Egyszerűsített foglalkoztatás - egyszerűsített munkaszerződéssel
Olvasási idő: 3 perc
Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo. tv.) olyan kedvező közteher-fizetési kötelezettséget tartalmaz, amely miatt érdemes ezt a törvényt alaposabban áttekinteni, megismerni. Mit lehet egyszerűsített foglalkoztatásnak tekinteni, s milyen feltételeket kell a foglalkoztatónak teljesítenie? Nézze meg összefoglalónkat, és töltse le kapcsolódó munkaszerződés-mintánkat.
Egyszerűsített foglalkoztatás keretében ("EFO") alkalmi munka, illetve mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén is alkalmazhatjuk a munkavállalókat.
Alkalmi munkaként lehet számításba venni a munkáltató és a munkavállaló között
– összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig,
– egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és
– egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig
létesített határozott időre szóló munkaviszonyt.
Az alkalmi munkára irányuló egyszerűsített foglalkoztatás esetén az egyszerűsített munkaviszonyban egy naptári napon legfeljebb foglalkoztatott munkavállalók létszáma – a munkáltatónak a tárgyév első, illetve hetedik hónapját megelőző hat havi, ha a munkáltató ennél rövidebb ideje működik, működésének egész hónapjaira eső átlagos statisztikai létszámát alapul véve – nem haladhatja meg
– a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) hatálya alá tartozó főállású személyt nem foglalkoztató munkáltató esetén az egy főt,
– egy főtől öt főig terjedő munkavállaló foglalkoztatása esetén a két főt,
– hattól húsz főig terjedő munkavállaló foglalkoztatása esetén a négy főt,
– húsznál több munkavállaló foglalkoztatása esetén a munkavállalói létszám húsz százalékát.
E rendelkezés szerint egy naptári éven belül
– a főállású munkavállalót nem foglalkoztató vállalkozás 365 napon át,
– az 1–5 fő főállású munkavállalót foglalkoztató munkáltató (2 x 365) 730,
– a 6–20 fő főállású munkavállalót foglalkoztató munkáltató (4 x 365) 1 460,
– a 20 főnél több főállású munkavállalót foglalkoztató munkáltató például
25 fővel (25 – 20%-a) 5 fő létszám szerint (5 x 365) 1 825
50 fővel (50 – 20%-a) 10 fő létszám szerint (10 x 365) 3 650
napon át foglalkoztathat alkalmi munkavállalót.
A Munka Törvénykönyve vonatkozó bekezdésében meghatározott a naptári évre vonatkozó naptári napi alkalmi munkavállalói létszámkeretet a munkáltató a tárgyév napjaira egyenlőtlenül beosztva is felhasználhatja – a foglalkoztatás időtartamára vonatkozó fő szabályokra is figyelemmel.
A naptári évben fel nem használt létszámkeret a következő naptári évre nem vihető át.
Például, ha a 2 fő főállású munkavállalót foglalkoztató vállalkozás egy nagyobb munkára a naptári évben először május hónap minden napján 20 fő alkalmi munkavállalót foglalkoztat (az időkorlátozásra tekintettel változó személyekkel), akkor ebben a hónapban a felhasznált napok száma 620 nap, az év többi hónapjában (júniustól decemberig) felhasználható napok száma pedig 110 nap. Ha az év folyamán a továbbiakban alkalmi munkavállaló foglalkoztatására nem kerül sor, akkor a maradék 110 nap annulálódik, azt a következő naptári évre nem lehet átvinni.