Mik azok a rozsdaövezetek?
Olvasási idő: 6 perc
Erről a témáról 2024-12-17 írtunk FRISS INFORMÁCIÓKAT: Adóváltozások 2025
A rozsdaövezeteknek nevezett területek beépítését szolgáló törvény célja megalkotásakor még elsősorban az volt, hogy lakásépítések támogatásával elősegítse a városi rozsdaterületek túlsúlyával jellemezhető övezetek fejlesztését. Az elmúlt fél év szomorú eseményei utóbb egy másik célkitűzést is előtérbe állítottak: az egyre nehezebb helyzetben lévő lakáspiac és építőipar megsegítését. De mi is az a rozsdaövezet és pontosan milyen formái vannak?
A rozsdaövezeti akcióterületek létrehozásához szükséges intézkedésekről szóló 2020. évi LXXVII. törvényt azzal a céllal fogadta el az Országgyűlés, hogy a lakásépítések támogatásával elősegítse a városi rozsdaterületek túlsúlyával jellemezhető övezetek fejlesztését.
A törvény az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) módosításával három új fogalmat vezet be.
A bevezetett új fogalmak: a rozsdaövezeti akcióterület, az azonnali rozsdaövezeti akcióterület és a közép- és hosszú távú rozsdaövezeti akcióterület.
A törvény indokolása szerint rozsdaövezeti akcióterületek a városszövetben kedvező elhelyezkedésű, de jellemzően elhanyagolt, kihasználatlan, környezetszennyezéssel, hulladéklerakással, szuburbanizációs tevékenységekkel terhelt területek. Ezek fejlesztésével egészséges, tiszta és környezetszennyezéstől mentes lakhatás és munkahelyi környezet alakítható ki, ezáltal pedig közép- és hosszabb távon a mindennapi városi életminőség jelentősen javítható.
A rozsdaövezeti akcióterületek az Étv. felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben kijelölt, közlekedési, közmű- és intézményi infrastruktúrával ellátott vagy fenntartható módon ellátható, lakó- és más rendeltetés kialakítására alkalmas, jellemzően barnamezős területeket is magában foglaló területek, függetlenül attól, hogy a barnamezős területek Étv. szerinti lehatárolása megtörtént-e.
Az azonnali rozsdaövezeti akcióterület olyan rozsdaövezeti akcióterület, amelyen a megvalósítani kívánt építési beruházások megindításához szükséges előkészítő munkák elvégzése nem szükséges, illetve azok folyamatban vannak vagy rövid időn belül elvégezhetők, és amely tekintetében engedélyezett vagy előkészítés alatt álló építési beruházás megvalósítását tervezik a tulajdonosok, építtetők, és a kapcsolódó kedvezmények bevezetése gyors építkezéskezdést eredményezhet.
A közép- és hosszú távú rozsdaövezeti akcióterület viszont olyan terület, amely tekintetében összetett előkészítő munkák, adott esetben környezeti kármentesítés, bontás, közműrendezés és infrastruktúra-fejlesztés, tulajdonrendezés, telekalakítás és településrendezési feladatok elvégzése szükséges, és amely fejlesztési célú területként való rendelkezésre állása kormányzati koordinációt, jelentős anyagi ráfordítást és többéves előkészítő időszakot igényel.
A rozsdaövezeti akcióterület, az azonnali rozsdaövezeti akcióterület, valamint a közép- és hosszú távú rozsdaövezeti akcióterület lehatárolását a Kormány - a települési önkormányzat, a fővárosban az illetékes kerületi önkormányzat véleményének kikérésével - rendeletben állapítja meg. A rozsdaövezeti akcióterületek fejlesztése kapcsán kiemelten fontos közérdekű cél az egészséges lakó- és munkakörülmények javítása, a környezet- és a természetvédelem szempontjainak figyelembevétele, az infrastrukturális erőforrások optimális kihasználása, a rozsdaövezeti akcióterületek alkalmassá tétele a lakhatási feltételek biztosítására és városszövetbe integrálása, a munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése érdekében.
Minderre tekintettel a rozsdaövezeti akcióterületen megvalósítani kívánt beruházások megvalósítása során a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény kiemelten közérdekű beruházások megvalósítására vonatkozó rendelkezései alkalmazandók, melynek egyes szabályai szintén módosulnak.
A törvény a rozsdaövezeti akcióterületen található földrészleten létesített többlakásos lakóingatlanban kialakítandó vagy kialakított, 150 négyzetmétert meg nem haladó összes hasznos alapterülettel rendelkező, új lakás értékesítésére kedvezményes, 5%-os áfakulcsot vezet be. A kedvezményes áfakulcs azokra a lakásokra vonatkozik, amelyek
- első rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg vagy
- első rendeltetésszerű használatbavétele megtörtént, de az arra jogosító hatósági engedély véglegessé válása, vagy használatbavétel-tudomásulvételi eljárás esetén a használatbavétel hallgatással történő tudomásulvétele és az értékesítés között még nem telt el 2 év, vagy beépítése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti egyszerű bejelentés alapján valósult meg, és a beépítés tényét igazoló hatósági bizonyítvány kiállítása és az értékesítés között még nem telt el 2 év.