Kötelező a részmunkaidő biztosítása a kisgyermekes szülő részére
Olvasási idő: 3 perc
A Munka Törvénykönyve 2015. január 1. napjával kiegészült egy olyan rendelkezéssel, amely a kisgyermekes szülők részére lehetőséget biztosít arra, hogy részmunkaidőben dolgozzanak.
A teljes munkaidő csökkentése nem a munkavállaló és a munkáltató megegyezésén, hanem a munkavállaló döntésén alapul. Ha a munkavállaló így dönt, akkor a munkáltató köteles a teljes munkaidőt részmunkaidőre csökkenteni.
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 61. § (3) bekezdése alapján a munkáltató a munkavállaló ajánlatára köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
E lehetőséggel a munkavállaló – főszabály szerint – a gyermek hároméves koráig élhet. Amennyiben a munkavállaló három vagy több gyermeket nevel, akkor a gyermek ötéves koráig illeti meg a részmunkaidőben történő foglalkoztatás.
Az Mt. 294. § (1) bekezdésében foglalt értelmező rendelkezés szerint három vagy több gyermeket nevelő munkavállalónak az minősül, aki, a családok támogatásáról szóló törvény szerint szülőként legalább három gyermekre tekintettel
• családi pótlékra jogosult és gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozási segélyben, gyermekgondozást segítő ellátásban részesült vagy részesül, vagy
• gyermeknevelési támogatásban részesült vagy részesül.