Adóalapkedvezménnyé alakult a személyi kedvezmény
Olvasási idő:
A súlyosan fogyatékos személyeket megillető személyi kedvezmény 2021. január 1-jétől már nem adókedvezményként, hanem összevont adóalapot csökkentő kedvezményként érvényesíthető.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 2020. december 31-ig hatályos szabályai szerint a súlyosan fogyatékosnak minősülő magánszemély az összevont adóalapját terhelő személyi jövedelemadót csökkenthette havonta a minimálbér 5 százalékának megfelelő összeggel (2020-ban 8050 forinttal).
Az év végi adócsomag – a jogosultságot megalapozó feltételek változatlanul hagyása mellett – átalakította a személyi kedvezményre vonatkozó szabályokat, és a kedvezmény 2021. január 1-jétől az összevont adóalapot csökkentő tételként érvényesíthető.
A személyi kedvezmény mértéke
Tekintettel arra, hogy a személyi kedvezmény már nem adó, hanem adóalap kedvezmény, így a kedvezmény mértéke is változott.
A személyi kedvezmény mértéke a jogosultság hónapjaiban a minimálbér egyharmadának felel meg (száz forintra kerekítve).
Az Szja tv. rendelkezik arról, hogy a személyi kedvezmény a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményét követően, de az első házasok kedvezményét és a családi kedvezményt megelőző sorrendben érvényesíthető.
A személyi kedvezményt továbbra is az veheti igénybe, aki:
- súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségben szenved, amelyről orvosi igazolással rendelkezik, valamint
- rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.
Nem változik a kedvezmény érvényesítése:
- év közben adóelőleg-nyilatkozatban kérhető a munkáltatótól, illetve az összevont adóalapba tartozó rendszeres bevételt juttató kifizetőtől, vagy
- év végén, az adóévre vonatkozó személyijövedelemadó-bevallásban érvényesíthető egy összegben.
(Lezárva: 2021. január 15.)