Továbbszámlázás kiküldetés esetén

Bonácz Zsolt Dátum Legutoljára frissítve: 2025.05.20

Olvasási idő: 2 perc


Ez a tartalom 48 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Érintett cég angliai kiküldetés kapcsán repülőjegyet, szállást foglalt saját munkavállalónak részére és egy partnercég dolgozójának. A külsős részére jutó költséget továbbszámlázzák. A teljesítési dátum kapcsán felmerülő kérdéseket tekintjük át.

Ami a repülőjegy továbbszámlázását illeti: a teljesítés helye a két időpont közül bármelyik lehet a felek megállapodásának függvénye.
Személyszállítás esetén az Áfa tv. 40. §-a alapján a teljesítés helye a megtett útvonal.
A külföldi útszakasz Magyarországon nem adóztatható, a belföldi útszakasz (ha van) az Áfa tv. 105. §-a alapján áfamentes.

A szállásköltségnél a teljesítés időpontja egyezzen meg a hotel számláján feltüntetett teljesítési időponttal.
Az Áfa tv. 39. §-a alapján szálláshely-szolgáltatás esetén a teljesítés helye az ingatlan fekvése, ezáltal áfa tekintetében Magyarországon adóztatható szolgáltatásról nincs szó.

Előzőek alapján egyik tétel továbbszámlázásánál sem kell áfát felszámítani.

Lényeges, hogy a partnercég belföldi vagy külföldi vállalkozás.

A számlát az Áfa tv. 169. §-a szerinti adattartalommal kell kiállítani, ha a partnercég külföldi cég, akkor a számlán javasolt a vevő külföldi adóazonosítóját feltüntetni, belföldi cég részére kiállított számlán az adószám, illetve csoportazonosító megadása kötelező.

Amennyiben a szóban szolgáltatások (repülőjegy, szállás) igénybevevője adójogi illetősége szerinti országban az igénybevétel miatt áfa fizetésére kötelezett, akkor a számlán javasolt a „fordított adózás” megjegyzést feltüntetni. Ha a partnercég belföldi cég, akkor a számlán a „fordított adózás” kifejezés nem tüntethető fel, mivel az említett szolgáltatások továbbszámlázása során a fordított adózás szabályai nem irányadóak.

Kapcsolódó iratminták


Kapcsolódó kérdés-válaszok


Külföldi kiküldetés

Magyar kft. ausztriai céggel köt szerződést munkavégzésre magyar dolgozókkal, a fizetést is a magyar kft. adja. A munkavégzés ideje kevesebb, mint 183 nap. A már alkalmazásban lévő dolgozókról is kell a kiküldetési rendelvényt a NAV felé kitölteni?

Külföldi kiküldetés elszámolása bizonylatokkal

Külföldi kiküldetés esetén többször előfordul, hogy a felmerült költségeket (taxi, vonatjegy, étkezés) a dolgozó kifizeti a céges bankkártyával, de csak a kifizetést igazoló bizonylattal (nyugta, jegy, blokk) rendelkezik és a cég nevére kiállított számlával nem. Ezekben az esetekben a kiküldetési költségek hivatali célú elszámolásához elfogadható, ha kifizetések igazolására átadott bizonylatok alapján kiküldetési rendelvényt készítünk?

Kapcsolódó cikkek


Kiküldetés 183 napon túl

Adott egy megbízási díjjal dolgozó idegenvezető, aki külföldön (Ománban) látja el a feladatait. A magyar cégnek nincs sem telephelye, sem fióktelepe a fogadó országban, a két ország között fennáll a kettős adóztatást kizáró egyezmény. Hogyan alakul az adóalanyiság és miként történik a munkavállaló megbízási díjának számfejtése?

Külföldi kiküldetés megbízásban

Az érintett cég (egy kft.) nappali tagozatos tanulót és nyugdíjast is foglalkoztatna megbízási szerződéssel, melynek keretében ötnapos külföldi konferencián venne részt. Ebben a jogviszonyban hogyan számolható el a külföldi kiküldetés költsége?

Kiküldetés elszámolása

Megfelelő-e, ha egy kiküldetési szabályzatban lefektetésre kerül, hogy tételes költségelszámolás van napi 75 euróval, mindenről kell számla és a fennmaradó összeggel elszámolnak? Vagy ezt is úgy kell kezelni, mintha napidíj lenne és lesz adómentes és adóköteles része?