Tovább szigorodnak a maszkviselés szabályai
Olvasási idő: 5 perc
November 20-ától újabb területekre terjed ki a maszkviselés kötelezettsége. A tömegközlekedési eszközök után már a bevásárlóközpontok, előadóterek, hivatalos helyiségek területén is érvényes a kötelezettség: egyedül az éttermek és szállodák zárt terei maradtak ki, legalábbis eddig, a fontosabb érintettek köréből.
A 633/2021. (XI. 18.) Korm. rendelet – a 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) módosításával – az egészségügyi- és a szociális intézmények területe, valamint a tömegközlekedési eszközök, pályaudvarok, állomások, illetve a megállóhelyek utasforgalom számára megnyitott részei mellett további helyeken is előírták a kötelező maszkviselést.
2021. november 20-tól kötelező a szájat és orrot eltakaró maszk használata
- az üzletben történő vásárlás során, illetve az üzletben történő munkavégzés során,
- a bevásárlóközpont területén (az irodák és a sportolás céljára szolgáló helyiségek továbbá az üzemi helyiségek területének kivételével),
- előadó-művészet valamennyi ágának fellépése céljából megtartott esemény helyszínén, függetlenül annak nyilvánosságától (a fellépők kivételével),
- a mozi területén (az irodák és az üzemi helyiségek kivételével),
- a muzeális intézmény látogatók számára nyitva álló területén,
- a nyilvános könyvtári ellátást biztosító intézmény látogatók számára nyitva álló területén,
- a kép- és hangarchívum látogatók számára nyitva álló területén,
- a közművelődési intézmény látogatók számára nyitva álló területén,
- a közösségi színtér látogatók számára nyitva álló területén,
- az integrált kulturális intézmény látogatók számára nyitva álló területén,
- a közlevéltár és a nyilvános magánlevéltár külső személyek számára látogatható területén,
- ügyfélfogadási időben a közigazgatási szerv és az egyetemes postai szolgáltató ügyfelek részére nyitva álló területén, továbbá minden olyan helyiségben, amelyben ügyfélfogadás zajlik, és a helyiségben – az ott foglalkoztatottakat is beleértve – rendszeresen 5 főnél többen tartózkodnak egy időben (kivéve, ha a szolgáltatás – így különösen a kozmetikai szolgáltatás – igénybevétele maszkban nem lehetséges),
- a zárt térben megrendezett sportrendezvény helyszínén (a sportolók, az edzők, a mérkőzésvezető, a versenybíró és ezek segítői kivételével).
A kötelezettség nem vonatkozik a hatodik életévét be nem töltött kiskorúra, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve autizmus spektrumzavarral élő személyre.
Kizárólag a dolgozóknak kötelező a maszkviselés
- a zárt térben tartott zenés, táncos rendezvény, kulturális esemény, falunap illetve egyéb rendezvény helyszínén (a fellépők, illetve a felszólalók kivételével),
- az edző- és fitneszteremben, az uszodában, a közfürdőben, illetve a jégpálya területén,
- a szálláshelyen és a vendéglátó üzletben.
Maszkviselés az intézményvezető döntése alapján
A Korm. rendelet a bölcsődében, a köznevelési intézményben, a szakképző intézményben az intézményvezetőt, a felsőoktatási intézmény területén pedig a rektort hatalmazza fel arra, hogy a maszkviselés szabályait meghatározza.
A Korm. rendelet hatálya alá nem tartozó terekben és a munkahelyeken a munkáltató rendelkezhet a maszkviselésről, a vallási közösség szertartásán a maszkviselés szabályait a vallási közösség határozza meg. A Korm. rendelet azonban kiemeli, hogy maszkot bárki jogosult használni, vagyis a maszkhasználat nem tiltható meg.
Az üzletben és a vendéglátó üzletben történő munkavégzéssel kapcsolatban a Korm. rendelet új előírása szerint a munkáltató és a munkavállaló megállapodhatnak olyan szünet biztosításában, amely során mellőzhető a maszk használata. E szünet idején azonban a munkavállalók kizárólag olyan helyiségben, illetve területen tartózkodhatnak, amely nem szolgál termékek tárolására, és amelyben vásárló, illetve vendég nem tartózkodhat.
A maszkviselési kötelezettség megszegésének szankciói nem változnak.