Szállítólevél szükségessége

Sinka Júlia Dátum Legutoljára frissítve: 2024.07.21

Olvasási idő: 3 perc


A kérdésben szereplő egyéni vállalkozónak két élelmiszer üzlete van. Az áru az egyikbe érkezik, számlával. Hogyan tudja átvinni a szükséges mennyiséget a másik üzletbe? Elegendő egy szállítólevél?

A szállítólevél egy olyan bizonylat, ami a termékek helyváltoztatását, illetve a megrendelés teljesítését igazolja, melyet a szállító akkor állít ki, ha egy vagy több terméket a raktárból egy másik helyre (például: partnerhez, másik telephelyre stb.) szállít.

A szállítólevél kiállításának akkor van jelentősége, ha úgy mozgatunk árut „A” pontból „B” pontba, hogy az áruk mozgását semmilyen más típusú bizonylat (például: számla) nem igazolja.

Tipikus példa lehet a szállítólevél kiállításra, ha egy vállalkozó úgy szállít terméket a megrendelőnek, hogy arról majd csak később készül számla (az átvétel során), vagy mint jelen esetben, a vállalkozó telephelyei között kerül sor az áru mozgatására.

Abban az esetben viszont, ha a vásárlásról készült számla, akkor a kiszállítást követően már nincs szükség külön szállítólevél kiállítására azonos tartalommal: például, ha a vállalkozó terméket vásárol, arról ezzel párhuzamosan számlát kap, így nincs érdemi szerepe egy azonos tartalmú szállítólevélnek.
A kérdésében említett esetben az áru eredetét a beszerzéséről szóló számla igazolja. Ugyanakkor, a vállalkozónak két telephelye (azonos profilú üzlete) van, és ezek között történik az áru mozgatása. A leltározás, a vállalkozó vagyona védelmének, a készletért felelős dolgozók elszámoltatásának, a költségelszámolás megalapozásának szempontjai véleményem szerint indokolják a szállítólevél kiállítását, akkor is, ha azt az egyéni vállalkozó lényegében saját maga számára (nem üzleti partnernek) adja át.  

Menetlevél szükséges a saját számlás közúti áruszállítást végző teherjármű esetén, de személygépkocsi esetében nem.

A menetlevélről a 261/2011 (XII. 7.) kormányrendelet rendelkezik.

Menetlevél vezetési kötelezettség vonatkozik:

  • a nagyobb, mint 3,5 tonna össztömegű gépjárművekre,
  • azokra, akik a fuvarozási tevékenységet díj ellenében végzik
  • árut vagy személyeket szállítanak.