Listaár és akciózás kérdései árfeltüntetés során

dr. Kiss Benedek Damarisz Dátum Legutoljára frissítve: 2023.09.17

Olvasási idő: 8 perc


Ez a tartalom 560 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Ha a listaárat feltüntetjük egy tableten, az szabályos árfeltüntetés? Ha a listaár helyett egy kedvezőbb árat adunk, az akciónak minősül vagy nem? A kérdéses helyzetet az okozza, hogy a kereskedelmi gyakorlatban nem listaáron történik az értékesítés, hanem az értékesítő határozza meg az eladási egységárat. Konkrét eladási árat nem lehet kihelyezni, csak listaárat, mert telephelyenként változik az eladási ár a beszerzési ár függvényében.

További kérdés, hogy ha a szolgáltatás árát (szállítás) nem tudják belekalkulálni a termék árába, feltüntetésre kerül, hogy „a termék ára nem tartalmazza a szállítást”? A szállítás ugyanis egyedi árajánlat alapján történik helyszíni viszonylattól függően.

Az árfeltüntetés tekintetében az alapvető követelmény, hogy a fogyasztót írásban tájékoztatni kell a megvételre kínált termék eladási áráról és egységáráról, illetve a szolgáltatás díjáról.

Az eladási árat, az egységárat, illetve a szolgáltatás díját egyértelműen, könnyen azonosíthatóan és tisztán olvashatóan kell feltüntetni.

Az árfeltüntetést meg lehet tenni többféleképpen is a jogszabály szerint: a terméken, annak csomagolásán vagy a termékhez egyéb módon rögzítve, vagy közvetlenül a termék mellett elhelyezett egyedi árkiíráson vagy a fogyasztó számára a megvenni kívánt termék kiválasztásakor könnyen hozzáférhető árjegyzéken.
Mindezek alapján tehát az a fontos, hogy a fogyasztó egyértelműen tudja előre, még az ügyleti döntés meghozatala és a fizetés előtt, hogy pontosan mennyit kell majd fizetnie. Tehát az egyedi árkiírás, a termékek mellett könnyen hozzáférhető árjegyzéken jogszabályi elvárás, álláspontom szerint tableten is megvalósítható. A lényeg, hogy egyértelmű legyen, melyik ár, mely termékre vonatkozik, a fogyasztó azt könnyen láthassa és azonosíthassa.

Az akciózásra vonatkozó szabályok

Ha egyszerű ármeghatározás történik, és a vállalkozás nem használ akciózás, árfeltüntetés vagy egyéb, ehhez hasonló, erre utaló kifejezéseket, jelöléseket, akkor véleményem szerint nem szükséges alkalmazni a 2022. május 28-án életbe lépett akciózásra vonatkozó szabályokat, hiszen nem akciózásként van feltüntetve. Azonban az árfeltüntetés szabályai továbbra is alkalmazandóak ebben az esetben is.

A fogyasztónak történő eladás esetén nem releváns a listaár, a jogszabály eladási árat, egységárat és szolgáltatási árat jelöl meg.

Ebből következően mindenképpen eladási árat, egységárat és szolgáltatási árat kell megjelölni az adott telephelyen, ahol a fogyasztó vásárolhat.

Fontos megjegyezni, hogy az Árrendelet részletesen szabályozza azt is, például mikor kell egységárat is feltüntetni, mikor nem. Tehát az adott telephelynek meg kell határoznia, és a fent leírt módon tájékoztatnia a fogyasztót a konkrét eladási árról, egységárról és szolgáltatási díjról (pl. szállítás).

A szolgáltatási (szállítási) díj feltüntetése

A szolgáltatási díjról is rendelkezik az Árrendelet. A szolgáltatás díjáról a vállalkozás által előre meghatározott díjról, vagy – ha a szolgáltatás díja előre nem határozható meg – a szolgáltatás díja kiszámításának módjáról kell tájékoztatnia:

  • abban az esetben, ha a szolgáltatás nyújtásának és megrendelésének helye megegyezik, akkor a szolgáltatás nyújtásának helyén a fogyasztó számára könnyen hozzáférhető árjegyzéken kel megtenni;
  • ettől eltérő esetekben a szolgáltatás megrendelésekor a fogyasztó számára hozzáférhető módon kell tájékoztatást adni. Tehát a külön díjat a termék árának feltüntetésére vonatkozó szabályok szerint, az érintett termék árával együtt (ugyanazon árkiíráson vagy árjegyzéken) kell feltüntetni jól láthatóan, egyértelműen.

Ezek alapján a tájékoztatás az első része („a termék ára nem tartalmazza a szállítást”), álláspontunk szerint megfelelő.

Azonban amennyiben előre nem megadható a szállítási díj, akkor a számítás módját kell megadni (pl. kilométer alapú, súlyalapú díjazás; 0-10 km közötti kiszállítás esetén x forint, 11–50 km között y forint a szállítási díj stb.) úgy, hogy a fogyasztó ezzel is tudjon kalkulálni az ügyleti döntése előtt. Tehát álláspontunk szerint önmagában az a tájékoztatás, hogy „a szállítás egyedi árajánlat alapján történik helyszíni viszonylattól függően”, nem elegendő, azt a fentiekkel szükséges kiegészíteni.

Fontos hangsúlyozni, hogy a kérdéssel összefüggésben, további információk hiányában, számos, álláspontunkat módosító részletszabály és kérdés vetődhet fel!