A fizetési moratóriummal érintett kötelezettségek megítélése

adminisztrátor Dátum Legutoljára frissítve: 2020.05.29

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1426 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A Kormány még a koronavírus járvány kezdetén hirdette meg a fizetési moratóriumot, melynek keretében fizetési haladékot biztosított a 2020. március 18-án huszonnégy órakor fennálló szerződésekből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettségek teljesítésére. Kérdésként merült fel, hogy át kell-e sorolni a 2019. évi beszámoló összeállításakor a fizetési moratórium időtartama alatt esedékes törlesztő részleteket?

A koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése a veszélyhelyzet fennállása alatt az üzletszerűen nyújtott hitel- és kölcsönszerződésből, illetve pénzügyi lízingszerződésből (a továbbiakban: szerződés) eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettség teljesítésére az adósnak fizetési haladékot biztosított.

A fizetési moratórium a 2020. március 18. napján huszonnégy órakor fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre alkalmazható.

A 2020. december 31-ig tartó fizetési moratórium ugyanakkor nem érintette az adós azon jogát, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsen.

Gyakori kérdésként merül/merült fel a 2019. évi beszámoló összeállításakor, hogy a fizetési moratórium miatt a 2020. március 18-ától 2020. december 31-éig esedékes törlesztő részleteket át kell-e sorolni a hosszú lejáratú kötelezettségek közé, ha az adós élni kíván a lehetőséggel, és nem kívánja a kötelezettségét az eredeti szerződési feltételek szerint teljesíteni.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 42. § (2) bekezdése szerint hosszú lejáratú kötelezettség – a hitelezővel kötött szerződés szerint – az egy üzleti évnél hosszabb lejáratra kapott kölcsön (ideértve a kötvénykibocsátást is) és hitel, a mérleg fordulónapját követő egy üzleti éven belül esedékes törlesztések levonásával, továbbá az egyéb hosszú lejáratú kötelezettség.

E meghatározás figyelembevételével az állapítható meg, hogy „az eredeti szerződés alapján, a mérlegfordulónapon fennálló kötelezettségnek az esedékesség szerinti besorolását nem változtatja meg fizetési moratórium, vagyis az egy éven belül esedékes törlesztő részletek rövid lejáratú kötelezettségként történt besorolása nem fog megváltozni, mivel a besorolást a mérlegfordulónapon fennálló körülmények alapján kell megítélni. Abban az esetben, ha a 2019. üzleti év zárása, vagy a beszámoló összeállítása még nem történt meg, a kiegészítő mellékletben be lehet mutatni (illetve, ha ez az összeg jelentős, akkor be kell mutatni) a 2020. március 18-tól 2020. december 31-ig esedékes törlesztő részletek nagyságát, kiegészítve ezt a vállalkozás fizetési moratóriummal kapcsolatos várható döntésére vonatkozó információval, és annak a rövid lejáratú kötelezettségeket érintő hatásával”. 

(www.mkv.hu/tudastar)

Lezárva: 2020. május 29.