Ez a tartalom 49 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Önnek válogatott legfrissebb tartalmainkat személyes kezdőlapján mindig elérheti.
Minden értékesítési célra szánt növény, növényi termék előállítása, raktározása és feldolgozása során végzett növényvédő szeres kezelésekről – ideértve a csávázott vetőmag vetését is – elektronikus permetezési naplót kell vezetni, melyet a NÉBIH erre a célra kialakított elektronikus felületére kell feltölteni. 2022 júliusától a növényvédelmi kezeléseket nem csak a saját nyilvántartásunkban (Gazdálkodási napló, GN10-es lap) kell naprakészen vezetni, és egy évben egyszer, a tárgyévet követő év január 31-ig megküldeni a NÉBIH-nek webGN formájában, hanem a kezelés napján az erre kialakított elektronikus felületen, ügyfélkapus bejelentkezést követően be kell jelenteni.
Az adatszolgáltatás kiterjed a növényvédelmi kezelésért felelős azonosító adataira, a kezelt terület adataira, a kezelt kultúrára, a kijuttatás időpontjára, a felhasznált növényvédő szerre, a kijuttatott dózisra, valamint a permetezéshez vagy a csávázott vetőmag vetéséhez használt gépek típusára is.
Az upr.nebih.gov.hu oldalon bejelentkezést követően érhetjük el a tesztfelületet.
A felületen első lépésként a területadatokat kell megadnunk, a felületen elég részletesen van lehetőségünk beazonosítani a területet, a csillagozott mezők kitöltése kötelező:
Ezután a táblához már hozzáadható a kezelés. A rögzített táblák az oldal tetején táblázatban fognak megjelenni. Amikor már van felvitt terület, kiválasztás után azonnal kezdhető a kezelés rögzítése.
A kijuttatás időpontjának megadására egy hónappal előre is van lehetőség. A használt szert listából tudjuk kiválasztani, majd a dózist és a mértékegységet kell megadni. Ebben az adatblokkban a kijuttatásra/vetésre használt gépre vonatkozóan is kell adatot szolgáltatni.
Az adatszolgáltatást ezzel teljesítettük.
A tesztfelület jelenlegi működése szerint nincs lehetőség „tömbösítésre”, sem tankkeverék megadására, sem több terület egyszerre történő kiválasztására, tehát kezelt táblánként, és szerenként is kell egy-egy sor.
Amennyiben az elektronikus permetezési napló rögzítésével a szerződött növényorvost vagy a szaktanácsadót bízza meg, még a szabályozás életbe lépése előtt egyeztessenek, mert ez jelentős kapcsolattartási, adatszolgáltatási változásokat fog eredményezni, amire a szakirányító/szaktanácsadó kollégának is fel kell készülnie! Semmiképpen ne vegyék automatizmusnak. A nyári bevezetés egyfajta könnyítésnek tekinthető, a növényvédelem szempontjából nem ekkor van munkacsúcs, használjuk ki, hogy belerázódhatunk!
Ismét kiemelnénk, hogy nem csak a permetezéseket, de a csávázott vetőmag vetését is be kell majd jelenteni, ide értve a másodvetéseket is!
A tesztfelülettel való ismerkedésre érdemes külön is időt szaktani, de tudnunk kell, hogy a berögzített adatok június 30-án törlődnek a felületről, nem tudunk „előre dolgozni” a táblák rögzítésével sem.