Kiknek nem kell idegenforgalmi adót fizetniük?

Jogkövető szerkesztőség Dátum Legutoljára frissítve: 2020.02.27

Olvasási idő: 13 perc


Ezt a cikket frissítettük a legújabb információkkal! Olvassa el itt!

A statisztikák szerint Magyarországon mintegy 877 önkormányzat vezetett be idegenforgalmi adót, de sokan nem teszik közzé az arra vonatkozó kötelező tájékoztatót, különösen az adómentességi szabályokat. A tapasztalatok is azt mutatják, hogy az említett tájékoztatók aktualizálása nem történt meg a hatályos jogszabályoknak megfelelően, ezért talán nem árt összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat.

Az utóbbi időben számos önkormányzat honlapjára felkerült egy tájékoztató az idegenforgalmi adót érintő gyakori kérdésekről és válaszokról. A tájékoztató összefoglalja az idegenforgalmi adóval kapcsolatban az adó beszedésére kötelezett vállalkozásokat megillető legfontosabb jogokat és kötelezettségeket, illetve részletesen értelmezi az adómentességi szabályokat az ellenőrzési tapasztalatok alapján. 
Tekintettel arra, hogy nem minden önkormányzat tette közzé az említett tájékoztatót, így fontosnak tartjuk megjelentetni a tájékoztatónak az adómentességi szabályok értelmezésére vonatkozó részeit. 

A helyi adókról szóló 1990. évi C. tv. (a továbbiakban: Htv.) 30. § (1) bekezdés a) pontja értelmében adókötelezettség terheli azt a magánszemélyt, aki nem állandó lakosként (azaz olyan lakosként, aki sem lakóhellyel, sem tartózkodási hellyel nem rendelkezik az adott önkormányzat illetékességi területén) az önkormányzat illetékességi területén legalább egy vendégéjszakát eltölt.

A Htv. 31. §-a határozza meg azokat a személyeket, akik mentességet élveznek az idegenforgalmi adó alól.

1. Kiskorúak adómentessége

Mentes az adó alól a 18. életévét be nem töltött magánszemély. A 18. életévét be nem töltött magánszemély mentessége esetén mentességi nyilatkozat kitöltése nem szükséges; a mentesség érvényesítése és igazolása az idegenforgalmi adóra vonatkozó nyilvántartás (jellemzően vendégkönyv) születési időre vonatkozó bejegyzése alapján történik.

2. Betegek adómentessége

Mentes az adó alól a gyógyintézetben fekvőbeteg szakellátásban részesülő vagy szociális intézményben ellátott magánszemély.
A Htv. 52. § 33. pontja szerint szociális intézménynek minősül a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvényben meghatározott nappali, illetve bentlakásos ellátást vagy támogatott lakhatást biztosító szervezet.

Az önkormányzat illetékességi területén (legalább) egy vendégéjszakát eltöltő magánszemély csak akkor mentes az adókötelezettség alól, ha gyógyintézetben (kórházban) fekvőbeteg-szakellátásban részesül, vagy szociális intézményben (idősek otthona, szeretetotthon, hajléktalan szálló, nappali melegedő, éjjeli menedék, anyaotthon, családok otthona) ellátott magánszemély. Ebből természetesen az is következik, hogy ha a magánszemély egészségügyi és szociális ellátására a Htv. szerinti intézményben kerül sor, de elszállásolására szállodában, panzióban, magánszálláshelyen – vagy mindez fordítva –, akkor ezen személyt adómentesség nem illeti meg. Az adómentességhez tehát a két törvényi feltételnek együtt kell teljesülnie.

3. A tanulók adómentessége

Mentes az adó alól a közép- és felsőfokú oktatási intézménynél tanulói vagy hallgatói jogviszony alapján, hatóság vagy bíróság intézkedése folytán, a szakképzés keretében, a közszolgálati kötelezettség teljesítése, vagy a településen székhellyel, vagy telephellyel rendelkező vagy a Htv. 37. §-ának (2) bekezdése szerinti tevékenységet végző vállalkozó esetén vállalkozási tevékenység vagy ezen vállalkozó munkavállalója által folytatott munkavégzés céljából az önkormányzat illetékességi területén tartózkodó magánszemély.

