Optimalizált jövedelem kifizetés a gyakorlatban
Olvasási idő: 5 perc
Társas vállalkozók és ügyvezetők körében gyakori kérdés, hogyan alakul a járulékfizetés különböző jogviszonyok mellett. Különszámunk részletesen elemzi a munkaviszony, a megbízási és vállalkozói jogviszony, valamint az osztalék adózási szabályait. A tartalmat gyakorlati példák és könnyen értelmezhető táblázatok egészítik ki.
Jogkövető, mégis előnyös döntések – mit kínál a különszám?
A társas vállalkozások tulajdonosai és vezetői számára gyakran merülnek fel összetett kérdések a jövedelem kifizetésének jogi és közteherviselési vonatkozásaival kapcsolatban. Az Optimális jövedelem kifizetés jogszerűen című kiadványunk 2025-ös, aktualizált kiadása ezekre a gyakorlati problémákra ad közérthető, ugyanakkor szakmailag megalapozott válaszokat. Különszámunk célja, hogy segítse a társas vállalkozások tulajdonosait és ügyvezetőit a jövedelmek jogszerű és előnyös kifizetési módjának megválasztásában. Gyakorlati példák, számítások és táblázatok segítik a közteherfizetési szabályok értelmezését és az azoknak megfelelő megoldások kialakítását.
Milyen kérdésekre ad választ a különszám?
- Gazdasági társaság vagy társas vállalkozás? - Aki nem megfelelően különíti el a gazdasági társaság szervezeti formáját és a társas vállalkozás biztosítási jogállását, könnyen hibásan állapíthatja meg a jogviszonyt és a fizetendő közterheket.
- Személyes közreműködés társas vállalkozóként - A tulajdonos részvétele a vállalkozás munkájában többféle formában is történhet. A választott jogviszony határozza meg a járulékfizetési kötelezettségeket.
- A társas vállalkozói jogviszony közterhei - Hogyan számolható a tb-járulék és a szocho főfoglalkozásúként vagy kiegészítő tevékenység esetén? Milyen szerepe van a garantált bérminimumnak?
- Járulékkedvezmények és mentességek - Bizonyos esetekben részleges vagy teljes mentesség is érvényesíthető egyes közterhek alól, amelynek feltételeit a jogosult jogállása és a tevékenység jellege határoz meg.
- KIVA szerinti adózás társas vállalkozói jogviszony mellett - A kisvállalati adózás esetén a társas vállalkozói jogviszonyból származó jövedelem személyi jellegű ráfordításnak minősül, így közvetlen hatással van az adóalapra és az adófizetési kötelezettségre.
- Munkaviszony saját cégben - A munkaviszony keretében végzett ügyvezetés vagy közreműködés kizárólag akkor jogszerű, ha a munkáltatói irányítási jog gyakorlása, az ellenőrzés és az alá-fölérendeltségi viszony ténylegesen megvalósul.
- Megbízási jogviszony, mint alternatíva- Ügyvezetés megbízás alapján történő ellátása esetén a biztosítási kötelezettség fennáll, ha a megbízási díj legalább a minimálbér havi összegének 30 százalékát eléri, és a tevékenység nem minősül kiegészítő tevékenységnek.
- Osztalékfizetés szabályai - Osztalék kifizetésére csak pozitív mérleg szerinti eredmény és megfelelő saját tőke mellett van lehetőség, a kifizetést pedig 15% szja és 13% szocho terheli.
- Ügyvezetők közteherfizetése különböző jogviszonyokban - Munkaviszony, megbízás vagy tagsági jogviszony – mindegyik esetben eltérő szabályok és kötelezettségek érvényesülnek, különösen külföldi állampolgárok esetén.
- Gyakorlati kérdések és válaszok - A különszám végén összegyűjtött példák és esettanulmányok a leggyakoribb problémákon keresztül mutatják be az elmélet gyakorlati alkalmazását.
- Táblázatok és számítási példák - Segítséget nyújtanak a döntéshozatalhoz, legyen szó minimálbér-alapú közterhekről, járulékalapokról vagy a kivás adózás sajátosságairól.
Kinek ajánljuk különszámunkat?
A kiadvány mindazoknak szól, akik tulajdonosként, ügyvezetőként vagy könyvelőként felelősek a társas vállalkozásban kifizetett jövedelmek jogszerű és költséghatékony kialakításáért. Segítséget nyújt a járulék- és adófizetési kötelezettségek helyes értelmezéséhez, valamint az osztalékfizetés szabályainak gyakorlati alkalmazásához. A különszám számítási példákkal és táblázatokkal támogatja az eligazodást olyan témákban, mint a minimálbérhez kötött közterhek, járulékalapok, illetve a kivás adózás speciális szabályai. A különszám innen tölthető le.