Magánszálláshely üres szobákkal

Leipán Tibor Dátum Legutoljára frissítve: 2025.03.23

Olvasási idő: 4 perc


Egyéni vállalkozó, aki egyben magánszálláshely-szolgáltatás tekintetében adószámos magánszemély, tételes adózás alá jelentkezett be 2023 végétől. Tevékenységét nem végzi, a szobák üresek. Hogyan kell vagy kellett volna fizetnie a felmerülő adóterheket?

A lakástulajdonos a tevékenységet azért tartaná meg, mert budapesti az ingatlan, és a jelenlegi szabályok szerint új már nem létesülhet, és nem tudható, hogy a jövőben fogja-e ebben a minőségben hasznosítani. felmerülő kérdés még, hogy ha ugyanezt az ingatlant hosszú távra albérletbe adná ki (magánszemélyként tevékenységként szerepel a törzsben), akkor mit kell tennie? Maradhat a rövid távú szálláshely-tevékenység is?

Amennyiben a magánszálláshely bérbeadása rövid ideig történne (tehát kevesebb, mint egy hónap ideig), akkor a turizmusfejlesztési hozzájárulást (TFH) erre az időszakra is fizetni kell. 

Ha a magánszálláshely bérbeadása hosszabb időre történne, tehát több, mint egy hónapig, akkor csak bérbeadásról beszélhetünk, tehát nincs TFH fizetési kötelezettség. 

A kereskedelmi szálláshely viszont alanya a TFH-nak. A kérdésben foglaltak alapján a nyaraló (amely a bevételszerző tevékenység miatt telephely is lesz) bérbeadása már kereskedelmi szálláshelynek minősül TFH kötelezettséggel. Az idegenforgalmi adót (IFA) is a cég szedi be, de az IFA az illetékes önkormányzatot illeti, tehát javasolható a kapcsolatfelvétel az illetékes önkormányzat adóirodájával, az IFA kezelését illetően.

ÁFA tekintetében irányadó az áfatörvény (az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. Törvény), melynek értelmében kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak minősül minden olyan alapvetően turisztikai jellegű szolgáltatás, amely során ellenérték fejében az adott szálláshelyre vonatkozó jogszabályok szerinti követelményeknek megfelelő szállás biztosítása történik, ennek alapján:

  • a szálloda, panzió, kemping, üdülőház, turistaszálló, ifjúsági szálló által nyújtott szálláshely-szolgáltatás,
  • üdülők szálláshely-szolgáltatása (függetlenül attól, hogy a szolgáltatást igényjogosultak és azok hozzátartozói, vagy más személy veszi igénybe),
  • a kollégiumok, diákotthonoknak azon szálláshely-szolgáltatása, amely az áfatörvény 85. § (1) bekezdés i) pontja alapján nem minősül adómentes tevékenységnek, valamint
  • a magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosítása.

Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás felölel minden olyan esetet, amelyben az adózó idegenforgalomhoz kötődően turisztikai jellegű szállást biztosít a vendégeinek.

A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás adómértéke 5%, amely 2020. január 1-től mérséklődött a korábbi 18%-os adómértékről, és amely, mint üzletszerű gazdasági tevékenység csak adószám birtokában gyakorolható. Megjegyzendő, hogy a lakás hosszú távú bérbeadása (amely nem minősül kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnak) a magánszemély oldaláról csak akkor kell adószámot kiváltania, ha a bérbeadás adómentesen történik az Áfatörvény 86. § (1) bekezdés l) pontjához igazodóan.