A munkavédelmi törvény július 8-ától hatályos és a közeljövőben esedékes módosításai mellett a Kormány honlapján közzétételre került a munkavédelmi törvény végrehajtásáról szóló 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet módosítás-tervezete is. Az alábbiakban kiemeljük a tervezet legfontosabb elemeit, többek között a munkaképtelenség számításának új szabályait. Munkavédelmi iratmintáink és szabályzataink folyamatosan frissülnek az új szabályoknak megfelelően!
A végrehajtási rendeletben érintett első lényeges változás a veszélyességi osztályba sorolás szabályainak módosítása. A II. veszélyességi osztályból a III. veszélyességi osztályba kerülne a kiadói tevékenység, műsor-összeállítás, műsorszolgáltatás.
Ezzel a változással függ össze, hogy az I. veszélyességi osztályba sorolt tevékenységet végző munkáltatónál, ha munkáltató általuk foglalkoztatott munkavállalók (beleértve a munkaerő-kölcsönzés keretében átengedett munkavállalókat is) állományi létszáma 1000 munkavállaló felett van, legalább egy felsőfokú munkavédelmi szakképesítésű szakembert kell teljes munkaidőben foglalkoztatni.
Ezen létszám fölött minden megkezdett 200 munkavállaló után (az eddigi 600 helyett) további egy-egy fő középfokú munkavédelmi szakképesítésű személyt kell teljes munkaidőben foglalkoztatni. Az új szabály háromszor több középfokú munkavédelmi személy foglalkoztatását jelenti.
Jelentősen változtak a munkaképtelenség időtartama meghatározásának szabályai. Ezen a téren (összhangban a 2016. január 1. óta hatályos Mvt. szövegével) a jövőben nem a naptári napok száma, hanem azon munkanapok száma fog számítani, amíg a munkavállaló a munkabalesetből kifolyólag munkaképtelen volt.
Ebből a szempontból a jövőben nem kellene beszámítani a pihenőnapokat (például: szombat, vasárnap) és a munkaszüneti napokat. Amennyiben a munkavállaló hetente vagy havonta csak néhány napot dolgozik, akkor munkaképtelen napoknak kell tekinteni az olyan napokat is, amikor a munkavállaló rendszerint nem dolgozik, de a pihenőnapokat és a munkaszüneti napok náluk sem kerülnek a munkaképtelen napokba beszámításra.
A kódnégyzetekbe a 4 és 125 között kiesett munkanap esetén a munkaképtelenséggel járó munkanapok számát; a 126 munkanapot elérő, vagy azt meghaladó, továbbá a tartós munkaképtelenség esetén a 997-es kódot; halálos kimenetelű baleset esetén a 998-as kódot kell beírni.