Megállapodás teljesítésátvállalásról

Feltöltve: 2021.11.19.
Utoljára módosítva: 2024.09.09.
Mintát készítette: Jogkövető szerkesztőség

A teljesítésátvállalás olyan kétoldalú megállapodás, melyet a régi kötelezett (régi adós) és egy harmadik személy (átvállaló) egybehangzó és kölcsönös jognyilatkozatukkal hoznak létre, amely értelmében a követelés esedékessé válásakor a harmadik személy (átvállaló) teljesít a régi kötelezett (régi adós) helyett a jogosultnak. Ez a Ptk. egyik új intézménye, melyet nem csak a jogi gyakorlat ismer, hanem törvényi tényállás is megalapoz.

Fontos különbség a teljesítésátvállalás és a tartozásátvállalás között, hogy a teljesítésátvállaláshoz egyfelől nem kell a jogosult (hitelező) hozzájárulása, mivel az kizárólag a régi kötelezett (régi adós) és a harmadik személy (átvállaló) közötti megállapodás, másfelől a jogosult (hitelező) nem érvényesítheti követelését a harmadik személlyel (átvállalóval) szemben, mivel az előzőek szerint közöttük nem áll fenn szerződéses jogviszony.

További fontos különbség a teljesítésátvállalás és a tartozáselvállalás között, hogy a teljesítésátvállaláshoz egyfelől nem kell a jogosult (hitelező) értesítése, másfelől a jogosult (hitelező) továbbra is csak a régi kötelezettől (régi adóstól) követelheti a teljesítést, mivel a régi kötelezett (régi adós) és a harmadik személy (átvállaló) nem válik egyetemlegesen kötelezetté a jogosult (hitelező) irányában.

A Ptk. bár önálló jogintézményként szabályozza a teljesítésátvállalást, de – lényegét tekintve – a szerződő felek közbenső lépése is lehet a tartozáselvállalás és a tartozásátvállalás létrehozása irányában.

Megállapodás teljesítésátvállalásról