A csoportos létszámcsökkentés szabályai

Dr. Németh Ildikó Dátum Legutoljára frissítve: 2020.06.04

Olvasási idő:


Ez a tartalom 1429 napja jelent meg, lehetséges, hogy az itt szereplő információk már nem aktuálisak. Legfrissebb tartalmainkat itt érheti el.

A koronavírus terjedése következtében kialakult helyzet számos vállalkozást hozott nehéz helyzetbe. A cégek és más foglalkoztatók jelentős részénél elkerülhetetlen lesz a munkavállalói létszám csökkentése. A jogalkotó ezekre az esetekre dolgozta ki a munkajogilag csoportos létszámcsökkentésnek nevezett szabályrendszert.

A csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szabályokról a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 71-76. §-ai rendelkeznek.

A csoportos létszámcsökkentés fogalma egy minőségi és egy mennyiségi ismérv együttes alkalmazásával határozható meg.

A minőségi ismérv a létszámleépítés okát határozza meg, mely szempontból kizárólag a munkáltató által kezdeményezett, a munkáltató működésével összefüggésben álló létszámcsökkentés vehető figyelembe. Ebből következik, hogy annak a munkaviszonynak a megszüntetése minősülhet csoportos létszámcsökkentésnek, amelyet a munkáltató nem a munkavállaló személyében rejlő ok miatt foganatosít.
A csoportos létszámcsökkentéssel érintett létszám megállapításánál ennek megfelelően figyelmen kívül kell hagyni azokat a munkavállalókat, akiknek a munkaviszonyát a munkáltató nem a működésével összefüggő okból, hanem a munkavállaló képességeivel, illetve a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával kapcsolatos okból kívánja megszüntetni, továbbá a munkaviszonya a határozott idő lejártával szűnik meg.
A munkavállalók által kezdeményezett munkaviszony megszüntetések még akkor sem tartoznak a csoportos létszámcsökkentés fogalmába, ha azokra a munkáltatónak felróható ok miatt kerül sor.

A mennyiségi ismérv vonatkozásában a szabályozás a létszámcsökkentésben érintett munkavállalók számát és a munkaviszony megszüntetések időtartamát együttesen veszi figyelembe. Nevezetesen, a csoportos létszámcsökkentés megállapítása a munkáltató által foglalkoztatott munkavállalóknak a döntést megelőző féléves átlagos statisztikai létszáma, valamint a munkáltató működésével összefüggő ok miatt – 30 napos időszakon belül – létszámleépítésre tervezett munkavállalói létszám figyelembevételével történik.
Az Mt. rendelkezése alapján csoportos létszámcsökkentésnek minősül, ha a munkáltató a döntést megelőző félévre számított átlagos statisztikai létszám szerint
a)    20-nál több és 100-nál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább 10 munkavállaló,
b)    100 vagy annál több, de 300-nál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább a munkavállalók 10 százaléka,
c)    300 vagy annál több munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább 30 munkavállaló
munkaviszonyát kívánja 30 napos időszakon belül a működésével összefüggő ok miatt megszüntetni.

Tekintettel arra, hogy a jogalkotó az érintett munkavállalók létszámát a döntést megelőző féléves átlagos statisztikai létszámhoz rendeli viszonyítani, felmerül az a kérdés, hogy mi a teendő egy olyan munkáltató esetében, ahol hiányzik ez a viszonyítási időszak, mert fél évnél rövidebb időn belül alakult. Ilyen esetekben az Mt. szerint az átlagos statisztikai létszámot arra az időszakra vonatkozóan kell megállapítani, amióta a munkáltató e minőségében létezik.

Több telephely esetén a feltételek fennállását telephelyenként kell megállapítani azzal, hogy ugyanazon megyében (fővárosban) található telephelyek esetében a munkavállalók létszámát össze kell számítani. Tehát egy megye (a főváros) területén több telephellyel rendelkező munkáltató esetén az elküldésre kerülő munkavállalók létszámát együtt kell figyelembe venni. A munkavállalót azon a telephelyen kell figyelembe venni, ahol a csoportos létszámcsökkentésről szóló döntés meghozatalakor irányadó beosztása szerint munkát végez.

A csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szabályok alkalmazása során nem csak a felmondással történt jogviszony megszüntetéseket kell figyelembe venni, hanem minden olyan munkaviszony megszüntetést, amelyre a munkáltató működésével összefüggő ok miatt került sor. Ha ez az ok összefügg a munkáltató működésével, az adott jogviszony megszüntetését a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó jogszabályok alkalmazása szempontjából figyelembe kell venni.

A munkáltató működésével összefüggő okra alapított megszüntetésnek kell tekinteni – ellenkező bizonyításig – a felmondást, ha az Mt. alapján nem kell indokolni. Ennek értelmében tehát, ha a munkáltató felmondással indokolás nélkül szünteti meg a nyugdíjas vagy a vezető állású munkavállaló munkaviszonyát, a csoportos létszámcsökkentéssel érintett munkavállalók létszámához ezt hozzá kell számítani. Ha indokolási kötelezettség hiányában a munkáltató e felmondásokat megindokolja, a csoportos létszámcsökkentéssel érintett munkavállalói körbe e munkavállalók nem tartoznak bele.

Szintén a munkáltató működésével összefüggő okra alapított megszüntetésnek kell tekinteni ellenkező bizonyításig, ha a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással indokolás nélkül szünteti meg.

A munkáltató által kezdeményezett közös megegyezést szintén figyelembe kell venni a csoportos létszámcsökkentés kapcsán.

Lezárva: 2020. május 25.

(Írásunkat teljes terjedelmében a Társadalombiztosítási Szemle májusi számában olvashatják)