Az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatása
Olvasási idő: 7 perc
Azok a mikrovállalkozások és önfoglalkoztatók, akik kedvezményezett tevékenységet folytatnak, de alkalmazottat nem foglalkoztatnak nem voltak jogosultak a veszélyhelyzetre tekintettel járó ágazati bértámogatásra. Az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatásáról szóló legújabb veszélyhelyzeti kormányrendelet orvosolta ezt a problémát.
Az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz benyújtott kérelem alapján vissza nem térítendő támogatást kaphat az az Önfoglalkoztató, aki tényleges főtevékenységként az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatásáról szóló 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 310/2021. Korm. rendelet) I. számú melléklete szerinti tevékenységet folytatja és nem volt jogosult a veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről szóló 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 485/2020. Korm. rendelet) szerinti bértámogatásra, valamint nem minősül a 485/2020. Korm. rendelet szerinti kifizetőnek, tehát nincs és az ágazati bértámogatásra való jogosultsági időszak alatt sem volt munkavállalója.
A támogatást igénylő önfoglalkoztatónak vállalnia kell, hogy a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet megszűnését követő 2 hónapig a vállalkozását nem szünteti meg, és nem szünetelteti.
A támogatott tevékenységi körök
Az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatására a tényleges főtevékenységeként
- Éttermi, mozgó vendéglátás tevékenységet,
- Rendezvényi étkeztetés tevékenységet,
- Italszolgáltatás tevékenységet,
- Filmvetítés tevékenységet,
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése tevékenységet,
- Sport és szabadidős képzés tevékenységet,
- Előadó-művészet tevékenységet,
- Előadó-művészetet kiegészítő tevékenységet,
- Művészeti létesítmények működtetése tevékenységet,
- Múzeumi tevékenység tevékenységet,
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése tevékenységet,
- Sportlétesítmény működtetése tevékenységet,
- Sportegyesületi tevékenységet,
- Testedzési szolgáltatás tevékenységet,
- Egyéb sporttevékenység tevékenységet,
- Vidámparki, szórakoztatóparki tevékenységet,
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás tevékenységet, – csak abban az esetben jogosult támogatásra, ha megfelel a közfürdők létesítésének és üzemeltetésének közegészségügyi feltételeiről szóló 37/1996. (X.18.) NM rendeletnek
- M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenységet,
- Szállodai szolgáltatás tevékenységet,
- Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás tevékenységet,
- Kempingszolgáltatás tevékenységet,
- Egyéb szálláshely szolgáltatás tevékenységet,
- Utazásközvetítés tevékenységet,
- Utazásszervezés tevékenységet,
- M.n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás tevékenységet, csak akkor jogosult támogatásra, ha
• nem közszolgáltatási kötelezettség ellátását célzó közlekedési szolgáltatást végez (2012. évi XLI. törvény szerint), és
• rendelkezik a díj ellenében végzett közúti árutovábbítási, saját számlás áruszállítási, valamint az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállítási és saját számlás személyszállítási tevékenységhez kapcsolódó közúti személyszállítási engedéllyel [261/2011. (XII.7.) Korm. rendelet szerint] - Iparcikk jellegű bolti vegyes kiskereskedelem tevékenységet,
- Audio-, videoberendezés kiskereskedelme tevékenységet,
- Textil-kiskereskedelem tevékenységet,
- Villamos háztartási készülék kiskereskedelme tevékenységet,
- Bútor, világítási eszköz, egyéb háztartási cikk kiskereskedelme tevékenységet,
- Könyv-kiskereskedelem tevékenységet,
- Papír-, írószer-, irodaszer- és nyomtatvány-kiskereskedelem tevékenységet,
- Zene-, videofelvétel kiskereskedelme tevékenységet,
- Sportszer-kiskereskedelem tevékenységet,
