Így kell regisztrálniuk a hulladéktermelő vállalkozásoknak

Kovács Nikoletta Dátum Legutoljára frissítve: 2023.06.05

Olvasási idő: 11 perc


Ez a tartalom 666 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

Hulladéktermelő lehet minden vállalkozás, akinek a tevékenységeiből hulladék képződik, vagy bárki, aki előkezelést, keverést vagy egyéb olyan kezelési műveletet végez, amely a hulladék jellegében vagy összetételében változást eredményez. Milyen feladatokat jelent mindez a vállalkozások számára a gyakorlatban?

2023. július 1-jét követően a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU Zrt.) mint Koncessziós Társaság felel évente mintegy 5 millió tonna lakossági és intézményi, vállalati, vegyes és elkülönített hulladék begyűjtésének és kezelésének a megszervezésért, továbbá feladata az EPR rendszerek és a kötelező visszaváltási rendszer kiépítése és működtetése.

A megfelelő hulladékgazdálkodás révén csökken a környezetszennyezés, a környezet terhelése. Hulladékgazdálkodás alatt a hulladék gyűjtését, szállítását, kezelését, az ilyen műveletek felügyeletét, a kereskedőként, közvetítőként vagy közvetítő szervezetként végzett tevékenységet, a hulladékgazdálkodási létesítmények és berendezések üzemeltetését, valamint a hulladékkezelő létesítmények utógondozását értik a rendelkezések.
Hulladéknak számít bármely anyag vagy tárgy, amelytől birtokosa megválik, megválni szándékozik vagy megválni köteles. Mindezek révén bárki könnyen hulladékbirtokossá válhat, vagyis lehet hulladéktermelő, de ezen túl ide sorolódik bármely jogalany, akinek vagy amelynek a hulladék a birtokában van.

Hulladéktermelő lehet, akinek tevékenységeiből hulladék képződik (eredeti hulladéktermelő), vagy bárki, aki előkezelést, keverést vagy egyéb olyan kezelési műveletet végez, amely a hulladék jellegében vagy összetételében változást eredményez.

Az intézményi és gazdálkodó szervezetek által koncesszió alá tartozó elkülönítetten gyűjtött hulladék begyűjtését kizárólag a MOHU Zrt. és annak szerződött intézményi szolgáltatója végezheti.

 

A 2012. évi CLXXXV. törvény kötelezően előírja azon gazdálkodó szervezetek számára, amelyek hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó hulladékot termelnek és azokat elkülönítetten gyűjtik, hogy a MOHU Zrt. által üzemeltetett elektronikus ügyintézési felületen, a Partner Portálon regisztráljanak, valamint a szerződéskötéshez szükséges adatokat megadják.

Hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység az a kötelező jelleggel igénybe veendő hulladékgazdálkodási résztevékenység, amely magában foglalja az ingatlanhasználó hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység körébe nem tartozó települési hulladékának, kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó termékek hulladékának és a kötelező visszaváltási díjas rendszerbe tartozó termékeknek és e termékekből származó hulladéknak az átvételét, gyűjtését, elszállítását, előkezelését, kereskedelmét és kezelésre történő átadását.

A hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozik a gazdálkodó szervezetek elkülönítetten gyűjtött települési hulladéka és valamennyi EPR-es hulladék, így különösen az alábbiak:

  • csomagolóanyagok (pl. papír, műanyag, fa, fém, üveg, veszélyes csomagolóanyagok stb.),
  • elektromos és elektronikus berendezések,
  • elemek és akkumulátorok,
  • gépjárművek és alkatrészeik,
  • gumiabroncs,
  • reklámhordozó és irodai papír,
  • használt sütőolaj,
  • biológiailag lebomló hulladék.

A gyártás során keletkező hulladékok is a koncesszió hatálya alá tartoznak, amennyiben EPR hulladéknak minősülnek.

A rendelkezések értelmében azon gazdálkodó szervezetek, amelyek 2023. február 28. napján a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó hulladékot termeltek, a koncessziós társasággal történő szerződéskötés érdekében a koncessziós társaság által biztosított elektronikus felületen, 2023. március 1. és 2023. április 30. között az ott megjelölt, a szerződéskötéshez szükséges adataikat meg kellett, hogy adják. Azon gazdálkodó szervezetek, amelyek 2023. március 1-jén vagy azt követően kezdték, vagy későbbiekben fogják megkezdeni a tevékenységüket, az adott tevékenység megkezdését követő 15 napon belül kell, hogy teljesítsék kötelezettségüket. A gazdálkodó szervezeteknek az adataikban bekövetkezett változásokat vagy a tevékenységük megszűnését az elektronikus felületen 8 napon belül be kell, hogy jelentsék.

A határidő lejártával a regisztrációs lehetőség nem zárult le, a MOHU által üzemeltetett Partner Portálon erre továbbra is van lehetőség.

Hogyan regisztráljunk?

