Mit jelent és mely önkormányzatokat érint a „beutalás”?

dr. Balás Endre Dátum Legutoljára frissítve: 2025.07.14

Olvasási idő: 4 perc


A nagyobb önkormányzatokat már ettől az évtől érinti az a kötelezettség, miszerint a helyi önkormányzatok működéséhez, feladatellátásához ideiglenesen nem szükséges forrásokat az önkormányzatnak a Kincstár által vezetett számlájára kell utalni.

Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (Áht.) 84. § (1) bekezdése szerint a települési önkormányzat, a nemzetiségi önkormányzat és a társulás fizetési számláját választása alapján egy belföldi hitelintézet vagy a kincstár vezeti, azonban a helyi önkormányzatok működéséhez, feladatellátásához ideiglenesen nem szükséges forrásokat az önkormányzatnak a Kincstár által vezetett számlájára kell utalni. 
Ez a kötelezettség 2025. október 1-től a fővárosi önkormányzatot, a fővárosi kerületi önkormányzatot és a megyei jogú városi önkormányzatot továbbá ezek költségvetési szerveit érinti, majd 2027. január 1-től fentiek mellett kiterjed a városi önkormányzatokra és szerveikre is, végül 2028. január 1-től minden települési önkormányzatra és önkormányzati szervre vonatkozni fog.

Az Áht. 84. § (1a) bekezdése alapján a számlát vezető belföldi hitelintézet az önkormányzat számláiról az önkormányzat kincstárnál vezetett számlájára utalja át az önkormányzat és költségvetési szerve tárgyévet megelőző második évi beszámolójában szereplő költségvetési kiadási összegének 5%-át (limitérték) meghaladó pénzeszközét. Az átutalt pénzeszközökről, valamint azok egyenlegéről a Kincstár a beutalással érintett önkormányzat és költségvetési szerve számára elkülönített nyilvántartást vezet. 

A kincstár tárgyév október 15-éig határozatban állapítja meg a beutalandó összeget. 

A beutalás részletes szabályait a 194/2025. (VII. 8.) Korm. rendelet állapítja meg. A Korm. rendelet 1. §-a alapján a beutalással érintett önkormányzat
a) a kincstári számlájáról a belföldi hitelintézetnél vezetett, beutalással érintett fizetési számlájára utalhat át összeget,
b) a kincstári számlájáról állampapír vásárlási céllal a kincstárnál vezetett értékpapírszámlájára utalhat át összeget,
c) kincstári számlája harmadik fél által indított óvadéki jog, hatósági átutalási megbízás és átutalási végzés teljesítésekor terhelhető.
Az önkormányzat költségvetési szervének kincstári számlája az a) és c) pontban foglaltak szerint terhelhető meg.

A limitérték feletti összeget a számlavezető hitelintézet minden munkanapon 15 óráig – áthelyezett szombati munkanapokon 12 óráig – utalja át a beutalással érintett önkormányzat és költségvetési szerve fizetési számlájáról a kincstári számlára. A kincstári számla forgalmáról és egyenlegéről a Kincstár minden munkanapon írásban tájékoztatja az önkormányzatot és költségvetési szervét.
Az Áht. 84. § (1c) bekezdése szerint a költségvetési kiadási összeg 5%-ának megfelelő összeg a belföldi hitelintézetnél vezetett számlák között egyenlő összegben kerül felosztásra, azonban az önkormányzat ettől eltérően is rendelkezhet. A megosztás legalább havonta egy alkalommal módosítható a hitelintézetnél. A Korm. rendelet alapján a megosztás módosításáról a Kincstárt a belföldi hitelintézet felé történő tájékoztatást követően legfeljebb három napon belül kell tájékoztatni.
Ha az önkormányzatnak vagy a költségvetési szervének fizetési kötelezettsége keletkezik, fizetési megbízás a belföldi hitelintézetnél vezetett fizetési számla terhére adható. Ha a fizetési megbízás összege a számlán rendelkezésre áll, a hitelintézet a fizetési megbízást végrehajtja. Ha azonban a folyószámlán a fizetési megbízás összege nem áll rendelkezésre, akkor az önkormányzat és költségvetési szerve a kincstári számla terhére adhat megbízást a kötelezettség kifizetéshez szükséges összeg hitelintézetnél vezetett fizetési számlára történő átutalására, majd az átutalás megtörténtét követően a hitelintézet végrehajtja a fizetési megbízást. A Korm.  rendelet arról is rendelkezik, hogy ha a fizetési megbízás összege sem a fizetési számlán, sem a kincstári számlán nem áll rendelkezésre, a hitelintézet az önkormányzattal esetlegesen kötött hitelszerződés figyelembevételével jár el, például folyószámla hitelkeret terhére teljesíti a fizetési megbízást.

A 195/2025. (VII. 8.) Korm. rendelet alapján a hitelintézet a kincstári számlára történő átutaláshoz és a kincstári számláról a belföldi hitelintézetnél vezetett számlán történő jóváíráshoz kapcsolódóan nem számíthat fel díjat. Ehhez kapcsolódóan a rendelet azt is előírja, hogy a fővárosi önkormányzat, a fővárosi kerületi önkormányzat és a megyei jogú városi önkormányzat – mivel a beutalási kötelezettség egyelőre csak ezeket az önkormányzatokat érinti – és költségvetési szerveik belföldi hitelintézetnél vezetett számlája tekintetében a fizetési számlát vezető hitelintézet köteles a 2025. május 31-ei megállapodás szerinti, számlavezetéshez közvetlenül és közvetetten kapcsolódó díjakat alkalmazni, új díjakat nem állapíthat meg, továbbá a bankszámlaszerződést a hitelintézet saját kezdeményezésére nem, kizárólag az önkormányzat megkeresése alapján mondhatja fel.