Egyetemista szakmai gyakorlata

Kovács-Kneitner Lea Dátum Legutoljára frissítve: 2022.05.06

Olvasási idő: 5 perc


Ez a tartalom 961 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak.
Erről a témáról 2024-12-17 írtunk FRISS INFORMÁCIÓKAT: Adóváltozások 2025

Az alaphelyzet gyakori: szakmai gyakorlatra jönne a céghez egy egyetemista. Hogyan kell eljárni ilyenkor az egyetemista bérszámfejtésével kapcsolatban: milyen adó és járulékvonzatai vannak, továbbá milyen összegű bérkifizetésre jogosult a tanuló?

A 2011. évi CCIV. felsőoktatásról szóló törvény, valamint a Kormány 230/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelete alapján a felsőoktatási intézmény és a szakmai gyakorlóhely között együttműködési megállapodást kell kötni, ha a szak, felsőoktatási szakképzés képzési és kimeneti követelményei legalább hat hét szakmai gyakorlatot határoznak meg. Emellett a szakmai gyakorlatra kötelezett hallgató, a szakmai gyakorlóhellyel, illetve iskolaszövetkezettel kötött (hallgatói) munkaszerződés (tagsági szerződés) alapján végezhet munkát és díjazás illeti meg, melynek mértéke legalább hetente a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) hatvanöt százaléka.
Az Nftv. 44. § (3a) bekezdése alapján szakmai gyakorlatra költségvetési szervnél hallgatói munkaszerződés és díjazás nélkül is sor kerülhet. A hallgatót ez esetben is megilletik mindazon jogok, amelyeket a munka törvénykönyve biztosít a munkavállalók részére.
Amennyiben a szakmai gyakorlóhely szervezet szakképzési hozzájárulási kötelezettségét gyakorlatigényes alapképzési szak keretében szervezett szakmai gyakorlattal kívánja teljesíteni, akkor a csökkentő tétel számítását a 280/2011. (XII) Korm. rendelet határozza meg.
Az Szja tv. 1. mellékletének 4.12.1. b) pontja szerint a duális képzésben kapott díjazás a mindenkori minimálbér havi összegéig mentes. Járulék és Szocho kötelezettség a hallgatói munkaszerződés alapján létrejött jogviszonyra tekintettel kifizetett jövedelemre nem keletkezik.

Kapcsolódó
egyetemista-foglalkoztatasa

Együttműködési megállapodás egyetemistával

A felmerülő kérdés értelmében egy cég felsőfokú képzésben részt vevő diákkal kíván együttműködési megállapodást kötni 12 hétre. Milyen kötelezettsége van ilyenkor a munkáltatónak, illetve be kell-e jelenteni a hallgatót?

Kapcsolódó iratminták


Kapcsolódó kérdés-válaszok


Egyetemi hallgató szakmai gyakorlata

Harmadéves Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója szakmai gyakorlatát töltené Építőipari cégnél. 2 x 2 hét nem egybefüggő szakmai gyakorlatot szeretne letölteni, milyen szerződést kell a hallgatóval kötni, vagy esetleg az iskolával? Van-e bejelentési kötelezettség? A cég érvényes Kamarai nyilvántartással rendelkezik.

Kapcsolódó videók


Adózási fejtörők: munkaruházat és munkavállalói juttatások 2024-ben – Kérdések és válaszok

Januárban távozott a munkavállaló, de a decemberi munkavégzés után kapott SZÉP-kártya juttatást. Sándorné Új Éva adószakértő a Menedzser Praxis rendezvényén szólt arról, miért problémás ez a helyzet és hogy lehet rendezni az adózást. A szakember a munkaruházat adózási szabályainak kérdéseiről is beszélt, hangsúlyozva, hogy az adómentes keret túllépése esetén a különbözetet naparányosan kell számfejteni.

Kapcsolódó cikkek


Szakmai gyakorlaton lévő egyetemista bérszámfejtése

Amennyiben egy 25 év alatti egyetemista olyan céghez megy szakmai gyakorlatra, amely az Iparkamara nyilvántartásában nem szerepel mint duális képzőhely, hogyan kell eljárni az egyetemista bérszámfejtésével kapcsolatban?