- Játék-kiskereskedelem tevékenységet,
- Ruházat kiskereskedelem tevékenységet,
- Lábbeli-, bőráru-kiskereskedelem tevékenységet,
- Óra-, ékszer-kiskereskedelem tevékenységet,
- Egyéb m.n.s. új áru kiskereskedelme tevékenységet, – nem jogosult támogatásra az optikai és mezőgazdasági tevékenységet tényleges főtevékenységként folytató
- Használtcikk bolti kiskereskedelme tevékenységet,
- Videokazetta, lemez kölcsönzése tevékenységet,
- Egyéb személyi használatú, háztartási cikk kölcsönzése tevékenységet, – nem jogosult támogatásra az építési és szerelési munkához kapcsolódó cikkek kölcsönzését tényleges főtevékenységként folytató
- Egyéb foglalás tevékenységet,
- Szerencsejáték, fogadás tevékenységet, kivéve a totózó és lottózó üzemeltetése,
- Szórakoztatóelektronikai cikk javítása tevékenységet,
- Lábbeli, egyéb bőráru javítása tevékenységet,
- Bútor, lakberendezési tárgy javítása tevékenységet,
- Óra-, ékszerjavítás tevékenységet,
- Egyéb személyi, háztartási cikk javítása tevékenységet, – nem jogosult támogatásra a kerékpárok javítása tevékenységet tényleges főtevékenységként folytató
- Fodrászat, szépségápolás tevékenységet,
- M.n.s. egyéb személyi szolgáltatás tevékenységet,
- Virág-, koszorú- és dísznövény-kiskereskedelem tevékenységet,
- Oktatási intézményben működő vállalkozások esetén egyéb vendéglátás tevékenységet,
- Járművezetés oktatás tevékenységet,
- M.n.s. egyéb oktatás tevékenységet vagy
- Oktatást kiegészítő tevékenységet folytató jogosult.
Mi számít tényleges főtevékenységnek?
Tényleges főtevékenységnek azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a jogosultnak az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatásáról szóló 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet (továbbiakban: 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendelet) hatálybalépését, tehát 2021. június 8. vagy a 485/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet hatálybalépését, tehát 2020. november 11. megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott. Nem zárja ki az önfoglalkoztatók kompenzációs támogatására való jogosultságot, ha az önfoglalkoztatónak nem volt bevétele a 310/2021. (VI. 7.) Korm. rendeletben előírt, a főtevékenység meghatározásához alkalmazott referencia-időszakokban.
Az egyszeri támogatás összege a garantált bérminimum egy havi összegével megegyező, azaz 219 000 Ft. A támogatott a kompenzációs támogatás teljes összegét bevételként tartja nyilván.
Figyelem! Amennyiben az Önfoglalkoztatónak a támogatás folyósításakor köztartozása van, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 51.§ (2) bekezdése alapján a költségvetési támogatásból a kedvezményezettet terhelő köztartozás összegét – az állami adó- és vámhatóság adatszolgáltatása alapján – a kincstár visszatartja, és az állami adóhatóság megfelelő bevételi számláján jóváírja, értesítve erről az Önfoglalkoztatót és a járási (fővárosi kerületi) hivatalt.
A kérelem már benyújtható egészen a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet (továbbiakban: 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet) szerinti veszélyhelyzet utolsó napjáig.
Az önfoglalkoztató a támogatás iránti kérelmét a székhelye vagy telephelye szerint illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalhoz adhatja be.
Az elektronikus ügyintézésre kötelezett önfoglalkoztatónak a kérelmet az e-papír szolgáltatás használatával elektronikusan kell benyújtania.
Az elektronikus ügyintézésre nem kötelezett önfoglalkoztatók benyújthatják személyesen, és postai úton is a kérelmüket a járási, fővárosi kerületi hivatal foglalkoztatási osztályához.
Az igénylés nyomtatványai, valamint további tudnivalók a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján érhetők el.
Figyelem! A kérelem benyújtása egyben az alábbi nyilatkozatot megtételének is minősül: