Bejelentés TB kiskönyv nélkül?
Olvasási idő: 8 perc
A „bejelentés”, mint a foglalkoztatással összefüggő, talán legfontosabb munkáltatói kötelezettség jelentősége közismert. A foglalkoztatás ilyen formáját a köztudatban leginkább az ún. TB kiskönyv fejezi ki. Nem érdektelen tehát annak megvizsgálása, hogy milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak, ha a munkahely nem minősül TB kifizetőhelynek.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló tv. végrehajtásáról szóló (Ebtv. vhr.) kormányrendelet alapján a munkáltató köteles igazolvány kiállítására – ez az ún. Tb. kiskönyv –, amiben rögzíteni kell a biztosítási jogviszony kezdetét, megszűnését, az igénybe vett pénzbeli ellátásokat.
A munkáltató/foglalkoztató az igazolványba köteles három napon belül feljegyezni a jogviszony létesítését, és a jogviszony megszűnéséig azt köteles megőrizni, és a jogviszony megszűnésekor a dolgozónak átadni.
Az ún. Tb. kiskönyvet a munkáltató tehát köteles átadni a munkaviszony megszűnésekor.
A jogszabály értelmében a dolgozó az igazolványt a jogviszony létesítésekor – az előző munkáltatójától kézhez kapott igazolványt – köteles átadni az új munkáltatójának. Ha van Igazolványa az új munkavállalónak, ebben az esetben azt a munkaviszony kezdő napján átadja új munkáltatójának. A munkáltatónak 3 napja van bejegyezni a biztosítási jogviszony kezdetét. Ha nem adja át az Igazolványt az új munkavállaló, a munkáltató figyelmezteti őt, hogy egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak igénybevétele esetén hátrány érheti, ha nem tudja átadni folyamatosan vezetett Igazolványát, és ez esetben a foglalkoztató köteles írásban felszólítani a munkavállalót, hogy előző munkáltatójától szerezze be. Ha a munkavállaló 30 napon belül nem szerzi be, erről írásban nyilatkoznia kell, és a munkáltatónak új Igazolványt kell kiállítania.
Amennyiben a munkahely nem minősül Tb. kifizetőhelynek, az esetben a kormányrendelet értelmében un. Foglalkoztatói igazolást kell kiállítani.
A nyomtatvány és a kitöltési útmutató a NEAK honlapjáról tölthető le.
A bérprogramról letölthető igazolás feltételezhetően előbbi nyomtatvány adattartalmával megegyező és alkalmas annak igazolására, hogy a munkáltató a bejelentési kötelezettségének eleget tett, és a dolgozó jogosult a pénzbeli ellátások igénybevételére.
A jogszabályok értelmében a felek kölcsönösen kötelesek egymás tájékoztatására minden olyan adatra vonatkozóan amelyek a munkaviszony létesítése, a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényegesek, és a munkavállaló személyiségi jogát nem sértik.