Mire figyeljünk a 24HIPAK bevallás kitöltésekor?
Olvasási idő: 6 perc
Az éves HIPA-bevallás az adóalap megosztásán túl tartalmazza az adóelőleg-jóváírásokat, az adózási forma bejelentését és a bevallás típusának megjelölését is. A technikai hibák gyakran a nem megfelelő lapkitöltésből vagy az ÁNYK-ellenőrzés elmaradásából erednek.
Mikor kell benyújtani a 24HIPAK bevallást?
A 24HIPAK nyomtatványt akkor kell benyújtani, ha a vállalkozás a 2024. adóévre vonatkozóan éves elszámoló bevallást ad be, iparűzési adóalap-megállapítási módszert választ vagy változtat, illetve ha székhelyáthelyezés, új telephely létesítése vagy szünetelés miatt keletkezik új bevallási kötelezettség.
A nyomtatvány lehet fő-, ismételt-, helyesbítő és önellenőrző bevallás, illetve lehet egyszerűsített (sávos), KIVA-alap szerinti vagy főszabály szerinti elszámolásra vonatkozó.
Éves elszámoló bevallás esetén a beadási határidő 2025. május 31., de például a tevékenység szüneteltetésének vagy megszűnésének bejelentésére is ezt a nyomtatványt kell használni, legkésőbb a változás bekövetkezésétől számított 15 napon belül.
A nyomtatvány típusai és szerkezete
A 24HIPAK nyomtatvány első lapján, a bevallás típusát kell megjelölni. A kiadvány szerint: A nyomtatvány szerkezetileg több lapból áll, ezek közül a HIPAK_A-NY-01 lap minden esetben kötelező, a további lapok (pl. HIPAKM, HIPAKHO, HIPAKEGY) csak bizonyos esetekben kitöltendők. A több önkormányzatot érintő bevallásoknál a 24HIPAKM lapokon kell rögzíteni, hogy az adóalap mekkora része jut az egyes önkormányzatokhoz a választott megosztási módszer alapján. A kedvezmények, mentességek és adóalap-csökkentő jogcímek rögzítésére a HIPAKEGY lap szolgál. Fontos, hogy a nyomtatvány akkor is minden szükséges lapot tartalmazzon, ha azok közül valamelyiket üresen kell benyújtani.

Legfontosabb tudnivalók a 2024-es HIPA bevallásról
A 2025. május 31-ig benyújtandó 24HIPAK bevallásban kell nyilatkozniuk azoknak az egyéni vállalkozóknak, akik 2024-ben szünetelésből tértek vissza, elérték a következő sávba tartozó bevételi küszöböt, vagy az egyszerűsített helyett a tételes iparűzési adóalap-megállapítást kívánják alkalmazni.
Adózási forma a bevallásban
A 24HIPAK nyomtatványon választható adózási formák a következők: főszabály szerinti adóalap-megállapítás, egyszerűsített (sávos) adóalap, valamint kisvállalati adó (kiva) szerinti adóalap. Az adózási formát a HIPAK_A-NY-01 lapon kell megjelölni, és ha az adózó az adóévre nézve új formát választ, vagy korábban alkalmazott egyszerűsített elszámolásról tér vissza a főszabály szerinti számításra, azt szintén ezen a lapon kell feltüntetnie.
Az adóalap-megállapítás módjának megválasztása vagy megváltoztatása az adóévre vonatkozó bevallással történik meg.
Adóelőleg-bevallás és jóváírás
A 24HIPAK nyomtatványon nemcsak az éves elszámolás, hanem az adóelőleg bevallása és annak elszámolása is szerepelhet.
Ha az adózó nem kíván az adóévre adóalap-megállapítási módot választani vagy módosítani, illetve nem változott meg a székhelye vagy a telephelye, akkor az adóelőlegek bevallását az adott évben is teljesítheti a korábban megszokott 23HIPAK nyomtatványon.
Azonban, ha a 24HIPAK bevallás benyújtására bármely okból sor kerül, akkor az adóelőleg-sorokat is ezen kell kitölteni. Ha a helyi önkormányzat az adóelőleget már előírta vagy könyvelte, annak összegét a nyomtatványban jóváírásként is fel lehet tüntetni. Az előlegek és a fizetendő adó különbségét a bevallás egyértelműen megmutatja, így a fennmaradó kötelezettség vagy visszajáró összeg is pontosan nyomon követhető.

HIPA adóalapja főszabály szerint
A HIPA főszabály szerinti adózása olyan vállalkozásokra vonatkozik, amelyek nem élhetnek az egyszerűsített lehetőségekkel, így az adóalap számítása komplexebb logikát követ. Az adótervezés szempontjából meghatározó, hogy a levonható tételek árbevételhez kötött korlátai hogyan befolyásolják az adóalap nagyságát, illetve mikor válik kötelezővé a kapcsolt vállalkozások árbevételének összevonása és az önkormányzatok közötti megosztás.
Több önkormányzathoz tartozó vállalkozás bevallása
Ha a vállalkozásnak több telephelye van, vagy év közben áthelyezte a székhelyét, a HIPA-bevallás során településenként kell meghatároznia az adóalapot.
A megosztási módszer kiválasztása az adóévre vonatkozó bevallásban történik, az egyes önkormányzatokhoz jutó adóalapot pedig a HIPAKM OSZT lapon kell szerepeltetni.
A bevallás ezen részében kell feltüntetni, hogy melyik megosztási módszert alkalmazza a vállalkozás: személyi jellegű ráfordítás, eszközérték, vagy komplex módszer alapján. A kiválasztott módszert az adóév során végig következetesen kell alkalmazni. A HIPAKM lap településenkénti bontásban tartalmazza az adóalapot, és külön sorban jelenik meg az adóelőleg, az adó összege, illetve a jóváírt előleg is.
Bevallási hibák és technikai buktatók
A 24HIPAK nyomtatvány kitöltése során gyakran előfordul, hogy a bevallás ellenőrzése előtt hiányosan kerül sor a lapok közötti adatkapcsolatok rögzítésére. Gyakori hiba, ha az adóalap ugyan szerepel a HIPAK_A-NY-01 lapon, de a HIPAKM lapon nincs települések szerinti bontásban feltüntetve, vagy az egyes önkormányzatokra jutó adó összege hiányzik. Az ÁNYK program ellenőrzési funkcióját minden esetben érdemes lefuttatni a beküldés előtt, mivel ez kiszűri a formailag hibás, összefüggéseiben hiányos vagy logikailag ellentmondásos adatokat. Ugyancsak problémát okozhat, ha az adózó nem tölti ki az adózási forma kiválasztására vonatkozó mezőt, vagy nem jelöli megfelelően az esetleges váltást.