Ezért marad drága az építőipar – elemzés és további előrejelzés 2019-re
Olvasási idő:
Az építőiparban elmúlt években érzékelhető tendenciák 2019-re tovább erősödtek, a piaci szereplőknek pedig még nagyobb kihívásokkal kell a jövőben szembenézniük. A súlyos, általánossá váló munkaerőhiány az iparág minden területét érinti. A kereslet ugyanakkor továbbra is fokozódik, a megrendelések száma növekszik.
A világ egyik vezető ingatlanbefektetési-tanácsadással foglalkozó vállalata, a CBRE a magyar piacra összpontosítva is megjelentette Fit-Out Cost Guide kiadványát, hogy irányt mutasson magyar viszonylatok közt is az irodahelyiségek kialakításával kapcsolatos költségek terén. A piaci mozgásokra kimondottan érzékeny a cég hagyományosan kétévente jelentkező kiadványát 2019-ben köztes frissítésnek vetették alá. Az aktualizálásra azért volt szükség, mert a jogszabályváltozások és a piaci környezet gyors változásai az egész iparágra komoly hatást gyakorolnak. A kiadvány prognózisa jól érzékelteti a két legégetőbb problémát: a fokozódó munkaerőhiány és a megnövekedett átfutási idő miatt 2019-ben újabb áremelkedés következik az építőiarban.
Továbbra is az aggasztó és tovább erősödő munkaerőhiány a legnagyobb kihívás.
A számok önmagukért beszélnek: statisztikai adatok szerint a szakképzett munkavállalók száma 2007 és 2012 között 26 százalékkal csökkent. A külföldre távozók és az utánpótlás hiánya az építőipart egyre mélyebben érinti (megjegyzendő: a szomszédos országok ugyanebben a helyzetben vannak). Fontos kiemelni azt is, hogy a munkaerőhiány nem részleges, hanem az iparág minden területét érinti, a képzett szakmunkásoktól kezdve egészen a magasan képzett mérnökökig. Megoldást a helyzetre az elemzés szerint is az hozhat, ha a felsőoktatás és a szakképzés megfelelő felkészülést biztosít a jövő szakemberei számára. A szakképzett munkaerő hiánya az építkezési eszközök modernizálásával (robotizáció, digitalizáció) mérsékelhető, de csak átmenetileg.
A másik, örök probléma az átfutási idő.
A folyamatosan növekvő építési költségek mellett az alvállalkozók és a beszállítók leterheltsége miatt az átfutási idő is folyamatosan növekszik. A helyzetet tovább árnyalja, vagy inkább bonyolítja, hogy az irodai üzletág mellett a lakossági befektetési piac, valamint az ipari és logisztikai üzletág is jelentős növekedést mutat 2019-re.
A fent említett tényezők együttesen jelentős hatást gyakorolnak az ingatlaniparra 2019-ben, ami a kereslet folyamatos növekedésével társul. 2016 és 2018 között a növekvő építkezési megrendelések és az emelkedő építési anyagárak 25 százalékos árnövekedést okoztak, míg az építkezés költségei csak 32 százalékkal, a kiegészítő költségek pedig 14 százalékkal növekedtek. 2019-ben viszont: „az első negyedév az előző évhez képest 16 százalékos áremelkedést hozott. A 2018-as 770 EUR/négyzetméter árhoz képest 2019-ben körülbelül 890 EUR egy átlagos iroda négyzetméterenkénti ára. Ez magában foglalja a teljes kiépítési és járulékos költséget a bérbeadó által biztosított szerkezetkész állapoton felül.” – mutatott rá Harangi László Barna CBRE Magyarország társigazgatója és projektmenedzsment vezetője.
A szektorban változások várhatóak, de nem ugyanolyan mértékben. Az elmúlt évek trendjei várhatóan 2019-ben is egyelőre folytatódnak, miközben az építési engedélykérelmek száma 2019 első negyedévében már mérséklődött. Mindez magával hozza azt, hogy az építési volumen növekedési üteme némileg csökkenni fog 2020-ra, majd egy alacsonyabb szinten állandósul 2023-ig. A kormányzati beruházások jelenleg közel felét teszik ki a megrendeléseknek (ez nagy aránynak számít), ami továbbra is jellemző lesz. Egy-egy projekt átfutási ideje a költségvetéssel párhuzamosan folyamatosan nőni fog.
A CBRE szakértői nem várnak drámai irányváltozást 2020-ra saját területükön sem, az irodai beruházási prognosztizációjuk erre nézve már adott: egy állandósult, 10-15 százalék közötti éves árnövekedés várható jövőre is, ami azt jelenti, hogy a fit-out kiépítés fajlagos költsége 2020 végére 1100 és 1200 EUR/négyzetméter között mozoghat majd.