Közútkezelő munkaköri leírás
A közútkezelő feladatai közé tartozik a munkaeszközök ellenőrzése, műszaki adminisztráció, védőfelszerelések használata, és a közlekedésbiztonság fenntartása. Jelenti a munkahelyi baleseteket, elsősegélyt nyújt, részt vesz tűz- és munkavédelmi oktatáson, és betartja a technológiai előírásokat. Szakmai kommunikáció során értelmezi a műszaki információkat, tájékoztatja felettesét a rendellenességekről, kezeli a kommunikációs eszközöket, és továbbképzéseken vesz részt.
Burkolat és útkörnyezet kezelése során kézi forgalomirányítást végez, ideiglenes forgalomterelő eszközöket helyez ki, biztosítja a forgalomtechnikai eszközök láthatóságát, javítja a burkolathibákat, közmű fedlapokat szintbe helyez, padkafelújítást végez, valamint bontókalapácsot, láncfűrészt, vibrációs úthengert, lapvibrátort és egyéb gépeket kezel. Anyagokat és eszközöket kézzel szállít és rakodik, burkolatjelet fest, és burkolatjelfestő gépet kezel.
Útfenntartási feladatai közé tartozik a KRESZ-táblák kihelyezése, munkahelyi elkorlátozás, úttartozékok pótlása és tisztítása, útburkolat takarítása, elemi károk elhárítása, műtárgyak tisztítása és javítása, valamint vízelvezető rendszerek tisztítása és növényzet telepítése. A közútkezelő fűkaszálást, növényvédelmi munkákat, fasor fenntartást, szemétszedést, elhullott állatok eltávolítását, pihenőhelyek takarítását is végzi.
Ezen felül tájékoztatja a közutat használókat a munkálatokról, gépkocsit vezet, karbantartja a gépeket, elhárítja a géphibákat, ellenőrzi a forgalomtechnikai eszközök, közúti jelzésrendszerek, útburkolat, útkörnyezet, parkolók, pihenőhelyek, műtárgyak és belátási háromszög megfelelőségét. Ellenőrzi a közúti űrszelvény meglétét, az útellenőrzési terv betartását, a közút rendeltetéstől eltérő használatát, és a kezelői engedélyek előírásainak betartását. Kapcsolatot tart a jogosult társszervekkel, és dokumentálja az észlelt rendellenességeket.