Versenyképes Járások Program
Olvasási idő: 7 perc
A Versenyképes Járások Program pénzügyi alapjából támogatási igényt legalább három települési önkormányzat együttesen nyújthat be, legalább három települést érintő fejlesztés támogatása céljából. A támogatás fejlesztéssel, működéssel vagy mindkettővel összefüggő tevékenység megvalósítására igényelhető.
A Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló 2024. évi LXXIV. törvény 66. alcíme rendelkezik a települési önkormányzatok helyi iparűzési adóbevétel többlete alapján meghatározandó fizetési kötelezettséggel kapcsolatos szabályokról. A törvény alapján a szolidaritási hozzájárulást teljesítő helyi önkormányzatokat 2025-től a központi költségvetés Területfejlesztési Alapja részére fizetési kötelezettség terheli.
A fizetési kötelezettség összege megegyezik a 2025-ben befolyó és a 2024-ben befolyt helyi iparűzési adóbevétel többletének a 2025-ben és 2024-ben fizetendő szolidaritási hozzájárulás különbözetével korrigált összegével.
A fizetési kötelezettség önkormányzatonkénti konkrét összegét az államháztartásért felelős miniszter a területfejlesztésért felelős miniszter rendeletben állapítják meg az egyes önkormányzatok 3. és 9. havi időközi költségvetési jelentésében szereplő helyi iparűzési adóbevétel összegének figyelembevételével. Ezek a befizetések képezik a Versenyképes Járások Program pénzügyi alapját.
Míg az egyes önkormányzatok által teljesítendő fizetési kötelezettség meghatározásának és megfizetésének módját a fenti törvény, a Területfejlesztési Alap terhére nyújtandó támogatások megállapítására vonatkozó szabályokat a Versenyképes Járások Program végrehajtási rendszeréről szóló 2/2025. (II. 28.) KTM rendelet állapítja meg. A Területfejlesztési Alap terhére települési önkormányzatok és ezek jogi személyiséggel rendelkező társulásai részesülhetnek támogatásban. A rendelet újdonsága, hogy támogatási igényt legalább három települési önkormányzat együttesen nyújthat be legalább három – akár több járásban található – települést érintő fejlesztés támogatása céljából.
A támogatás nyújtásának rendje
A támogatás fejlesztéssel, működéssel vagy mindkettővel összefüggő tevékenység megvalósítására igényelhető. Fejlesztési igény akár több, önállóan megvalósítható ütemre bontható fejlesztés vonatkozásában is benyújtható. Ebben az esetben meg kell jelölni az egyes ütemekhez tartozó fejlesztési összegeket is. A Program keretében – az 1446/2024. (XII. 30.) Korm. határozat alapján – a következő célokra nyújtható támogatás:
a) térségi alapinfrastruktúra és elérhetőség fejlesztése,
b) térségi közszolgáltatások fejlesztése,
c) térségi gazdaságfejlesztés,
d) településüzemeltetés.
A fejlesztési igények feldolgozásában és a közigazgatási és területfejlesztési miniszter részére történő továbbításában a főispán, a vármegyei közgyűlés elnöke és – az újonnan megalakuló – Járási Fejlesztési Fórumok vesznek részt. A Járási Fejlesztési Fórumok véleményező, javaslattevő testületek, feladatuk, hogy a Versenyképes Járások Program során benyújtott fejlesztési igényeket véleményezzék, és – az úgynevezett előminősítési eljárás során – javaslatot tegyenek a miniszter részére a járás egésze szempontjából leginkább szükségesnek tartott fejlesztések megvalósítására. A miniszter ugyanis a Járási Fejlesztési Fórum javaslatának figyelembevételével dönt arról, hogy mely támogatási igények alapján nyújt támogatást.
