Ez a tartalom 602 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz benyújtott kérelem alapján vissza nem térítendő támogatást kaphat az az Önfoglalkoztató, aki tényleges főtevékenységként az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatásáról szóló 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 310/2021. Korm. rendelet) I. számú melléklete szerinti tevékenységet folytatja és nem volt jogosult a veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 485/2020. Korm. rendelet) szerinti bértámogatásra, valamint nem minősül a 485/2020. Korm. rendelet szerinti kifizetőnek, tehát nincs és az ágazati bértámogatásra való jogosultsági időszak alatt sem volt munkavállalója.
A támogatást igénylő önfoglalkoztatónak vállalnia kell, hogy a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő 2 hónapig a vállalkozását nem szünteti meg, és nem szünetelteti.
Az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatására a tényleges főtevékenységeként
Tényleges főtevékenységnek azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a jogosultnak az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatásáról szóló 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet (továbbiakban: 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet) hatálybalépését, tehát 2021. június 8. vagy a 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet hatálybalépését, tehát 2020. november 11. megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott. Nem zárja ki az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatására való jogosultságot, ha az önfoglalkoztatónak nem volt bevétele a 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendeletben előírt, a főtevékenység meghatározásához alkalmazott referencia-időszakokban.
Az egyszeri támogatás összege a garantált bérminimum egy havi összegével megegyező, azaz 219 000 Ft. A támogatott a kompenzációs támogatás teljes összegét bevételként tartja nyilván.
Figyelem! Amennyiben az Önfoglalkoztatónak a támogatás folyósításakor köztartozása van, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 51.§ (2) bekezdése alapján a költségvetési támogatásból a kedvezményezettet terhelő köztartozás összegét – az állami adó- és vámhatóság adatszolgáltatása alapján – a kincstár visszatartja, és az állami adóhatóság megfelelő bevételi számláján jóváírja, értesítve erről az Önfoglalkoztatót és a járási (fővárosi kerületi) hivatalt.
A kérelem már benyújtható egészen a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet (továbbiakban: 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet) szerinti veszélyhelyzet utolsó napjáig.
Az önfoglalkoztató a támogatás iránti kérelmét a székhelye vagy telephelye szerint illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz adhatja be.
Az elektronikus ügyintézésre kötelezett önfoglalkoztatónak a kérelmet az e-papír szolgáltatás használatával elektronikusan kell benyújtania.
Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezett önfoglalkoztatók benyújthatják személyesen, és postai úton is a kérelmüket a járási, fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztályához.
Az igénylés nyomtatványai, valamint további tudnivalók a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján érhetők el.
Figyelem! A kérelem benyújtása egyben az alábbi nyilatkozatot megtételének is minősül: