Ki őrzi majd a 21. század aranyát?
Olvasási idő:
Aligha vitatható, hogy az üzleti életben az adat a legnagyobb kincs, melynek felhasználásában óriási üzleti potenciál rejlik. Mivel egyre több vállalat méri fel adatvagyonát, az adatfeltárás egyre meghatározóbb tevékenység lesz a cégek életében. Nagy kérdés, hogy mennyi szerep jut majd a robotoknak a felbecsülhetetlen értékű információk feldolgozásában és felhasználásában.
A robotok szélesebb körben elterjednek – ismertette a magyar vállalatok számára fontos első trendet Tóth László, az IDC Magyarország elemzője. A gyártás, logisztika és a kiszolgálás területén jelennek meg azok a fizikai robotok, akik az emberekkel közösen végzik munkájukat, legyen az termelési feladat, pakolás, takarítás. Ehhez kapcsolódóan a mesterséges intelligencia fontosabbá válik a magyar cégek életében, a chatrobotok, a telefonos asszisztensek, a gépi látásfelismerés mind-mind szélesebb körben elterjed a magyar cégeknél.
Az 5G éve jön
A 2020-as év hazánkban az 5. generációs mobil hálózat, közkeletű nevén: 5G ipari jellegű elterjedését hozza magával: az első hivatalos 5G szolgáltatás már megjelent és nem csak tesztkörnyezetben használható. A többi szereplő is készen áll a saját hálózatának elindítására, már csak a hatósági frekvenciaárverés végét kell kivárniuk. A 2019-es évre az elemző az IoT kommunikációra létrehozott hálózatok elterjedését prognosztizálta, ám ez a várakozásokhoz mérten elmaradt. Az 5G magával hozza a többi adatátviteli megoldás szélesebb körű elterjedését, mert ezek a technológiák nem egymás versenytársai, hanem kiegészítői lesznek.
A vállalatok ebben évben kezdenek el komolyabban foglalkozni adatvagyonuk felmérésével. Nagyon sok vállalatra jellemző, hogy nincs tudatában, milyen adatvagyonnal rendelkezik, ha van neki egyáltalán. 2020-ban azonban változás lesz a téren, hiszen stratégia szinten elkezdenek foglalkozni a kérdéssel. Megnézik, hogy van-e a cégnek adatvagyona, milyen fajta adatokat birtokolnak. Második lépésben eldöntik, hogy mit kezdjenek ezzel az adatvagyonnal, hogyan menedzseljék. Harmadik lépésben kialakítják az adatvagyon menedzselésével kapcsolatos legjobb gyakorlatokat, know how-t gyűjtenek.
A IDC elemzője azt látja, hogy az elmúlt években a szoftverek területén tapasztalt disztribúciós és pénzügyi átalakulás a vállalatok pénzügyi kultúráját diszruptívan átalakítja. A software as a service jellegű szolgáltatások behálózzák a cég mindennapjait, és ennek a pénzügyi diszruptív vonzatával kiemelten foglalkoznak idén a magyar vállalatok. Vagyis az informatikából kiindulva a pénzügyi kultúra megváltozik a vállalatoknál, az eddig jellemzően CAPEX kiadások OPEX jellegű költségekké alakulnak át.
Az adat a legnagyobb kincs
Az üzleti életben az adat a legfontosabb kincs, melynek felhasználásában hatalmas üzleti potenciál rejlik – mondja Bálint Dániel, a KPMG telekommunikáció, média és technológiai szektor menedzsere. Az adatalapú működés rengeteg vállalatnál megjelent, emiatt elkerülhetetlen, hogy két-három év múlva az adatok védelme is ugyanilyen hangsúlyossá válik a vállalatoknál.
RPA (Robotic Process Automation)
A szakértő szerint a RPA vagyis a Robotic Process Automation nagyon sok vállalatot érdekel a közeljövőben, hiszen rengeteg potenciál van benne. Azokat a folyamatokat, melyek monotonok, unalmasak, ahol az emberi hibatényező komoly károkat okozhat, érdemes egy robottal elvégeztetni – a kollégának a magasabb hozzáadott értékkel bíró feladatok maradnak. A robot service szolgáltatás is népszerű a vállalatoknál, ebben az esetben a szolgáltató térképezi fel a teljes folyamatot, és dönti el, hogy pontosan hol lehet automatizmussal helyettesíteni a manuális munkát. A szolgáltatás a számlafeldolgozás, az adminisztráció, a backoffice feladatok kiváltásában tud rendkívül hasznos lenni.
Process mining
Második trendként a process mining elterjedését említette a szakértő. A folyamatok automatizálása a feladatok feltárásával kezdődik, ennek kiindulópontja egy interjú, amikor az alkalmazott elmondja, hogy pontosan milyen feladatokat, hogyan végez el. Ez egy szubjektív folyamat, melyben az is benne van, hogy az alkalmazott elhallgat pár dolgot, mert nem szeretné, ha munkáját teljesen kiváltaná az automatizáció. Ekkor vetik be a process mining megoldásokat, amely a naplóbejegyzések alapján objektív képet alkot a munkafolyamatokról. A szoftver ugyanakkor megmondja, hogy melyik az a területe a folyamatoknak, amely teljesen automatizálható.
MI adatfeldolgozás
Harmadik trendként jelentkezik a mesterséges intelligencia alapú természetes nyelv feldolgozás. A természetes nyelv feldolgozás technológia a jogi, kontrolling területen végez nagyon jó feladatot, összetett kontextuális információkat nyer ki a dokumentumból. Például egy jogszabályváltozásnál átfésüli a jogi dokumentumokat és kijelöli, hogy melyik az, melyet nagy valószínűséggel módosítani kell, mert érinti a változás.
Data exploration
A data exploration a negyedik, magyar vállalatokat is érintő technológiai trend, ami az adatok rejtett összefüggéseinek automatizált felfedezését takarja. Az üzleti felhasználónak általában nincs meg az a szakmai tudása, mely az adatok pontos értelmezéséhez szükséges, a technológián alapuló megoldások kiválasztják azokat a releváns összefüggéseket, melyeket érdemes tovább boncolgatnia az üzleti döntéshozónak.
(Cikkünket teljes terjedelmében a KKV Tanácsadó januári számában olvashatják)