Az a személy mentesül az idegenforgalmi adó megfizetése alól, aki az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat illetékességi területén működő közép- vagy felsőfokú oktatási intézménynél tanulói, hallgatói jogviszonyban áll, illetve a szakképzési törvény szerinti szakképzés céljából iskolarendszerű szakmai képzést folytató, az önkormányzat illetékességi területén működő intézménynél áll tanulói, hallgatói jogviszonyban. 

A tanév közben tanulói, hallgatói jogviszony okán az önkormányzat illetékességi területén tartózkodó magánszemélyek a nyári szünet alatt csak akkor mentesülnek az adófizetés kötelezettsége alól, ha a településen tartózkodásuk ez idő alatt is hallgatói jogviszonyuk alapján (például nyári gyakorlat céljából) áll fenn. Ebben az esetben a vendég például a diákigazolvány felmutatásával tudja igazolni a mentességre jogosultságát, ezáltal a szálláshely-szolgáltató is bizonyosságot nyer arról, hogy jogszerű a mentesítés. 

Vonatkozik a mentesség azokra a diákokra is, akik azért tartózkodnak az önkormányzat illetékességi területén, hogy hallgatói jogviszonyból eredő foglalkozásokon vagy felkészítőkön vegyenek részt. Ide tartoznak olyan rendezvények, amelyeken a részvételt a hallgatók számára a fennálló hallgatói jogviszonyuk teszi lehetővé. Ilyen lehet pl. az osztálykirándulás vagy a szakmai gyakorlat. Ebben az esetben a diákigazolvány mellett szükséges az oktatási intézménytől származó olyan igazolás is, melyben az intézmény tanúsítja, hogy a diák tanulói jogviszony okán kénytelen a településen tartózkodni és ott megszállni. 

A tapasztalat azt mutatja, hogy a szállásadók a jogszabály téves értelmezése következtében az ilyen jogcímen érvényesített mentességet kiterjesztik más önkormányzat oktatási intézményében tanuló diákokra/hallgatókra is. 

A fent leírtak értelmében nem mentesíthető az idegenforgalmi adófizetés alól más önkormányzat oktatási intézményének diákja/hallgatója akkor sem, ha mint diák/hallgató szervezett rendezvényekre érkezik az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat területére (például: kórustalálkozó, diáksport-rendezvény, fesztivál). 

Előzőekben leírtak alól kivételt képez az az eset, ha a tanuló/hallgató az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat illetékességi területén szakmai gyakorlatát végzi, és azt az oktatási intézmény által kiadott igazolással alátámasztja.

Hatóság vagy bíróság intézkedése folytán a településen tartózkodó magánszemély, aki például házi őrizet vagy börtönbüntetés folytán az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat illetékességi területén tartózkodik.

Szakképzés keretében az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat illetékességi területén fekvő szakképzési intézményben tanuló diákok, az intézménnyel felnőttképzési szerződéses kapcsolatban lévő hallgatók mentesíthetők az adófizetési kötelezettség alól. Fontos hangsúlyozni, hogy nem minősül szakképzésnek a tartózkodási idő alapján beszedett idegenforgalmi adó tekintetében, és nem mentes az adó fizetése alól a kulturális- és sportrendezvényeken, valamint a szakmai értekezleten, tréningen, illetve konferencián résztvevő magánszemély.

4. Szolgálatban állók adómentessége

Szolgálati kötelezettséget teljesítő magánszemélyként adómentes az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat illetékességi területén rendőrségi, tűzoltósági, katonai, polgárőri szolgálatot teljesítő magánszemély.

A szolgálati kötelezettség címén például a közalkalmazottak, kormánytisztviselők, köztisztviselők, vagy akár a fegyveres erők, katasztrófavédelmi szervek tagjait lehet mentesíteni, amennyiben tartózkodásuk szolgálati kötelezettségük teljesítésével függ össze. Tipikus példa erre az, amikor diákokkal kísérő tanár érkezik a szálláshelyre.

Az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat illetékességi területén kizárólag az ott székhellyel, illetve telephellyel rendelkező, vagy a Htv. 37. §-ának (2) bekezdése szerinti tevékenységet végző vállalkozó vagy vállalkozás alkalmazottja mentesíthető, és csak abban az esetben, ha a munkavállalás céljából az önkormányzat illetékességi területére érkezett vendég minden kétséget kizáróan – például kiküldetési rendelvénnyel, munkaszerződéssel vagy megbízólevéllel – tudja igazolni a szálláshely szolgáltatójának, hogy munkavégzés céljából érkezett az önkormányzat illetékességi területére. E jogcímen nem mentesíthető az idegenforgalmi adó megfizetése alól, ha például egy Nyíregyházán székhellyel/telephellyel rendelkező vállalkozó/vállalkozás (amely Budapesten székhellyel/telephellyel nem rendelkezik) alkalmazottja érkezik munkavégzés céljából Budapesten székhellyel/telephellyel rendelkező céghez. Ezen a jogcímen történő mentesítés megítélésében nem csak azt kell vizsgálni, hogy a munkavégzés helye Budapesten székhellyel/telephellyel rendelkező cég-e, hanem azt is, hogy az ide érkezett alkalmazott olyan cég munkavállalója-e, amely cég Budapesten székhellyel/telephellyel rendelkezik. Ezen két feltétel együttes teljesülése esetén mentesíthető az idegenforgalmi adó megfizetése alól a munkavégzés céljából Budapestre érkezett vendég. Az adómentességhez szükséges az idegenforgalmi adóra vonatkozó nyilvántartásban feltüntetni a szálláshelyet igénybevevő vendég munkáltatójának a nevét, címét és adószámát, illetve a munkavégzés helyét is.

Nem mentes az adófizetés alól az a magánszemély, aki az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat illetékességi területén székhellyel/telephellyel rendelkező cég munkavállalója, de nem munkavégzés céljából tartózkodik ott. (Például Siófokon székhellyel rendelkező cég munkavállalója nem munkavégzés, hanem nyaralás céljából tartózkodik Siófokon.)

5. Alkalmazottak adómentessége

Adómentes az olyan vállalkozó/vállalkozás alkalmazottja, amely ideiglenes jellegű iparűzési tevékenységet folytat, továbbá a vállalkozó/vállalkozás név szerint igazolja, hogy az ő megbízásából, munkavégzés céljából tartózkodik a településen. A Htv. 37. § (2) bekezdése értelmében ideiglenes iparűzési tevékenységet végez az a vállalkozó/vállalkozás, amely egy adóéven belül 30-181 nap közti időtartamra építőipari, természeti erőforrást kutató, feltáró tevékenységet folytat a településen. Továbbá ide sorolandó minden olyan vállalkozás, amely egyetlen önkormányzat területén sem rendelkezik székhellyel, telephellyel (külföldi), de tevékenységéből közvetlen bevételre tesz szert. Ebben az esetben csak akkor biztosítható adómentesség a munkavállalónak, ha az ideiglenes iparűzési tevékenységet végző vállalkozó/vállalkozás az idegenforgalmi adót bevezető önkormányzat adóhatóságához ideiglenes iparűzési tevékenység alá bejelentkezett. Az ideiglenes jellegű iparűzési tevékenység-végzés körülményét az adóhatósághoz való bejelentkezés ténye igazolja, ennek megtörténtét követően mind a bejelentkezett vállalkozót/vállalkozást, mind a munkavállalóját megilleti az adómentesség. Nem mentesíthető az idegenforgalmi adófizetési kötelezettség alól ideiglenes iparűzési tevékenységet végző jogcímen az ügynöki tevékenységet, vásározó tevékenységet végző magánszemély.

