindaddig fennáll, addig a munkaviszonyban történő foglalkoztatás legalább heti 36 órában történik. Ez egy szabályos feladatellátás.
A T1041-es nyomtatványon ezt a foglalkoztatást 1452-es kódon, „Társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett” kell bejelenteni.

 
 

Más a helyzet akkor, hogy ha a tag tagsági jogviszony alapján működik közre a társas vállalkozásban. Természetesen ennek sincsen semmi akadálya. Ha tehát az ügyvezető egyidejűleg a társaságban személyesen is közreműködik, azaz tagsági jogviszony keretében tevékenykedik, akkor két jogviszonya áll fenn. Az egyik jogviszony a személyes közreműködésre épülő társas vállalkozói jogviszony, amely megalapozza, hogy az ún. minimális alapok után fizesse a tb közterheket. A másik jogviszony a megbízásban tagként ellátott ügyvezetés, amely a tag tagsági jogviszonyban folytatott személyes közreműködésére tekintettel már nem minősül társas vállalkozói jogviszonynak. Ügyvezetői jogviszonyára ez esetben a 2019. évi CXXII. törvény 6. § (2) bekezdésének a szabályát kell alkalmazni, azaz akkor lesz biztosított ügyvezetőként, ha tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét és a munkát Magyarországon vagy a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó másik tagállam, vagy Magyarország által kötött kétoldalú szociális biztonságról szóló egyezményben részes másik állam területén végzi.

Ha a tag az ügyvezetést ebben a jogviszonyban is díjazás nélkül látja el, akkor az ügyvezetői tevékenység nem hoz létre biztosítási jogviszonyt, így azt nem kell bejelenteni a T1041-es nyomtatványon.

Erre tekintettel havi bevallást is csak tagsági jogviszonyon alapuló társas vállalkozói jogviszony kapcsán kell benyújtani.

Kapcsolódó kérdés-válaszok


Társaság által ellátandó ügyvezetés

Elláthatja-e egy társaság ügyvezetői feladatait egy másik társaság? Milyen jogszabályi háttere van ennek? Ezen belül elláthatja-e egy társaság ügyvezetői feladatait egy olyan társaság, amelyekben ugyanaz a magánszemély a tulajdonos? Ez a magánszemély az ügyvezetést ellátó társaságban 100%-ban, az „vezetendő”cégben 50%-ban tulajdonos.

Kft tagja és ügyvezetőjének jogviszonya

Adott egy Kft., aminek 51%-os tagja ügyvezető is. Sajnos a Kft. ebben az évben nem származott bevétele így csökkenteni szeretné a kiadásait. A tag és közben ügyvezetőnek nincs máshol bejelentett 36 órás jogviszonya, csak melette nem főállású őstermelő. Csökkenthető-e a Kft.-ben munkaviszonya heti 10 órában és a járulékai a minibálbér 30%-át fizetné meg. Ehhez elég egy tagsági határozat, vagy társasági szerződés módosítása is szükséges?

Megbízás jogviszony külsős ügyvezetőnek

Egy gazdasági társaság ügyvezetését (a társasági szerződés szerint) egy külsős (nem tag) látja el, nulla forint megbízási díjért. Elegendő egy megbízási szerződést írni erre vonatkozóan? Kell-e bérszámfejteni a 0 Ft-os díjat havonta? Illetve: ugyanaz a személy munkaviszonyban, személyesen dolgozhat-e, a megbízási jogviszony mellett, teljesen más munkakörben?