Miért annyira fontos a számviteli politika?

adminisztrátor Dátum Legutoljára frissítve: 2016.09.06

Olvasási idő: 3 perc


Ez a tartalom 3142 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Miért is van szüksége egy társaságnak számviteli politikára és számlarendre – azon túlmenően, persze, hogy a törvény előírja ennek készítését? Mi a célja a számviteli politikához kapcsolódó számlarendnek? Az alábbiakban röviden összefoglaljuk. A számlarend mellékelt mintája mellett a Jogkövető szabályzattárában számviteli politikához kapcsolódó többi szabályzatmintát is!

A számviteli politika célja, hogy rögzítse azokat a számvitelről szóló, módosított 2000. évi C. törvény (Szt.) végrehajtására vonatkozó előírásokat, eljárásokat, módszereket, amelyek biztosítják az adott vállalkozás sajátosságainak, adottságainak, körülményeinek leginkább megfelelő számviteli rendszer kialakítását, illetve működését.
A vállalkozás számviteli politikája akkor jó, akkor tölti be a jogalkotó szándéka szerinti szerepét, ha a számviteli törvényben megfogalmazott alapelvekre és értékelési eljárásokra épül, de figyelembe veszi az érintett cég sajátosságait is, egyfajta „könyvelési eljárási útmutatót” adva. 
 
Ezért is fontos, hogy azokban a kérdésekben, ahol az Szt. választási lehetőséget biztosít, ott a vállalkozás körülményeit, sajátosságait figyelembe véve megfontoltan döntsön, és az így választott, a társaságra adaptált eljárást számviteli politikájában is rögzítse. 
 
 
 
 
A számviteli politikához kapcsolódóan egyes tevékenységek részletes előírásait külön szabályzatok rögzítik, melyek a következők:
- a számlarend,
- az eszközök és források leltározási és leltárkészítési szabályzata,
- az eszközök és a források értékelési szabályzata,
- az önköltségszámítás rendjére vonatkozó szabályzat,
- a pénzkezelési szabályzat,
- a társaság döntése szerinti további szabályzatok (pl. cégautó használatának szabályzata, kiküldetési szabályzat).