6. Üdülőtulajdonosok adómentessége    

Mentes az adó alól, aki az önkormányzat illetékességi területén lévő üdülő tulajdonosa vagy bérlője, továbbá a használati jogosultság időtartamára a lakásszövetkezet tulajdonában álló üdülő használati jogával rendelkező lakásszövetkezeti tag, illetőleg a tulajdonos, a bérlő hozzátartozója, valamint a lakásszövetkezet tulajdonában álló üdülő használati jogával rendelkező lakásszövetkezeti tag használati jogosultságának időtartamára annak a Polgári Törvénykönyv szerinti hozzátartozója.

E mentességi szabály alkalmazása során a Ptk. 8:1. § (1) bekezdés 1. és 2. pontja alapján hozzátartozó a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa, illetve közeli hozzátartozó a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.

7. Egyházak adómentessége    

Mentes az adó alól az egyházi jogi személy tulajdonában lévő építményben, telken vendégéjszakát – kizárólag az egyházi jogi személy hitéleti tevékenységéhez kapcsolódó részvétel céljából – eltöltő egyházi személy.

8. Rendvédelmi hozzátartozók adómentessége    

Mentes az adó alól a honvédelmi vagy rendvédelmi feladatokat ellátó szervek állományába tartozó személy hozzátartozója, ha a vendégéjszakát az állomány tagjának látogatása miatt tölti a szolgálatteljesítés vagy a munkavégzés helye szerinti településen lévő, a honvédelmi vagy rendvédelmi szerv rendelkezése alatt álló, szolgálati érdekből fenntartott szálláshelyen, feltéve, ha a településen való szolgálatteljesítés, munkavégzés időtartama legalább egybefüggő 30 nap.

A honvédelmi vagy rendvédelmi feladatokat ellátó szervek állományába tartozó személy hozzátartozója (ld. 4. pont) csak akkor mentes az idegenforgalmi adó alól, ha a vendégéjszakát az állomány tagjának látogatása céljából tölti a szolgálatteljesítés vagy a munkavégzés helye szerinti településen lévő, honvédelmi vagy rendvédelmi szerv rendelkezése alatt álló, szolgálati érdekből fenntartott szálláshelyen. Ebből következik, hogy a szolgálati településen található, de nem a honvédelmi vagy rendvédelmi szerv rendelkezése alatt álló szálláshelyen töltött vendégéjszaka után nem jár a mentesség, illetve akkor sem, ha a szolgálatteljesítés/munkavégzés időtartama nem egybefüggő 30 nap, hanem az bármely okból megszakad, vagy rövidebb időtartamú.

9. Szövetséges katonák adómentessége    

Mentes az adó alól az Észak-atlanti Szerződés tagállamainak a Békepartnerség más részt vevő államainak, valamint az Észak-atlanti Szerződés alapján felállított nemzetközi katonai parancsnokságok személyi állományába tartozó vagy alkalmazásában álló nem magyar állampolgárságú, katonai szolgálatban lévő és polgári állományú személy.

Lényeges, hogy az adómentességre igényt tartó magánszemély az adatszolgáltatásra nem köteles, de ha az adatait és igazolását nem mutatja be (önkéntes adatszolgáltatás) az adóbeszedésre kötelezettnek, akkor a mentességet nem veheti igénybe. 

Az adómentességet a szállásadó csak a vendég által szabályszerűen kitöltött nyilatkozat alapján érvényesítheti. A mentesség érvényesítése szempontjából irreleváns, hogy ki a szállás megrendelője, és a szolgáltatás értéke kinek került kiszámlázásra.

 

Az eÁFA rendszer bevezetése hozzájárul az adózási folyamatok modernizációjához. Ruszin Zsolt, az MKOE alelnöke szerint a program első tesztjei alapján bár néhány hiányosságot fel lehetett lelni, a kisebb cégek számára mégis könnyen alkalmazható és segítséget nyújt a hatékony adóbevallás elkészítéséhez. Az új lehetőségek révén az adózók egyszerűbben kezelhetik kötelezettségeiket. Lépjen be a korszerű és eredményes adózási világba az eÁFA rendszerrel! Kattintson az Adó és Tb Különszámra, hogy megismerje a választható bevallási lehetőségeket, és találja meg a legmegfelelőbbet vállalkozása számára!