A regisztráció minden esetben adószámmal rendelkező, hulladéktermelő gazdálkodó szervezet vagy intézmény nevében tehető meg.
A regisztrációt elektronikusan, a https://oss.mohu.hu Partnerportálon, több szerepkörre vonatkozóan (adminisztrátor, mint a szervezetet képviselő magánszemély és partner, mint cég) kell megtenni.
Felhasználó, adminisztrátor regisztráció, mely a gazdálkodó szervezetet képviselő természetes személy (felhasználó) e-mail címmel, mobilszámmal és személyes adatokkal, adminisztrátorként történő regisztrációját jelenti. A felhasználóval szemben nem elvárás a cégjegyzési jogosultság, ennek hiányában azonban cégszerű meghatalmazás feltöltése szükséges a Partnerregisztráció során.
Az adminisztrátor (többek közt, de nem kizárólag) elvégzi a telephely regisztrációt, kezeli a jogosultságokat, adhat ki hozzáféréseket (akár más adminisztrátor részére is), kezeli a számlákat.
A partner (hulladékbirtokos) hozzárendelése a regisztrálandó szervezet adószám alapján történő rögzítését jelenti. Jelenleg két dokumentum feltöltésére van lehetőség, ezért több csatolandó dokumentum esetén érdemes ezeket egyben mentve rögzíteni. A hulladékbirtokos regisztráció esetében mind az intézményi, mind gazdálkodó szervezetek esetén az Intézményi hulladékbirtokos kategória választandó.

Fontos, hogy egy regisztrált felhasználóhoz (a szervezetet képviselő magánszemély) minden esetben szükséges partnert (hulladékbirtokost) társítani, ellenkező esetben a felhasználó 7 napon belül törlődik a rendszerből.

Az adminisztrátor, valamint a cég rögzítését követően a  telephely kiválasztásának és hozzáadásának kell megtörténnie, amely telephelyekre a vállalkozás szerződést kíván kötni. Azt a telephelyet és fióktelepet kell kiválasztani, amelyeken a fent megnevezett hulladékok keletkeznek. Az adminisztrátor a szerződéskötés keretében a vállalkozás nevében eljárva meg kell, hogy jelölje a már regisztrált telephelyen kezelt hulladékáramokat, majd meg kell adni az előző évben termelt hulladékmennyiséget tonnában, kiválasztani a hulladéktároló edényzet méretét, illetve, amennyiben a rendszer kéri, úgy megjelölni a hulladékot begyűjtő intézményi szolgáltatót.

További fontos tudnivalók

Fontos megjegyezni, hogy az adminisztrátor a szerződéseket cégszinten köti meg. Amennyiben adott telephelyen több hulladékáramra kíván szerződni, úgy a hulladékáramokat külön-külön szükséges kiválasztani, valamint hulladékáramonként a különböző típusú edényzeteket megadni. Fontos, hogy mielőtt a teljes szerződés benyújtásra (véglegesítésre) kerül, ellenőrizni szükséges, hogy minden releváns telephelyhez hozzárendelésre került-e az összes hulladékáram, valamint hulladékáramonként az összes hulladéktároló edényzet.
Benyújtást követően a képernyőn pdf formátumban megjelenik a megkötött szerződés, továbbá a rendszer a sikeres szerződéskötésről e-mailben értesíti az adminisztrátort a regisztrációkor megadott értesítési e-mail címen. A szerződés a rendszerben a szerződéseimen belül, az aktív szerződéseim menüpontban is elérhetővé válik.
Regisztráció előtt mindenképp érdemes figyelmesen áttanulmányozni, hogy a vállalkozás regisztrációs kötelezettsége fennáll-e.  Az üzemeltető honlapján ügyfélszolgálati elérhetőségek is megtalálhatók, így bizonytalanság esetén a felmerülő kérdésekre válasz kapható.

Kapcsolódó iratminták


Kapcsolódó kérdés-válaszok


Hulladékgazdálkodás adminisztrációja

Hordozható elem értékesítőként az éves belföldi elemsúly bevallást eddig mindig OKIR felületen jelentettük, minden évet követően február 20-ig, koordináló cégen keresztül. (EHIR: HEA nyomtaványon) Idén, 2023. július 1-től (MOHU közbelépés miatt) szintén a az OKIR felületen keresztül jelentjük a súly adatokat a KGYF-NÉ nevű nyomtatványon. Szeretnénk javaslatot kérni, hogy a 2023. első félévéről szintén az OKIR felületen jelentsünk?

Kapcsolódó cikkek


Így kell módosítanunk a hulladékgazdálkodási szabályzatot

Ahogyan azt a tavalyi évben tapasztaltuk: a kiterjesztett gyártói felelősség a bevezetésre kerülő hulladékgazdálkodási koncessziós rendszer egyik meghatározó eleme lett. A hulladékgazdálkodási szabályokhoz kapcsolódtak év végével a DRS bevezetésének szabályai, valamint az elkülönítetten gyűjtött hulladékokra vonatkozó új előírások is.