A Járási Fejlesztési Fórum elnöke a vármegyei közgyűlés elnöke, tagjai
a) a vármegyei közgyűlés elnöke,
b) amennyiben a járás székhelye megyei jogú város, úgy a megyei jogú város polgármestere,
c) a megyei jogú város kivételével az önálló polgármesteri hivatalt működtető település és a közös önkormányzati hivatal székhelyének polgármestere (ha a közös önkormányzati hivatal székhelye és a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó település eltérő járásban helyezkedik el, a közös önkormányzati hivatal székhelyének polgármestere abban a járásban is tagja a fórumnak, amelyben a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó település található),
d) az adott járásban 2025. évben szolidaritási hozzájárulás fizetésére kötelezett település polgármestere.
A tagok egy-egy szavazattal rendelkeznek, de a rendelet külön kiemeli, hogy a közös önkormányzati hivatal székhelye szerinti település polgármestere a közös önkormányzati hivatalhoz tartozó valamennyi település érdekében is köteles eljárni.
A Fórum ülésén tanácskozási joggal vehet részt
a) a járáshoz tartozó azon település önkormányzatának a polgármestere, aki a Fórumnak egyébként nem tagja,
b) a járásnak, vagy annak egy részének az országgyűlési képviselője,
c) a főispán,
d) a kiemelt térségi fejlesztési tanács elnöke,
e) a közigazgatási és területfejlesztési miniszter képviselője,
f) a járás területén működő területi kereskedelmi és iparkamara képviselője.
Részt vehet továbbá a Fórum ülésén a vármegyei önkormányzati hivatal, a vármegyei kormányhivatal, a járási hivatal és a Területfejlesztési Szolgálat képviselője. A Fórum ülése nem nyilvános, a tagokat és a tanácskozási joggal részt vevőket meghatalmazott helyettesítheti.
A fejlesztési igények benyújtására a miniszter felhívást tesz közzé, melyben meghatározza a fejlesztési keretösszeget és javaslattétel határidejét. A felhívás alapján a fejlesztési igényeket az önkormányzatok a főispánhoz nyújtják be, aki ezeket továbbítja a vármegyei közgyűlés elnökének és a miniszternek is. A vármegyei közgyűlés elnöke a beérkezett fejlesztési igényeket a területfejlesztésről szóló jogszabályokban, az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióban, a vármegyei területfejlesztési koncepcióban és programban valamint a kiemelt térségek fejlesztési programjaiban foglalt célkitűzésekhez való illeszkedés alapján értékeli. Figyelembe veszi a fejlesztési igény közcélú jellegét, több települést érintő, járási, térségi, vármegyei hatását és a települések együttműködésén alapuló jellegét. A közgyűlés elnöke egyéb szempontokat is figyelembe vehet, továbbá a fejlesztési igény tekintetében a benyújtótól javítást, kiegészítést kérhet.
A fejlesztési igények feldolgozását követően a vármegyei közgyűlés elnöke – a járási keret kétszerese mértékéig – indokolással ellátott javaslatot tesz a járás egésze szempontjából legszükségesebbnek tartott fejlesztési igényekre. A javaslatot a fejlesztési igényekkel együtt meg kell küldeni a főispánnak, aki – a vármegyei közgyűlés elnökével egyeztetve – összehívja a Járási Fejlesztési Fórum ülését. Az ülés meghívójához mellékelni kell a vármegyei közgyűlés elnöke által készített előterjesztést és összesített formában a véleményezett fejlesztési igényeket is. A Fórum minden fejlesztési igényt megtárgyal, és a járási keret kétszerese mértékéig – az összes tag legalább kétharmadának igen szavazatával – javaslatot tesz a miniszter részére a támogatandó igényekre és ezek támogatásának mértékére vonatkozóan. A Fórum a fejlesztési javaslatában eltérhet a vármegyei közgyűlés elnökének előterjesztésében foglaltaktól.
A Fórum üléséről készült jegyzőkönyvet meg kell küldeni a Fórum tagjai és a miniszter részére. Ha a Fórum a miniszter felhívásában megjelölt határidő lejártáig nem tesz javaslatot, a főispán a határidő lejártát követő munkanapon a vármegyei közgyűlés elnöke által készített előterjesztést és a véleményezett fejlesztési igényeket megküldi a miniszter részére, aki – mint említettük – a Fórum javaslatának figyelembevételével dönt arról, hogy mely támogatási igények alapján nyújt támogatást.